Część jedenasta

REFERENDUM

Artykuł 150

    1. Naród, na wniosek 50 tysięcy obywateli posiadających prawa wyborcze, ma prawo do przeprowadzenia referendum w sprawie uchylenia ustawy, jak też zwrócenia się do Prezydenta Republiki o przeprowadzenie referendum w sprawach o szczególnym znaczeniu.
    2. Zgromadzenie może, na wniosek co najmniej jednej piątej deputowanych lub na wniosek Rady Ministrów, uchwalić poddanie pod referendum sprawy lub projektu ustawy o szczególnym znaczeniu.
    3. Zasady i tryb przeprowadzenia referendum, jak też jego ważności określa ustawa.

Artykuł 151

    1. Ustawa przyjęta w drodze referendum jest ogłaszana przez Prezydenta Republiki.
    2. Sprawy dotyczące integralności terytorialnej Republiki Albanii, ograniczenia podstawowych praw i wolności człowieka, budżetu, podatków i zobowiązań finansowych państwa, wprowadzenia lub zniesienia stanu nadzwyczajnego, wypowiedzenia wojny i ogłoszenia pokoju, jak też amnestii nie mogą być przedmiotem referendum.
    3. Referendum w tej samej sprawie nie można powtórzyć przed upływem trzech lat od jego przeprowadzenia.

Artykuł 152

    1. Sąd Konstytucyjny rozpatruje wstępnie konstytucyjność spraw poddanych pod referendum stosownie do art. 150 ust. 1 i 2, art. 151 ust. 2 i 3 i art. 177 ust. 4 i 5 w ciągu 60 dni.
    2. Przesłanka szczególnego znaczenia, o której mowa w art. 150 ust. 1 i 2, nie jest przedmiotem rozpatrzenia przez Sąd Konstytucyjny.
    3. Termin referendum określa Prezydent Republiki w ciągu 45 dni od ogłoszenia pozytywnego orzeczenia Sądu Konstytucyjnego lub po upływie okresu, w ciągu którego Sąd Konstytucyjny miał je podjąć. Referenda można przeprowadzać tylko jednego dnia w roku.