Tytuł III

ORGANIZACJA PAŃSTWA

Rozdział I

ORGANIZACJA POLITYCZNO-ADMINISTRACYJNA

Artykuł 18

Organizacja polityczno-administracyjna Federacyjnej Republiki Brazylii obejmuje Unię, stany, Dystrykt Federalny i gminy; wszystkie te jednostki posiadają autonomię, na zasadach określonych w niniejszej Konstytucji.

§ 1. Stolicą federalną jest Brasília.

§ 2. Terytoria federalne wchodzą w skład Unii; ich tworzenie, przekształcanie w stany lub ponowne przyłączanie do stanu, z którego zostały wydzielone reguluje ustawa uzupełniająca.

§ 3. Stany mogą łączyć się ze sobą, dzielić się na mniejsze części bądź odłączać części terytorium w celu przyłączenia do innych stanów lub utworzenia nowego stanu lub terytorium federalnego, za zgodą bezpośrednio zainteresowanej ludności wyrażoną w drodze plebiscytu oraz za zgodą Kongresu Narodowego wyrażoną w ustawie uzupełniającej.

§ 4. Tworzenie, przyłączanie, łączenie i podział gmin dokonuje się na mocy ustawy stanowej, w terminie określonym w federalnej ustawie uzupełniającej i wymaga uprzedniej konsultacji, w formie plebiscytu, ludności zainteresowanych gmin, po ogłoszeniu studiów o zdolności gmin do funkcjonowania7 , przedstawionych i opublikowanych na zasadach określonych w ustawie.

Artykuł 19

Unii, stanom, Dystryktowi Federalnemu i gminom zakazuje się:

I - ustanawiać wyznania religijne lub tworzyć kościoły, subwencjonować je, przeszkadzać w ich działaniu bądź utrzymywać z nimi lub ich przedstawicielami stosunki zależności lub przymierza, z wyjątkiem współpracy w interesie publicznym na zasadach określonych w ustawie;

II - nie uznawać mocy dowodowej dokumentów publicznych;

III - różnicować Brazylijczyków lub wprowadzać preferencje dla niektórych Brazylijczyków.


7 W oryginale: “Estudos de Viabilidade Municipal”.