Rozdział III

STANY FEDERALNE

Artykuł 25

Stany organizują się i rządzą na zasadach określonych w Konstytucji i w ustawach, które uchwalają przy poszanowaniu zasad niniejszej Konstytucji.

§ 1. Dla stanów zastrzeżone są kompetencje, które nie zostały im zakazane w niniejszej Konstytucji.

§ 2. Do stanów należy zapewnienie funkcjonowania lokalnych służb gazociągowych, bezpośrednio lub przez przyznawanie koncesji, na zasadach określonych w ustawie; zakazane jest ich regulowanie w drodze środków tymczasowych.

§ 3. Stany mogą, na mocy ustawy uzupełniającej, ustanawiać regiony metropolitalne, aglomeracje miejskie i mikroregiony, tworzone w formie zrzeszeń graniczących ze sobą gmin, w celu zintegrowania organizacji, planowania i wykonywania funkcji publicznych dotyczących interesu wspólnego.

Artykuł 26

Mienie stanów stanowią:

I - wody powierzchniowe lub gruntowe, płynące, wypływające na powierzchnię i stojące, z wyjątkiem, w tym ostatnim przypadku na zasadach określonych w ustawie, wód pochodzących z prac prowadzonych przez Unię;

II - obszary wysp oceanicznych i przybrzeżnych, które do nich należą, z wyłączeniem tych, które należą do Unii, gmin lub osób trzecich;

III - wyspy na rzekach i jeziorach nie należące do Unii;

IV - nieużytki nie należące do Unii.

Artykuł 27

Liczba deputowanych do Zgromadzenia Ustawodawczego jest trzykrotnie większa niż liczba przedstawicieli stanu w Izbie Deputowanych; jeżeli wyliczona na tej podstawie liczba deputowanych do Zgromadzenia Ustawodawczego przekracza trzydzieści sześć osób, do tej liczby trzydziestu sześciu deputowanych dodaje się tyle mandatów, o ile liczba przedstawicieli stanu w Izbie Deputowanych przekracza dwunaście.

§ 1. Kadencja deputowanych stanowych trwa cztery lata; stosuje się do nich reguły niniejszej Konstytucji dotyczące systemu wyborczego, nietykalności, immunitetów, wynagrodzenia, utraty mandatu, zwolnień, przeszkód w sprawowaniu mandatu i powołania do Sił Zbrojnych.

§ 2. Wynagrodzenie deputowanych stanowych określa ustawa uchwalona z inicjatywy Zgromadzenia Ustawodawczego; wynosi ono nie więcej niż siedemdziesiąt pięć procent wynagrodzenia pieniężnego ustanowionego dla deputowanych federalnych, zgodnie z przepisami art. 39 § 4, art. 57 § 7, art. 150 pkt II, art. 153 pkt III i art. 153 § 2 pkt I.

§ 3. Do kompetencji Zgromadzenia Ustawodawczego należy stanowienie regulaminu wewnętrznego oraz przepisów dotyczących porządku i służb administracyjnych swojej kancelarii oraz obsadzanie poszczególnych stanowisk.

§ 4. Ustawa określa zasady wykonywania inicjatywy ludowej w stanowej procedurze ustawodawczej.

Artykuł 28

Wybory gubernatora i wicegubernatora stanu na czteroletnią kadencję odbywają się w pierwszą niedzielę października w pierwszej turze oraz, jeżeli to konieczne, w ostatnią niedzielę października w drugiej turze, w roku poprzedzającym zakończenie kadencji ich poprzedników; objęcie urzędu następuje pierwszego stycznia następnego roku; w pozostałym zakresie stosuje się przepisy art. 77.

§ 1. Gubernator, który zajmuje inny urząd lub stanowisko w administracji publicznej bezpośredniej lub pośredniej, traci swój urząd, chyba że objął go w drodze konkursu publicznego i przy poszanowaniu przepisów art. 38 pkt I, IV i V.

§ 2. Wynagrodzenie gubernatora, wicegubernatora oraz sekretarzy stanu określa ustawa uchwalona z inicjatywy Zgromadzenia Ustawodawczego, zgodnie z przepisami art. 37 pkt XI, art. 39 § 4, art. 150 pkt II, art. 153 pkt III i art. 153 § 2 pkt I.