Sekcja VII

KOMISJE

Artykuł 58

Kongres Narodowy i jego izby posiadają komisje stałe i tymczasowe, których tryb tworzenia i uprawnienia określa właściwy regulamin lub akt powołujący daną komisję.

§ 1. W składzie prezydiów i każdej z komisji zapewnia się, na ile to możliwe, udział przedstawicieli każdej z partii lub bloków parlamentarnych mających przedstawicieli we właściwej izbie, proporcjonalnie do liczby uzyskanych mandatów.

§ 2. Do komisji, w sprawach należących do ich właściwości, należy:

I - debata i głosowanie nad projektami ustaw, które w myśl regulaminu nie wymagają rozpatrzenia na posiedzeniu plenarnym, chyba że sprzeciwi się temu jedna dziesiąta członków Izby;

II - odbywanie publicznych przesłuchań z udziałem instytucji społeczeństwa obywatelskiego;

III - wzywanie ministrów stanu do przedstawienia informacji w sprawach należących do ich zakresu działania;

IV - przyjmowanie petycji, zażaleń, skarg lub wniosków, od każdej osoby, dotyczących aktów lub zaniechań władz, lub jednostek publicznych;

V - żądanie złożenia zeznań przez wszelkie władze lub obywatela;

VI - ocena programu robót oraz narodowych, regionalnych i sektorowych planów rozwoju i przedstawianie opinii w tej sprawie.

§ 3. Parlamentarne komisje śledcze posiadają uprawnienia śledcze właściwe dla władz sądowniczych, obok innych uprawnień przewidzianych w regulaminie właściwej izby; są one powoływane przez Izbę Deputowanych i Senat Federalny, wspólnie lub osobno, na wniosek jednej trzeciej ich członków, w celu wyjaśnienia określonego faktu w danym terminie; wnioski, jeżeli zostaną sformułowane, są przekazywane prokuraturze w celu pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności cywilnej lub karnej.

§ 4. W okresie, gdy izby nie obradują, działa komisja reprezentująca Kongres Narodowy, wybrana przez jego izby na ostatnim posiedzeniu zwykłym okresu ustawodawczego, posiadająca uprawnienia określone we wspólnym regulaminie, której skład odzwierciedla proporcjonalnie, na ile to możliwe, reprezentację partii w parlamencie.