Sekcja VIII

SĄDY I SĘDZIOWIE STANOWI

Artykuł 125

Stany organizują swoje sądownictwo przestrzegając zasad ustanowionych w niniejszej Konstytucji.

§ 1. Kompetencje sądów określa konstytucja stanowa; ustawa o organizacji sądownictwa jest uchwalana z inicjatywy Sądu Sprawiedliwości.

§ 2. Do stanów należy wprowadzenie instytucji skargi w sprawie niezgodności z konstytucją stanową ustaw lub aktów stanowych lub gminnych; zabrania się przyznania legitymacji do wniesienia skargi tylko jednemu organowi.

§ 3. Ustawa stanowa może utworzyć, na wniosek Sądu Sprawiedliwości, stanowe sądownictwo wojskowe, składające się, na pierwszym szczeblu z rad sprawiedliwości, a na drugim, z Sądu Sprawiedliwości lub, w stanach, w których policja wojskowa liczy ponad dwadzieścia tysięcy osób, z wojskowego sądu sprawiedliwości.

§ 4. Do kompetencji stanowego sądownictwa wojskowego należy rozpoznawanie spraw i wydawanie orzeczeń w sprawach o przestępstwa wojskowe określone w ustawie popełnione przez policjantów wojskowych i strażaków wojskowych; do właściwego sądu należy orzekanie o utracie stanowiska i patentu przez oficera oraz stopnia przez żołnierza.

Artykuł 126

W celu rozstrzygania sporów dotyczących własności ziemskiej Sąd Sprawiedliwości wskazuje sędziów, o szczególnym statusie, posiadających wyłączne kompetencje w sprawach rolnych.

Paragraf jedyny. Sędzia udaje się na miejsce sporu za każdym razem, gdy jest to konieczne dla sprawnego wymierzania sprawiedliwości.