TYTUŁ V

OBRONA PAŃSTWA I INSTYTUCJI DEMOKRATYCZNYCH

Rozdział I

STAN OBRONY I STAN OBLĘŻENIA

Sekcja I

STAN OBRONY

Artykuł 136

Prezydent Republiki może, po zasięgnięciu opinii Rady Republiki oraz Rady Obrony Narodowej, wprowadzić stan obrony w celu zachowania lub szybkiego przywrócenia, na obszarach ograniczonych i określonych, porządku publicznego lub spokoju społecznego, zagrożonych przez poważną i aktualną niestabilność instytucjonalną lub dotkniętych przez klęski żywiołowe o znacznych rozmiarach.

§ 1. Dekret wprowadzający stan obrony określa czas jego trwania, wyszczególnia obszary, które obejmuje oraz wskazuje, na zasadach i w granicach określonych w ustawie, zastosowane środki przymusu, spośród następujących:

I - ograniczenie praw:

a) prawa gromadzenia się, w tym również w ramach zrzeszeń;

b) tajemnicy korespondencji;

c) tajemnicy komunikacji telegraficznej i telefonicznej.

II - w przypadku klęski żywiołowej: zajęcie i tymczasowe korzystanie z mienia i służb publicznych; Unia jest odpowiedzialna za wynikłe stąd szkody i koszty.

§ 2. Czas trwania stanu obrony nie może przekroczyć trzydziestu dni; stan obrony może zostać przedłużony jeden raz, na taki sam okres, jeżeli przyczyny, które spowodowały jego wprowadzenie, trwają nadal.

§ 3. Podczas trwania stanu obrony:

I - w przypadku uwięzienia za przestępstwo przeciwko państwu, zadecydowanego przez wykonawcę tego środka, ten ostatni informuje o tym natychmiast właściwego sędziego, który nakazuje zwolnienie, jeżeli zatrzymanie nie było zgodne z prawem; uwięziony ma prawo zażądać zbadania dowodu rzeczowego przestępstwa przez władze policyjne;

II - informacji towarzyszy oświadczenie władzy na temat stanu fizycznego i umysłowego zatrzymanego w chwili sporządzania protokołu;

III - uwięzienie lub zatrzymanie kogokolwiek nie może przekroczyć dziesięciu dni, chyba że zostało dozwolone przez władzę sądowniczą;

IV - całkowite odosobnienie więźnia jest zakazane.

§ 4. Po ogłoszeniu lub przedłużeniu stanu obrony Prezydent Republiki w ciągu dwudziestu czterech godzin przedstawia akt wraz z odpowiednim uzasadnieniem Kongresowi Narodowemu, który podejmuje decyzję bezwzględną większością głosów.

§ 5. Jeżeli Kongres Narodowy w danej chwili nie obraduje, jest zwoływany w trybie nadzwyczajnym w ciągu pięciu dni.

§ 6. Kongres Narodowy rozpatruje dekret w ciągu dziesięciu dni od jego otrzymania i kontynuuje działalność, dopóki trwa stan obrony.

§ 7. Jeżeli dekret zostanie odrzucony, stan obrony zostaje zniesiony.