Rozdział III

BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE

Artykuł 144

Bezpieczeństwo publiczne - zadanie państwa oraz prawo i odpowiedzialność dla wszystkich - jest zapewniane w celu zachowania porządku publicznego oraz integralności osób i mienia przez następujące organy:

I - policję federalną;

II - federalną policję drogową;

III - federalną policję kolejową;

IV - policje cywilne;

V - policje wojskowe i korpusy strażaków wojskowych.

§ 1. Celem policji federalnej utworzonej przez ustawę jako organ stały, zorganizowany, utrzymywany przez Unię i posiadający strukturę hierarchiczną jest:

I - prowadzenie śledztw w sprawie przestępstw popełnionych przeciw porządkowi politycznemu i społecznemu lub mieniu, służbom i interesom Unii lub unijnych jednostek władzy i przedsiębiorstw publicznych, a także w sprawie innych przestępstw, których popełnienie ma skutki ponadstanowe lub międzynarodowe i które wymagają zastosowania jednolitych środków represyjnych, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie;

II - zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnemu handlowi środkami odurzającymi i narkotykami, nielegalnemu przemytowi i przewozowi, bez uszczerbku dla działań organów skarbowych i innych organów publicznych w ramach ich kompetencji;

III - wykonywanie funkcji policji morskiej, lotniczej i granicznej;

IV - wykonywanie, na zasadzie wyłączności, funkcji policji sądowej Unii.

§ 2. Celem federalnej policji drogowej, będącej organem stałym, zorganizowanym i utrzymywanym przez Unię, posiadającym strukturę hierarchiczną jest, na zasadach określonych w ustawie, jawne patrolowanie dróg federalnych.

§ 3. Celem federalnej policji kolejowej, będącej organem stałym, zorganizowanym i utrzymywanym przez Unię, posiadającym strukturę hierarchicznej jest, na zasadach określonych w ustawie, jawne patrolowanie kolei federalnych.

§ 4. Policje cywilne, kierowane przez zawodowych policjantów, wykonują funkcje policji sądowej i przeprowadzają śledztwa w sprawie przestępstw, z wyjątkiem przestępstw wojskowych, z zastrzeżeniem kompetencji należących do Unii.

§ 5. Do policji wojskowych należy jawne pilnowanie i ochrona porządku publicznego; do korpusów strażaków wojskowych należy, obok innych uprawnień określonych w ustawie, wykonywanie zadań obrony cywilnej.

§ 6. Policje wojskowe i korpusy strażaków wojskowych, siły pomocnicze i rezerwa Wojsk Lądowych podlegają wraz z policjami cywilnymi gubernatorom stanów, Dystryktu Federalnego i terytoriów.

§ 7. Ustawa określa organizację i funkcjonowanie organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, w celu zagwarantowania skuteczności ich działań.

§ 8. Gminy mogą ustanawiać straże gminne w celu ochrony mienia, służb i instalacji, na zasadach określonych w ustawie.

§ 9. Wynagrodzenie funkcjonariuszy policyjnych wchodzących w skład instytucji wymienionych w niniejszym artykule jest określane zgodnie z przepisami § 4 art. 39.