Sekcja IV

POMOC SPOŁECZNA

Artykuł 203

Pomoc społeczna jest udzielana tym, którzy jej potrzebują, niezależnie od składek na zabezpieczenie społeczne i ma na celu:

I - ochronę rodziny, macierzyństwa, dzieci, młodzieży i ludzi starych;

II - pomoc dla ubogich dzieci i młodzieży;

III - promowanie integracji z rynkiem pracy;

IV - kształcenie i rehabilitację osób upośledzonych i promowanie ich integracji z życiem społeczności;

V - zagwarantowanie zasiłku odpowiadającego płacy minimalnej dla osób upośledzonych i osób starych, które wykażą, że nie posiadają własnych środków utrzymania ani nie są na utrzymaniu rodziny, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie.

Artykuł 204

Działania rządu w dziedzinie pomocy społecznej są realizowane ze środków budżetu zabezpieczenia społecznego przewidzianych w art. 195 obok innych źródeł finansowania; ich organizacja opiera się na następujących dyrektywach:

I - decentralizacja polityczno-administracyjna, przy czym koordynacja i normy ogólne należą do sfery federalnej, a koordynacja i wykonanie właściwych programów do sfery stanowej i gminnej, a także do instytucji dobroczynnych i instytucji pomocy społecznej;

II - udział ludności, za pośrednictwem organizacji reprezentatywnych, w określaniu polityki i kontroli działań na wszystkich szczeblach.

Paragraf jedyny. Stany i Dystrykt Federalny mogą przeznaczyć na rzecz programu wspierania integracji i awansu społecznego do pięciu dziesiętnych procent swoich dochodów netto z podatków; zakazane jest wykorzystywanie tych środków na:

I – wydatki na personel i obciążenia socjalne;

II – obsługę długu;

III – jakiekolwiek inne wydatki bieżące nie związane bezpośrednio ze wspieranymi inwestycjami lub działaniami.