Konstytucja Republiki Estońskiej
Rozdział VI
RZĄD REPUBLIKI
§ 86
   
Władza wykonawcza należy do Rządu Republiki.
§ 87
   
Rząd Republiki:
   
1) realizuje wewnętrzną i zagraniczną politykę państwa;
   
2) kieruje i koordynuje działalność instytucji rządowych;
   
3) organizuje wykonanie ustaw, rezolucji Riigikogu i aktów Prezydenta Republiki;
   
4) przedkłada Riigikogu projekty ustaw, a także umowy z innymi państwami dla ich ratyfikacji bądź wypowiedzenia;
   
5) opracowuje projekt budżetu państwa i przedkłada go Riigikogu, kieruje wykonaniem budżetu i przedkłada Riigikogu sprawozdanie z jego wykonania;
   
6) na podstawie ustaw i dla ich wykonania wydaje uchwały i rozporządzenia;
   
7) organizuje stosunki z innymi państwami:
   
8) wprowadza stan wyjątkowy w państwie lub na części jego terytorium w wypadku klęski żywiołowej, katastrofy lub w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych.
   
9) wykonuje inne obowiązki, które Konstytucja lub ustawy przekazują do kompetencji Rządu Republiki.
§ 88
   
W skład Rządu Republiki wchodzą Prezes Rady Ministrów i ministrowie.
§ 89
   
Prezydent Republiki desygnuje, w ciągu czternastu dni od złożenia dymisji przez Rząd, kandydata na Prezesa Rady Ministrów, któremu powierza utworzenie nowego rządu.
   
Kandydat na Prezesa Rady Ministrów w ciągu czternastu dni od otrzymania misji utworzenia rządu przedstawia Riigikogu założenia przyszłego rządu, po czym Riigikogu, bez debaty w jawnym głosowaniu, podejmuje decyzję o udzieleniu kandydatowi na stanowisko Prezesa Rady Ministrów pełnomocnictwa do utworzenia rządu.
   
Kandydat na Prezesa Rady Ministrów, który otrzymał od Riigikogu pełnomocnictwa do utworzenia rządu, przedstawia Prezydentowi Republiki w ciągu siedmiu dni skład rządu, a Prezydent w ciągu trzech dni ten Rząd powołuje.
   
Jeżeli desygnowany przez Prezydenta Republiki kandydat na Prezesa Rady Ministrów nie otrzyma w Riigikogu większości głosów "za" lub nie jest w stanie utworzyć rządu albo odmówi jego utworzenia, Prezydent Republiki może w ciągu siedmiu dni przedstawić innego kandydata na Prezesa Rady Ministrów.
   
Jeżeli Prezydent Republiki nie przedstawi w ciągu siedmiu dni innego kandydata na Prezesa Rady Ministrów lub odmówi jego przedstawienia, albo jeżeli inny kandydat nie otrzyma od Riigikogu pełnomocnictw w trybie drugiego i trzeciego ustępu niniejszego paragrafu lub nie jest w stanie utworzyć rządu bądź odmówi jego utworzenia, prawo zgłaszania kandydata na Prezesa Rady Ministrów przechodzi na rzecz Riigikogu.
   
Riigikogu przedstawia kandydata na Prezesa Rady Ministrów, który przedstawia skład rządu Prezydentowi Republiki. Jeżeli w ciągu czternastu dni, po przejściu na rzecz Riigikogu prawa przedstawienia kandydata na Prezesa Rady Ministrów, skład rządu nie zostanie przedstawiony Prezydentowi Republiki, Prezydent Republiki zarządza przedterminowe wybory do Riigikogu.
§ 90
   
Zmian w składzie powołanego Rządu Republiki dokonuje Prezydent Republiki na wniosek Prezesa Rady Ministrów.
§ 91
   
Rząd Republiki obejmując urząd składa przysięgę przed Riigikogu.
§ 92
   
Rząd Republiki podaje się do dymisji:
   
1) po zwołaniu nowej kadencji Riigikogu;
   
2) w razie dymisji lub śmierci Prezesa Rady Ministrów;
   
3) jeżeli Riigikogu wyrazi wotum nieufności Rządowi Republiki lub Prezesowi Rady Ministrów.
   
Prezydent Republiki udziela dymisji Rządowi Republiki po objęciu urzędu przez nowy Rząd.
§ 93
   
Prezes Rady Ministrów reprezentuje Rząd Republiki i kieruje jego działalnością.
   
Prezes Rady Ministrów wyznacza dwóch ministrów, którzy mają prawo go zastępować podczas jego nieobecności. Tryb sprawowania zastępstwa ustala Prezes Rady Ministrów.
§ 94
   
Ministerstwa tworzy się na podstawie ustawy dla zarządzania poszczególnymi dziedzinami działalności rządowej.
   
Minister kieruje ministerstwem, rozstrzyga kwestie należące do zakresu działania ministerstwa, na podstawie ustaw i w celu ich wykonania wydaje rozporządzenia i zarządzenia, a także wykonuje inne obowiązki powierzone mu na podstawie i w trybie określonym w ustawie.
   
Jeżeli z powodu choroby lub innych przyczyn minister tymczasowo nie jest w stanie pełnić swoich obowiązków, Prezes Rady Ministrów powierza na ten czas jego obowiązki innemu ministrowi.
   
Na wniosek Prezesa Rady Ministrów, Prezydent Republiki może powołać ministrów, którzy nie stają na czele ministerstw.
§ 95
   
Przy Rządzie Republiki działa kancelaria stanu pod kierownictwem sekretarza stanu.
   
Sekretarza stanu powołuje i zwalnia Prezes Rady Ministrów.
   
Sekretarz stanu bierze udział w posiedzeniach rządu z prawem głosu.
   
Sekretarz stanu jako kierownik kancelarii stanu ma takie same uprawnienia, jakie ustawowo posiada minister w kierowaniu ministerstwem.
§ 96
   
Posiedzenia Rządu Republiki są niejawne, chyba że Rząd zadecyduje inaczej.
   
Rząd podejmuje decyzje na wniosek Prezesa Rady Ministrów lub właściwego ministra.
   
Akty Rządu są ważne, jeżeli są poświadczone podpisami Prezesa Rady Ministrów, właściwego ministra i sekretarza stanu.
§ 97
   
Riigikogu może wyrazić wotum nieufności Rządowi Republiki, Prezesowi Rady Ministrów lub ministrowi uchwałą, na którą głosowała większość członków Riigikogu.
   
Wniosek o wotum nieufności może być wniesiony przez nie mniej niż jedną piątą członków Riigikogu w formie pisemnej na posiedzeniu Riigikogu.
   
Wniosek o wotum nieufności może być głosowany nie wcześniej niż na trzeci dzień po jego wniesieniu, chyba że Rząd zażąda głosowania we wcześniejszym terminie.
   
W przypadku wyrażenia wotum nieufności Rządowi lub Prezesowi Rady Ministrów, Prezydent Republiki może na wniosek Rządu w ciągu trzech dni zarządzić przedterminowe wybory do Riigikogu.
   
W przypadku wyrażenia nieufności ministrowi, Przewodniczący Riigikogu zawiadamia o tym Prezydenta Republiki, który odwołuje ministra.
   
Wniosek o ponowne wyrażenie wotum nieufności z tych samych powodów może być wniesiony nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od głosowania nad poprzednim wotum nieufności.
§ 98
   
Rząd Republiki może połączyć przyjęcie projektu ustawy, który został przedłożony Riigikogu z kwestią zaufania.
   
Głosowanie nie może się odbyć wcześniej niż na trzeci dzień od połączenia projektu ustawy z kwestią zaufania. Jeżeli projekt ustawy nie zostanie przyjęty przez Riigikogu, Rząd podaje się do dymisji.
§ 99
   
Członkowie Rządu Republiki nie mogą pełnić żadnych innych funkcji w urzędach państwowych, ani należeć do zarządów czy rad nadzorczych przedsiębiorstw.
§ 100
   
Członkowie Rządu Republiki mogą uczestniczyć w posiedzeniach Riigikogu i jego komisji oraz zabierać na nich głos.
§ 101
   
Członek Rządu Republiki może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej tylko na wniosek Kanclerza Sprawiedliwości i za zgodą większości członków Riigikogu.
   
Z chwilą uprawomocnienia się wyroku skazującego członka Rządu jego pełnomocnictwa ustają.