Konstytucja Republiki Francuskiej

Rozdział 10 49
O odpowiedzialności karnej członków rządu

Artykuł 68-1

Członkowie rządu ponoszą odpowiedzialność karną za czyny popełnione w ramach sprawowania swych funkcji i mające w momencie ich popełnienia cechy zbrodni lub występku.
Są oni sądzeni przez Trybunał Sprawiedliwości Republiki.
Trybunał Sprawiedliwości związany jest definicją zbrodni lub występku, jak również sankcjami karnymi przewidzianymi w ustawach.

Artykuł 68-2

Trybunał Sprawiedliwości Republiki składa się z piętnastu sędziów: dwunastu parlamentarzystów wybranych w równej liczbie przez Zgromadzenie Narodowe i Senat, ze swego grona, po każdorazowym całkowitym lub częściowym odnowieniu składu tych izb, i trzech sędziów Sądu Kasacyjnego, z których jeden przewodniczy Trybunałowi Sprawiedliwości Republiki.
Każda osoba, która uważa się za pokrzywdzoną przez zbrodnię lub występek popełniony przez członka rządu w trakcie wykonywania funkcji, może wnieść skargę do komisji skarg.
Komisja ta zarządza bądź umorzenie postępowania, bądź przekazanie wniosku Prokuratorowi Generalnemu przy Sądzie Kasacyjnym w celu skierowania go do Trybunału Sprawiedliwości Republiki.
Prokurator Generalny przy Sądzie Kasacyjnym może także z urzędu skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Republiki na podstawie opinii komisji skarg.
Ustawa organiczna określa zasady stosowania niniejszego artykułu.

Artykuł 68-3 50

Przepisy niniejszego rozdziału mają zastosowanie również do czynów popełnionych przed jego wejściem w życie.

49 Rozdział X został wprowadzony na mocy art. 4 ustawy konstytucyjnej nr 93-952 z 27 lipca 1993 r.
50 Art. 68-3 został wprowadzony na mocy art. 10 ustawy konstytucyjnej nr 95-880 z 4 sierpnia 1995 r.