Konstytucja Republiki Francuskiej

Rozdział 4
Parlament


Artykuł 24

Parlament składa się ze Zgromadzenia Narodowego i Senatu.
Deputowani do Zgromadzenia Narodowego wybierani są w wyborach bezpośrednich.
Senat wybierany jest w wyborach pośrednich. Zapewnia on reprezentację wspólnot terytorialnych Republiki. Francuzi zamieszkali poza Francją są reprezentowani w Senacie.

Artykuł 25

Ustawa organiczna określa kadencję każdej z izb, liczbę jej członków, ich diety, warunki wybieralności, zasady niewybieralności i niepołączalności.
Określa ona również warunki, na których wybierane są osoby powołane w przypadku opróżnienia mandatu do zastępowania deputowanych lub senatorów aż do momentu całkowitego lub częściowego odnowienia składu izby, do której należeli.

Artykuł 26 18

Żaden członek parlamentu nie może być ścigany, poszukiwany, zatrzymany, aresztowany bądź sądzony z powodu wyrażonych poglądów w związku wykonywaniem swych funkcji lub z powodu głosowania. Żaden członek parlamentu nie może być aresztowany ani poddany pozbawieniu lub ograniczeniu wolności w sprawach dotyczących zbrodni lub występku bez zgody biura 19 izby, do której należy. Zgoda taka nie jest wymagana w przypadku schwytania na gorącym uczynku lub skazania prawomocnym wyrokiem.
Uwięzienie, stosowanie środków pozbawienia lub ograniczenia wolności albo ściganie członka Parlamentu ulega zawieszeniu na okres trwania sesji, jeżeli zażąda tego izba, do której należy.
Właściwa izba zbiera się z mocy prawa na nadzwyczajne posiedzenie w celu zastosowania w określonych przypadkach postanowień poprzedniego ustępu.

Artykuł 27

Wszelki mandat imperatywny jest nieważny.
Prawo głosowania członków parlamentu ma charakter osobisty.
Ustawa organiczna może przewidywać wyjątkowo zgodę na udzielenie upoważnienia do głosowania w zastępstwie. W takim przypadku nikt nie może otrzymać więcej niż jednego upoważnienia.

Artykuł 28 20

Parlament zbiera się z mocy prawa na jedną sesję zwyczajną w roku, która rozpoczyna się w pierwszy roboczy dzień października i kończy się w ostatni roboczy dzień czerwca.
Liczba dni posiedzeń, które każda z izb może odbyć w okresie sesji zwyczajnej nie może przekroczyć stu dwudziestu. Tygodnie, w których odbywają się posiedzenia, określa każda z izb.
Premier, po przeprowadzeniu konsultacji z przewodniczącym zainteresowanej izby, lub z większością członków każdej z izb, może zdecydować o odbyciu dodatkowych dni posiedzeń.
Dni i godziny posiedzeń określają regulaminy izb.

Artykuł 29

Parlament zbiera się na sesję nadzwyczajną z określonym porządkiem dziennym na żądanie premiera lub większości członków Zgromadzenia Narodowego.
Jeżeli sesja nadzwyczajna odbywa się na żądanie członków Zgromadzenia Narodowego, dekret zamykający ją zostaje wydany po wyczerpaniu przez parlament porządku dziennego, który był podstawą zwołania sesji i nie później niż dwunastego dnia, licząc od jego zebrania się.
Tylko premier może żądać zwołania nowej sesji przed upływem miesiąca od wydania dekretu zamykającego poprzednią sesję.

Artykuł 30

Z wyjątkiem przypadków, w których parlament zbiera się z mocy prawa, sesje nadzwyczajne są zwoływane i zamykane dekretem Prezydenta Republiki.

Artykuł 31

Członkowie rządu mają prawo wstępu na obrady obu izb. Są wysłuchiwani, kiedy tego zażądają.
Mogą im towarzyszyć wyżsi urzędnicy 21 .

Artykuł 32

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego jest wybierany na okres kadencji izby. Przewodniczący Senatu jest wybierany po każdorazowym częściowym odnowieniu składu izby.

Artykuł 33

Posiedzenia obu izb są jawne. Pełne sprawozdania z obrad są publikowane w Journal Official 22 .
Każda izba może uchwalić tajność obrad na wniosek premiera lub jednej dziesiątej swych członków.


18 Treść ust. 2, 3 i 4 art.26 w brzmieniu nadanym przez art. 7 ustawy konstytucyjnej nr 95-880 z 4 sierpnia 1995 r.
19 Odpowiednik Prezydium izby.
20 Treść art., poprzednio zmienionego ustawą konstytucyjną nr 63-1327 z 30 grudnia 1963 r., obecnie w brzmieniu nadanym przez art. 2 ustawy konstytucyjnej nr 95-880 z 4 sierpnia 1995 r.
21 W oryginale: " des commissaires du Gouvernement", dosłownie: komisarze rządu.
22 Oficjalny organ publikacyjny Republiki Francuskiej