Konstytucja Grecji

Część trzecia
ORGANIZACJA I FUNKCJE PAŃSTWA



Dział C
IZBA DEPUTOWANYCH


Rozdział szósty
PODATKI I ADMINISTRACJA FINANSAMI PUBLICZNYMI


Artykuł 78

1. Żaden podatek nie może zostać wprowadzony ani pobierany bez uchwalenia formalnej ustawy określającej kategorie osób objętych podatkiem, wysokość dochodów, rodzaj własności, wydatki i transakcje lub ich kategorie, których dotyczy opodatkowanie.
2. Żaden podatek ani żadne inne obciążenie finansowe nie mogą zostać wprowadzone przez ustawę z mocą wsteczną, sięgającą poza rok finansowy poprzedzający rok wprowadzenia podatku.
3. Wyjątkowo, w razie wprowadzenia lub zwiększenia opłaty celnej przywozowej lub wywozowej lub podatku od konsumpcji, ich pobieranie jest dozwolone od dnia, w którym odpowiedni projekt ustawy został wniesiony do Izby Deputowanych, pod warunkiem, że ustawa zostanie ogłoszona w terminie określonym w art. 42 ust. 1, a w każdym razie nie później niż w ciągu 10 dni od dnia zamknięcia sesji Izby Deputowanych.
4. Przedmiot podatku, stawka podatkowa, zwolnienie od podatku lub obniżenie jego wysokości, a także przyznawanie ulg w opłatach nie mogą być przedmiotem delegacji ustawowej.
Zakaz ten nie wyklucza możliwości ustawowego określenia sposobu ustalania udziału państwa i organów publicznych ogólnie, w zysku osiągniętym w wyniku korzystania z prywatnej własności nieruchomej, znajdującej się na terenach przyległych do terenów robót publicznych.
5. Wyjątkowo, na podstawie delegacji udzielonej przez ustawę ramową, dozwolone jest nałożenie obciążeń i opłat antydumpingowych lub wyrównawczych, jak również zastosowanie środków ekonomicznych w ramach stosunków z międzynarodowymi organizacjami gospodarczymi lub środków mających na celu ochronę pozycji kraju z punktu widzenia obrotu dewizowego.

Artykuł 7956

1. Podczas corocznej sesji zwyczajnej Izba Deputowanych uchwala ustawę budżetową określającą dochody i wydatki państwa w następnym roku.
2. Wszystkie dochody i wydatki państwa muszą być umieszczone w ustawie budżetowej na dany rok i w ustawie o wykonania budżetu.
3. Projekt ustawy budżetowej jest przedkładany przez ministra finansów odpowiedniej stałej komisji parlamentarnej w pierwszy poniedziałek października i jest rozpatrywany na zasadach określonych w Regulaminie Izby Deputowanych. Po uwzględnieniu uwag komisji, minister finansów przekazuje ustawę budżetową Izbie Deputowanych co najmniej 40 dni przed początkiem roku budżetowego. Ustawa budżetowa jest rozpatrywana i poddawana pod głosowanie w Zgromadzeniu Plenarnym, na zasadach określonych w Regulaminie Izby Deputowanych, który zapewnia prawo wypowiedzi wszystkim frakcjom politycznym obecnym w Izbie Deputowanych.
4. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn realizacja dochodów i wydatków na podstawie przyjętej ustawy budżetowej okaże się niemożliwa, to powinna ona odbywać się na mocy odrębnej ustawy, uchwalanej każdorazowo w celu uregulowania tych kwestii.
5. Jeżeli z powodu upływu kadencji Izby Deputowanych, ustawa budżetowa lub odrębna ustawa, o której mowa w poprzednim ustępie, nie mogą zostać uchwalone, to ustawa budżetowa na rok budżetowy, który zakończył się lub który się kończy, zostaje, zgodnie z dekretem wydanym na wniosek Rady Ministrów, uznana za obowiązującą w ciągu następnych 4 miesięcy.
6. Ustawa może przewidywać opracowanie budżetu na okres dwuletni.
7. Ustawa o wykonania budżetu i ogólny bilans finansowy państwa są przedstawiane Izbie Deputowanych nie później niż w ciągu roku od zakończenia roku budżetowego; obowiązkowo jest do nich dołączony raport Izby Obrachunkowej, o którym mowa w art. 98 ust. 1 pkt e); są one rozpatrywane przez specjalną komisję parlamentarną i zatwierdzane przez Zgromadzenie Plenarne Izby Deputowanych zgodnie z postanowieniami jej Regulaminu.
8. Programy rozwoju ekonomicznego i społecznego są przyjmowane na posiedzeniu planarnym Izby Deputowanych, na zasadach określonych w ustawie.

Artykuł 80

1. Wszelkie wypłaty, świadczenia, zasiłki i wynagrodzenia mogą być włączone do ustawy budżetowej państwa i przyznawane tylko na mocy ustawy organicznej57lub innej odrębnej ustawy.
2. Ustawa określa zasady bicia i emisji pieniądza.

Deklaracja wyjaśniająca58



Postanowienia ust. 2 nie stoją na przeszkodzie uczestnictwu Grecji w procedurach unii gospodarczej i walutowej, w poszerzonym kontekście integracji europejskiej, zgodnie z postanowieniami art. 28.




56W art. 79 ust. 3 i 7 zostały zmienione na mocy rewizji z 6 kwietnia 2001 r.
57Taki jest dosłowny przekład terminu greckiego. Pojęcie to odnoszone jest do ustaw regulujących szczegółowy status określonych grup funkcjonariuszy i nie ma żadnego odniesienia do francuskiego rozumienia "ustaw organicznych" jako aktów o mocy prawnej ponad ustawami zwykłymi (przyp. red.).
58Deklaracja wyjaśniająca do art. 80 została dodana na mocy rewizji z 6 kwietnia 2001 r.