KONSTYTUCJA KRÓLESTWA HOLANDII Tytuł 5

Tytuł piąty
USTAWODAWSTWO I ADMINISTRACJA
§ 2. Pozostałe przepisy


Artykuł 90

Rząd popiera rozwój międzynarodowego porządku prawnego.

Artykuł 91

1. Królestwo nie jest związane traktatami i nie mogą one zostać wypowiedziane bez uprzedniej aprobaty Stanów Generalnych. Ustawa określa przypadki, gdy nie wymaga się takiej zgody.
2. Ustawa określa tryb udzielania zgody i może przewidzieć udzielanie milczącej zgody.
3. Jeśli traktat zawiera przepisy będące w kolizji z Konstytucją lub mogące wywołać taką kolizję, izby mogą udzielić zgody tylko większością co najmniej dwóch trzecich oddanych głosów.

Artykuł 92

Z uwzględnieniem, jeśli to konieczne, ustępu trzeciego art. 91, można przekazać na mocy traktatu organizacjom prawa międzynarodowego uprawnienia prawodawcze, administracyjne i sądownicze.

Artykuł 93

Przepisy traktatów i uchwał organizacji prawa międzynarodowego, które zgodnie ze swą treścią mają charakter powszechnie obowiązujący, nabierają mocy obowiązującej po ich ogłoszeniu.

Artykuł 94

Obowiązujące normy ustawowe nie mają zastosowania w Królestwie, jeśli ich zastosowanie byłoby niezgodne z powszechnie obowiązującymi przepisami traktatów i uchwał prawa międzynarodowego.

Artykuł 95

Ustawa ustanawia tryb ogłaszania traktatów i uchwał organizacji prawa międzynarodowego.

Artykuł 96

1. Królestwo nie ogłasza wojny bez uprzedniej zgody Stanów Generalnych.
2. Zgoda taka nie jest wymagana, jeśli konsultacja ze Stanami Generalnymi okazuje się niemożliwa wskutek faktycznie istniejącego stanu wojny.
3. Stany Generalne obradują i decydują w tej sprawie na wspólnym posiedzeniu.
4. Przepisy ustępu drugiego i trzeciego mają odpowiednio zastosowanie dla ogłoszenia o zakończeniu wojny.

Artykuł 97

1. Siły zbrojne istnieją dla potrzeb obrony i ochrony interesów Królestwa, jak też dla potrzeb utrzymania i popierania międzynarodowego porządku prawnego.
2. Rząd sprawuje władzę zwierzchnią nad wojskiem.

Artykuł 98

1. Siły zbrojne składają się z ochotników oraz mogą także obejmować osoby podlegające obowiązkowi służby wojskowej.
2. Ustawa stanowi o obowiązkowej służbie wojskowej i o uprawnieniach do odroczenia powołania do służby czynnej.

Artykuł 99

Ustawa określa przesłanki zwolnienia od służby wojskowej z powodu poważnych skrupułów sumienia.

Artykuł 99A

Zgodnie z ustawowymi zasadami można nakładać obowiązki dla potrzeb obrony cywilnej.

Artykuł 100

1. Rząd udziela Stanom Generalnym uprzednich informacji o udziale lub oddaniu do dyspozycji sił zbrojnych dla zachowania lub popierania międzynarodowego porządku prawnego. Rozumie się przez to uprzednie informowanie o udziale lub oddaniu do dyspozycji sił zbrojnych dla udzielenia pomocy humanitarnej w przypadku konfliktu zbrojnego.
2. Pierwszy ustęp nie ma zastosowania, jeśli z pilnych przyczyn uprzednie informowanie będzie utrudnione. W tym przypadku informacje zostaną przekazane możliwie jak najszybciej.

[Artykuły 101 - 102 uchylone]

Artykuł 103

1. Ustawa stanowi, w jakich przypadkach dla zachowania zewnętrznego i wewnętrznego bezpieczeństwa można ogłosić dekretem królewskim, opartym na ustawie, stan wyjątkowy; ustawa określa też [jego] następstwa.
2. W tym przypadku można zawiesić przepisy Konstytucji o uprawnieniach administracji prowincji, gmin i okręgów wodnych, podstawowe prawa wynikające z art. 6, o ile ich wykonywanie odbywa się poza budynkami i zamkniętymi miejscami, z art. 7, 8, 9, 12 ust. 2 i 3, art.13, jak też z art. 113 ust. 1 i 3. 3. Natychmiast po ogłoszeniu wprowadzenia stanu wyjątkowego i później dopóki ten stan nie zostanie zniesiony dekretem królewskim, Stany Generalne zawsze mogą, gdy tylko uznają to za potrzebne, zadecydować o czasie trwania tego stanu; w tej sprawie obradują i decydują na wspólnym posiedzeniu.

Artykuł 104

Podatki państwowe pobiera się na mocy ustawy. O innych pobieranych na rzecz państwa opłatach stanowi ustawa.

Artykuł 105

1. Ustawa ustala budżet państwa.
2. Projekty ogólnych ustaw budżetowych wnoszone są corocznie przez Króla lub w jego imieniu w terminie wskazanym w art. 65.
3. Stany Generalne ponoszą odpowiedzialność za dochody i wydatki państwa, stosownie do przepisów ustawy. Bilans wykonania zatwierdzony przez Powszechną Izbę Obrachunkową przedkłada się Stanom Generalnym.
4. Ustawa stanowi przepisy o zarządzaniu finansami państwa.

Artykuł 106

Ustawa stanowi o systemie monetarnym.

Artykuł 107

1. Prawo cywilne, karne, cywilne i karne prawo procesowe normuje się w kodeksach, określone sprawy mogą zostać uregulowane w odrębnych ustawach.
2. Ustawa stanowi zasady prawa administracyjnego.

[Artykuł 108 uchylony]

Artykuł 109

Ustawa określa status prawny urzędników. Zawiera też przepisy o ochronie prawnej ich pracy i o współdecydowaniu.

Artykuł 110

Władze publiczne przestrzegają jawności przy wykonywaniu swych zadań, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie.

Artykuł 111

Ordery są ustanawiane w drodze ustawy.