USTAWA ZASADNICZA O KONTROLERZE PAŃSTWOWYM20)
 
 
 

Artykuł 1
 Istota

Kontrola państwowa należy do zakresu działania Kontrolera Państwowego.

Artykuł 2
Kontrola państwowa

(a) Kontroler Państwowy sprawuje kontrolę gospodarki, majątku, finansów, zobowiązań oraz działalności administracyjnej Państwa i resortów rządowych, wszelkich państwowych przedsiębiorstw, instytucji lub osób prawnych, władz lokalnych oraz organów i innych instytucji, które ustawa poddaje pod kontrolę Kontrolera Państwowego.
(b) Kontroler Państwowy bada legalność działalności, rzetelność, przestrzeganie zasad dobrej administracji, wydajność oraz oszczędność jednostek kontrolowanych, a także wszelkie inne sprawy, których zbadanie uznaje za potrzebne.

Artykuł 3
Obowiązek udzielania informacji

Jednostka, w której Kontroler Państwowy przeprowadza kontrolę, przedstawia niezwłocznie na jego żądanie informacje, dokumenty, wyjaśnienia oraz wszelkie inne materiały, które uznał on za potrzebne do przeprowadzenia kontroli.

Artykuł 4
Skargi publiczne

Kontroler Państwowy rozpatruje skargi obywateli dotyczące jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych, zgodnie z ustawą oraz określonymi przez siebie zasadami; w tym charakterze Kontroler Państwowy podejmuje działania jako "Komisarz do Spraw Skarg Publicznych."

Artykuł 5
Dodatkowe zadania

Kontroler Państwowy wykonuje dodatkowe zadania powierzone mu przez ustawę.

Artykuł 6
Odpowiedzialność przed Knesetem

W zakresie realizacji swoich zadań Kontroler Państwowy ponosi odpowiedzialność wyłącznie przed Knesetem i jest niezależny od Rządu.
 
 

Artykuł 7
Wybór i kadencja

(a) Kontroler Państwowy jest wybierany przez Kneset w głosowaniu tajnym; tryb wyboru określa ustawa.
(b) Kadencja Kontrolera Państwowego trwa pięć lat.
(c) Kontroler Państwowy sprawuje urząd tylko przez jedną kadencję.

Artykuł 8
 Wymagane kwalifikacje

Każdy obywatel Izraela, który zamieszkuje na terytorium Izraela, może kandydować na urząd Kontrolera Państwowego; ustawa może określić dodatkowe warunki, jakie musi spełniać osoba powoływana na ten urząd; osoba, która piastowała urząd Kontrolera Państwowego przez dwie kolejne kadencje, nie może kandydować na trzecią kolejną kadencję.
 
 

Artykuł 9
Ślubowanie

Osoba wybrana na Kontrolera Państwowego składa i podpisuje wobec Knesetu ślubowanie następującej treści:
"Zobowiązuję się, że będę wierny Państwu Izrael i jego prawom oraz że będę sumiennie wykonać swoje obowiązki jako Kontroler Państwowy."

Artykuł 10
Budżet

Budżet Kontrolera Państwowego jest uchwalany na jego wniosek przez Komisję Finansów Knesetu i ogłaszany wraz z budżetem państwa.

Artykuł 11
Wynagrodzenie i inne świadczenia

Wynagrodzenie i inne świadczenia wypłacane osobie piastującej urząd Kontrolera Państwowego podczas trwania kadencji oraz po jej zakończeniu, a także, po jego śmierci, jego bliskim określa ustawa albo decyzja Knesetu lub komisji Knesetu wskazanej przez Kneset.

Artykuł 12
Kontakty z Knesetem i przedstawianie sprawozdań

(a) Kontroler Państwowy utrzymuje kontakt z Knesetem na zasadach określonych w ustawie.
(b) Kontroler Państwowy przedstawia sprawozdania i opinie w zakresie swoich zadań i podaje je do publicznej wiadomości na zasadach i w granicach określonych w ustawie.

Artykuł 13
Złożenie z urzędu

Kontroler Państwowy może zostać złożony z urzędu wyłącznie decyzją Knesetu podjętą większością dwóch trzecich głosujących; tryb złożenia z urzędu określa ustawa.

Artykuł 14
 Osoba tymczasowo pełniąca obowiązki Kontrolera Państwowego

Jeżeli Kontroler Państwowy nie jest zdolny do pełnienia swoich obowiązków, powołuje się osobę tymczasowo pełniącą obowiązki Kontrolera Państwowego, w trybie określonym w ustawie i na czas w niej określony.
 
 



20) Ustawa Zasadnicza ustanowiona w 1988 r.