USTAWA ZASADNICZA O PREZYDENCIE PAŃSTWA 12)
 

Artykuł 1
Status

Prezydent jest głową Państwa.

Artykuł 2
Siedziba

Siedzibą Prezydenta Państwa jest Jerozolima.

Artykuł 3
Wybory i kadencja

(a) Prezydent Państwa jest wybierany przez Kneset na siedmioletnią kadencję. Jego kadencja jest liczona zgodnie z kalendarzem żydowskim.
(b) Prezydent Państwa może sprawować urząd tylko przez jedną kadencję.

Artykuł 4
Bierne prawo wyborcze

Każdy obywatel Izraela, który zamieszkuje w Izraelu, ma prawo kandydować na urząd Prezydenta Państwa.

Artykuł 5
Termin wyborów

Wybory Prezydenta Państwa odbywają się nie wcześniej niż dziewięćdziesiąt dni i nie później niż trzydzieści dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta. Jeżeli urząd Prezydenta Państwa ulegnie opróżnieniu przed upływem kadencji, wybory odbywają się w terminie czterdziestu pięciu dni od dnia opróżnienia urzędu. Przewodniczący Knesetu, po zasięgnięciu opinii Zastępcy Przewodniczącego, ustala datę wyborów i zawiadamia o niej pisemnie wszystkich członków Knesetu co najmniej dwadzieścia dni wcześniej. Jeżeli dzień wyborów przypada poza okresem sesji Knesetu, Przewodniczący Knesetu zwołuje Kneset w celu przeprowadzenia wyborów Prezydenta Państwa.

Artykuł 6
Zgłaszanie kandydatów

(a) Kandydatów mogą zgłaszać grupy co najmniej dziesięciu członków Knesetu, po wyznaczeniu daty wyborów. Zgłoszenie jest dokonywane na piśmie i przekazywane Przewodniczącemu Knesetu, razem ze zgodą na kandydowanie wyrażoną przez kandydata na piśmie lub telegraficznie, nie później niż w terminie dziesięciu dni przed dniem wyborów. Członek Knesetu nie może poprzeć zgłoszenia więcej niż jednego kandydata.
(b) Przewodniczący Knesetu informuje pisemnie wszystkich członków Knesetu, nie później niż na siedem dni przed dniem wyborów, o zgłoszonych kandydatach oraz nazwiskach członków Knesetu, którzy zgłosili danego kandydata, i ogłasza kandydatury na początku posiedzenia, podczas którego przeprowadza się wybory.
 
 

Artykuł 7
Głosowanie

Wyboru Prezydenta Państwa dokonuje się w głosowaniu tajnym na posiedzeniu Knesetu zwołanym wyłącznie w tym celu.

Artykuł 8
Wybór większością głosów

Wybrany zostaje kandydat, który uzyskał głosy większości członków Knesetu. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej powyżej większości, przeprowadza się głosowanie ponowne. Jeżeli w głosowaniu ponownym żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej powyżej większości, głosowania ponawia się. W trzecim i każdym następnym głosowaniu nie może ubiegać się o wybór kandydat, który w poprzednim głosowaniu uzyskał najmniejszą liczbę głosów. W trzecim i kolejnych głosowaniach wybrany zostaje kandydat, który uzyskał większość głosów członków Knesetu, którzy wzięli udział w głosowaniu i głosowali na jednego z kandydatów. Jeżeli dwóch kandydatów uzyskało równą liczbę głosów, głosowanie powtarza się.

Artykuł 9
Ślubowanie

Osoba wybrana na urząd Prezydenta składa i podpisuje ślubowanie następującej treści:
"Ślubuję dochować wierności Państwu Izrael i jego prawom oraz sumiennie wykonywać zadania Prezydenta Państwa."

Artykuł 10
Złożenie ślubowania i początek kadencji

(a) Osoba wybrana na urząd Prezydenta składa ślubowanie z końcem kadencji poprzedniego Prezydenta lub w możliwie najkrótszym czasie po upływie kadencji i obejmuje urząd z końcem kadencji poprzedniego Prezydenta.
(b) Jeżeli urząd Prezydenta został opróżniony przed upływem kadencji, osoba wybrana na urząd Prezydenta składa ślubowanie w możliwie najkrótszym czasie po wyborze i obejmuje urząd z chwilą złożenia ślubowania.

Artykuł 11
 Zadania i uprawnienia

(a) Prezydent Państwa:
(1) podpisuje każdą ustawę, z wyjątkiem ustawy dotyczącej jego uprawnień;
(2) wykonuje zadania określone w Ustawie Zasadniczej o Rządzie, dotyczące rozwiązania Knesetu oraz zrzeczenia się urzędu przez Premiera;
(3) otrzymuje od Rządu sprawozdania z jego posiedzeń;
(4) mianuje przedstawicieli dyplomatycznych państwa, przyjmuje listy uwierzytelniające od przedstawicieli państw obcych w Izraelu, mianuje przedstawicieli konsularnych Państwa i udziela exequatur przedstawicielom konsularnym państw obcych w Izraelu;
(5) podpisuje umowy z państwami obcymi ratyfikowane przez Kneset;
(6) wykonuje wszelkie zadania powierzone mu przez ustawę w związku z powoływaniem i odwoływaniem sędziów oraz innych osób piastujących urzędy publiczne.
(b) Prezydentowi Państwa przysługuje prawo darowania kar przestępcom oraz  łagodzenia kar przez ich obniżenie lub zamianę.
(c) Prezydent Państwa wykonuje inne zadania i uprawnienia przyznane mu przez  ustawę.

Artykuł 12
Kontrasygnata

Podpis Prezydenta Państwa na dokumencie urzędowym, innym niż dokument związany z rozwiązaniem Knesetu, wymaga kontrasygnaty Premiera lub innego ministra wskazanego przez Rząd.

Artykuł 13
Immunitet w zakresie sprawowania urzędu

(a) Prezydent Państwa, w sprawach związanych z wykonywaniem swoich zadań i uprawnień, nie ponosi odpowiedzialności przed żadnym sądem ani trybunałem i posiada immunitet zapewniający ochronę przed wszelkimi aktami prawnymi.
(b) Prezydent Państwa, składając zeznania, nie może zostać zmuszony do udzielania informacji, które uzyskał przy wykonywaniu zadań Prezydenta Państwa.
(c) Immunitet Prezydenta Państwa określony w niniejszym artykule przysługuje również po zakończeniu sprawowania urzędu Prezydenta Państwa.
 
 

Artykuł 14
Immunitet w zakresie postępowania karnego

Prezydent Państwa nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Okres, w którym z mocy niniejszego artykułu, Prezydent Państwa nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, nie jest uwzględniany przy obliczaniu okresu przedawnienia.
 
 

Artykuł 15
Składanie zeznań

Jeżeli Prezydent Państwa został wezwany do złożenia zeznań, składa on zeznania w miejscu i czasie określonym za jego zgodą.

Artykuł 16
Wynagrodzenie i inne świadczenia

Wynagrodzenie Prezydenta Państwa i inne świadczenia wypłacane Prezydentowi w czasie kadencji określa uchwała Knesetu, przy czym Kneset może powierzyć realizację tego uprawnienia Komisji Finansów. Uchwały podjęte na podstawie niniejszego artykułu ogłasza się w Reszumot.

Artykuł 17
Zakaz sprawowania innych urzędów

(a) Prezydent Państwa nie może sprawować urzędów lub funkcji innych niż urząd i funkcje Prezydenta Państwa, chyba że uzyska zgodę Komisji Knesetu.
(b) Prezydent Państwa jest zwolniony z wszelkiej obowiązkowej służby.

Artykuł 18
Wyjazd za granicę

Prezydent Państwa nie może opuścić terytorium Państwa bez zgody Rządu.

Artykuł 19
Zrzeczenie się urzędu

Prezydent Państwa może zrzec się urzędu, przedkładając pismo w sprawie zrzeczenia się urzędu Przewodniczącemu Knesetu. Pismo w sprawie zrzeczenia się urzędu nie wymaga kontrasygnaty. Urząd Prezydenta Państwa uznaje się za opróżniony po upływie 48 godzin od otrzymania przez Przewodniczącego Knesetu pisma w sprawie zrzeczenia się urzędu.

Artykuł 20
Złożenie Prezydenta Państwa z urzędu

(a) Kneset może, w drodze uchwały, złożyć Prezydenta Państwa z urzędu, jeżeli uzna, że jest on niegodny sprawowania urzędu z uwagi na postępowanie nie dające się pogodzić z powagą urzędu Prezydenta Państwa.
(b) Kneset może złożyć Prezydenta Państwa z urzędu wyłącznie na wniosek Komisji Knesetu  przyjęty  większością trzech czwartych członków Komisji Knesetu, w wyniku skargi wniesionej do Komisji Knesetu  przez co najmniej dwudziestu członków Knesetu. Uchwała Knesetu o złożeniu Prezydenta z urzędu jest podejmowana większością trzech czwartych członków Knesetu.
(c) Komisja Knesetu  nie może przedstawić wniosku o złożenie Prezydenta Państwa z urzędu bez uprzedniego umożliwienia mu odparcia zarzutów przedstawionych w skardze, zgodnie z procedurą określoną przez Komisję Knesetu  za zgodą Knesetu, a Kneset nie może podjąć uchwały o złożeniu Prezydenta Państwa z urzędu bez uprzedniego umożliwienia mu przedstawienia swojego stanowiska, zgodnie z procedurą określoną przez Komisję Knesetu  za zgodą Knesetu.
(d) Prezydent Państwa może być reprezentowany przed Komisją Knesetu  i przed Knesetem przez upoważnionego pełnomocnika. Członek Knesetu nie może być pełnomocnikiem Prezydenta. Komisja Knesetu  oraz Kneset mogą wezwać Prezydenta Państwa do osobistego stawiennictwa w postępowaniu prowadzonym na podstawie niniejszego artykułu.
(e) Postępowanie na podstawie niniejszego artykułu prowadzi się w Knesecie na posiedzeniu lub na kolejnych posiedzeniach, zwołanych wyłącznie w tym celu. Postępowanie wszczyna się nie później niż przed upływem dwudziestu dni od podjęcia uchwały przez Komisję Knesetu. Przewodniczący Knesetu zawiadamia członków Knesetu o terminie wszczęcia postępowania co najmniej dziesięć dni wcześniej. Jeżeli wszczęcie postępowania nie przypada na okres sesji Knesetu, Przewodniczący Knesetu zwołuje Kneset w celu przeprowadzenia postępowania.
 
 

Artykuł 21
Opróżnienie  urzędu z uwagi na stan zdrowia

(a) Kneset, uchwałą przyjętą większością członków Knesetu, może stwierdzić, że Prezydent Państwa jest trwale niezdolny do wykonywania swoich obowiązków z uwagi na stan zdrowia.
(b) Wymieniona uchwała może zostać podjęta przez Kneset wyłącznie na wniosek Komisji Knesetu  przyjęty większością dwóch trzecich jej członków, na podstawie opinii lekarskiej wydanej zgodnie z zasadami określonymi przez Komisję Knesetu.
(c) Jeżeli Kneset podejmie wymienioną uchwałę, urząd Prezydenta Państwa uznaje się za opróżniony z dniem podjęcia uchwały.

Artykuł 22
Czasowa niezdolność do sprawowania urzędu

(a) Prezydent Państwa przestaje czasowo wykonywać swoje obowiązki i realizować  swoje uprawnienia:
(1) jeżeli opuści terytorium państwa - od chwili opuszczenia terytorium do chwili powrotu;
(2) jeżeli zawiadomi Komisję Knesetu, że z uwagi na stan zdrowia jest czasowo niezdolny do wykonywania swoich obowiązków, a Komisja Knesetu  zatwierdzi zawiadomienie większością głosów - od czasu zatwierdzenia zawiadomienia do chwili upływu okresu ustalonego przez Komisję Knesetu  w swojej uchwale lub do chwili, gdy Prezydent Państwa zawiadomi Komisję Knesetu, że nie jest dłużej niezdolny do wykonywania swoich obowiązków;
(3) jeżeli Komisja Knesetu  większością dwóch trzecich członków, na podstawie opinii lekarskiej wydanej zgodnie z zasadami określonymi przez Komisję Knesetu, stwierdzi, że Prezydent Państwa jest czasowo niezdolny do wykonywania swoich obowiązków z uwagi na stan zdrowia - od momentu podjęcia uchwały do upływu okresu ustalonego przez Komisję Knesetu  w swojej uchwale lub do czasu, gdy Komisja Knesetu  stwierdzi, że Prezydent nie jest dłużej niezdolny do wykonywania swoich obowiązków.
(b) Komisja Knesetu  nie może na podstawie ustępu (a) punkt 2) i 3) ustalić okresu  dłuższego niż trzy miesiące. Komisja Knesetu  może przedłużyć ten okres na czas nie  dłuższy niż kolejne trzy miesiące. Każde dalsze przedłużenie wymaga uchwały Knesetu  przyjętej na wniosek Komisji Knesetu  przez większość członków Knesetu.

Artykuł 23
Tymczasowy Prezydent oraz czasowe pełnienie obowiązków Prezydenta

(a) Jeżeli urząd Prezydenta Państwa został opróżniony, Przewodniczący Knesetu sprawuje funkcję Tymczasowego Prezydenta Państwa do czasu objęcia urzędu przez nowego Prezydenta.
(b) W czasie, gdy Prezydent Państwa czasowo zaprzestał wykonywania swoich obowiązków i realizacji swoich uprawnień, Przewodniczący Knesetu pełni obowiązki Prezydenta Państwa.
(c) Działając w charakterze Tymczasowego Prezydenta Państwa lub pełniąc obowiązki Prezydenta Państwa, Przewodniczący Knesetu wykonuje zadania i realizuje uprawnienia przyznane Prezydentowi Państwa przez ustawę.

Artykuł 24
Informacje ogłaszane w Reszumot

(a) Przewodniczący Knesetu ogłasza w Reszumot:
(1)  o objęciu urzędu przez Prezydenta Państwa;
(2)  o opróżnieniu urzędu Prezydenta Państwa;
(3)  o rozpoczęciu i zakończeniu sprawowania obowiązków Prezydenta przez Przewodniczącego Knesetu na podstawie artykułu 22 ustęp (a) punkt 2) i 3).
(b) Premier ogłasza w Reszumot obwieszczenie o opuszczeniu przez Prezydenta  terytorium Państwa oraz o jego powrocie.

Artykuł 25
Nadrzędność Ustawy Zasadniczej wobec rozporządzeń nadzwyczajnych

Bez względu na przepisy innych ustaw, rozporządzenia nadzwyczajne nie mogą zmieniać niniejszej Ustawy Zasadniczej, czasowo jej zawieszać ani określać warunków jej stosowania.

Artykuł 26
Uchylenie

(a) Uchyla się następujące akty prawne:
1) artykuł 2 ustęp (c), artykuł 6 i 7 ustawy przejściowej z roku 5709-1949,
2) ustawę o kadencji Prezydenta z roku 5712-1951.
(b) Do wynagrodzenia Prezydenta Państwa oraz innych świadczeń przysługujących Prezydentowi lub w razie jego śmierci jego bliskim nie stosuje się ustawy o ustalaniu wynagrodzenia Prezydenta Państwa, członków Rządu oraz naczelnych rabinów z roku 5711-1950.

Artykuł 27
Przepisy przejściowe

Uznaje się, że Prezydent Państwa wybrany przez Kneset w dniu 27 ijar 5723 roku (21  maja 1963 roku) został wybrany i sprawuje urząd na podstawie niniejszej Ustawy.


12) Ustawa Zasadnicza ustanowiona w 1964 r.