Ustawa Republiki Litewskiej

O TRYBIE WEJŚCIA W ŻYCIE

KONSTYTUCJI REPUBLIKI LITEWSKIEJ

Artykuł 1

Z chwilą wejścia w życie Konstytucji Republiki Litewskiej traci moc Tymczasowa Ustawa Zasadnicza Republiki Litewskiej.

Artykuł 2

Ustawy i akty prawne bądź ich części obowiązujące na terytorium Republiki Litewskiej do chwili przyjęcia Konstytucji Republiki Litewskiej obowiązują w zakresie w jakim nie są sprzeczne z Konstytucją lub z niniejszą ustawą i zachowują moc do czasu uznania ich za pozbawione mocy lub do czasu ich skoordynowania z postanowieniami Konstytucji.

Artykuł 3

Ustawy Republiki Litewskiej odnoszące się do najwyższych organów władzy i administracji Republiki Litewskiej, do deputowanych i rad samorządowych obowiązują, dopóki wybrany Sejm nie postanowi inaczej.

Artykuł 4

Kadencja Rady Najwyższej Republiki Litewskiej i jej deputowanych upływa z chwilą zebrania się na pierwsze posiedzenie Sejmu Republiki Litewskiej.

Członkowie Sejmu Republiki Litewskiej zbierają się na posiedzenie w trzecim dniu roboczym po urzędowym ogłoszeniu przez Najwyższą Komisję Wyborczą Republiki Litewskiej, że w obu turach wyborów wybrano co najmniej 3/5 ogólnej liczby członków Sejmu.

Artykuł 5

Ustanawia się następujący tekst przysięgi członka Sejmu Republiki Litewskiej:

"Ja (imię i nazwisko)

przysięgam być wierny Republice Litewskiej;

przysięgam szanować i wypełniać postanowienia Konstytucji oraz ustaw i strzec integralności terytorium;

przysięgam umacniać wszystkimi siłami niepodległość Litwy, służyć sumiennie Ojczyźnie, demokracji, dobru ludzi Litwy.

Tak mi dopomóż Bóg!"

Dozwolone jest pominięcie ostatniego zdania.

Artykuł 6

W okresie, w którym nie ma jeszcze Prezydenta Republiki, sytuacja prawna odpowiada tej, która jest przewidziana przez art. 89 Konstytucji Republiki Litewskiej.

W razie potrzeby Sejm większością głosów ponad połowy ogólnej liczby członków Sejmu może przedłużyć termin przewidziany w art. 89, jednak nie więcej niż o 4 miesiące.

Artykuł 7

Sędziowie Sądu Konstytucyjnego Republiki Litewskiej i spośród nich przewodniczący Sądu Konstytucyjnego muszą być powołani nie później niż w ciągu miesiąca od wyboru Prezydenta Republiki.

Trzej powoływani po raz pierwszy sędziowie Sądu Konstytucyjnego są powoływani na okres 3 lat, trzej na okres 6 lat i trzej na okres 9 lat.

Prezydent Republiki, Przewodniczący Sejmu i przewodniczący Sądu Najwyższego przedstawiając kandydatury sędziów Sądu Konstytucyjnego wskazują, którzy z nich mają być powołani na 3, 6 i 9 lat.

Sędziowie Sądu Konstytucyjnego, którzy będą mianowani na 3 i 6 lat, mogą po przerwie nie krótszej niż 3 lata pełnić swą funkcję jeszcze przez jedną kadencję.

Artykuł 8

Postanowienia zawarte w art. 20 ust. 3 Konstytucji Republiki Litewskiej obowiązują z chwilą uzgodnienia postanowień kodeksu karnego Republiki Litewskiej z Konstytucją.

Przewodniczący Rady Najwyższej
Republiki Litewskiej

VYTAUTAS LANDSBERGIS

Wilno, 6 listopada 1992 r.