II. PODSTAWOWE WOLNOŚCI I PRAWA CZŁOWIEKA I OBYWATELA

3. Gwarancje podstawowych wolności i praw

 

Artykuł 50

Każdy obywatel może dochodzić ochrony wolności i praw ustanowionych w Konstytucji przed sądami i przed Trybunałem Konstytucyjnym Republiki Macedonii w postępowaniu opartym na zasadach priorytetu i nagłości sprawy.

Gwarantuje się sądową ochronę legalności indywidualnych aktów administracyjnych oraz aktów innych instytucji sprawujących władzę publiczną.

Obywatel ma prawo być poinformowany o prawach człowieka i podstawowych wolnościach oraz aktywnie przyczyniać się indywidualnie albo wspólnie z innymi do ich rozwijania i ochrony.

Artykuł 51

W Republice Macedonii ustawy muszą być zgodne z Konstytucją, zaś wszelkie inne przepisy z Konstytucją i ustawami.

Każdy ma obowiązek przestrzegać Konstytucji i ustaw.

Artykuł 52

Ustawy i inne przepisy są publikowane przed wejściem w życie.

Ustawy i inne przepisy publikuje się w wydawnictwie urzędowym "Služben Vesnik na Republika Makedonija" nie później niż w 7 dni od daty ich uchwalenia lub wydania.

Ustawy wchodzą w życie nie wcześniej niż w 8 dni od daty ich uchwalenia, chyba że Zgromadzenie wyjątkowo postanowi o ich wejściu w życie z dniem opublikowania.

Ustawy i inne przepisy nie mogą działać wstecz z wyjątkiem przypadków, że jest to korzystne dla obywateli.

Artykuł 53

Adwokatura jest samodzielną i niezależną służbą publiczną, która zapewnia pomoc prawną i wypełnia funkcje publiczne zgodnie z ustawą.

Artykuł 54

Wolności i prawa człowieka i obywatela można ograniczyć jedynie w przypadkach określonych w Konstytucji.

Wolności i prawa człowieka i obywatela można ograniczyć na czas wojny albo stanu wyjątkowego stosownie do postanowień Konstytucji.

Ograniczenie wolności i praw nie może oznaczać dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, język, wyznanie, pochodzenie narodowe lub społeczne, majątek albo pozycję społeczną.

Ograniczenie wolności i praw nie może dotyczyć prawa do życia, zakazu tortur, poniżającego traktowania lub karania, określania ustanawianych czynów przestępczych i kar za nie, jak również wolności przekonań, sumienia, myśli, publicznego wyrażania poglądów oraz wyznania.