VII. OBRONA REPUBLIKI, STAN WOJNY I STAN WYJĄTKOWY

Artykuł 122

Siły zbrojne Republiki Macedonii strzegą jej terytorialnej integralności i niepodległości.

Obronność Republiki określa ustawa uchwalana większością dwóch trzecich głosów ogólnej liczby deputowanych.

Artykuł 123

Nikt nie ma prawa uznania okupacji całości lub części terytorium Republiki Macedonii.

Artykuł 124

Stan wojny wprowadza się w razie wystąpienia pośredniego zagrożenia agresją wojenną Republiki lub gdy Republika zostanie zaatakowana albo jej wypowiedziano wojnę.

Stan wojny wprowadza Zgromadzenie większością dwóch trzech głosów ogólnej liczby deputowanych na wniosek Prezydenta Republiki, Rządu albo co najmniej 30 deputowanych.

Jeżeli nie może się odbyć posiedzenie Zgromadzenia, decyzję o wprowadzeniu stanu wojny podejmuje Prezydent Republiki i przedstawia ją do zatwierdzenia Zgromadzeniu, kiedy tylko zaistnieje możliwość odbycia posiedzenia.

Artykuł 125

Stan wyjątkowy wprowadza się w sytuacji poważnych klęsk żywiołowych albo epidemii.

Stan wyjątkowy na całym terytorium Republiki albo na jego części wprowadza Zgromadzenie na wniosek Prezydenta Republiki, Rządu albo co najmniej 30 deputowanych.

Decyzję wprowadzającą stan wyjątkowy uchwala Zgromadzenie większością dwóch trzech głosów ogólnej liczby deputowanych na okres nie dłuższy niż trzydzieści dni.

Jeżeli nie może się odbyć posiedzenie Zgromadzenia, decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego podejmuje Prezydent Republiki, który przedstawia ją do zatwierdzenia Zgromadzeniu, kiedy tylko zaistnieje możliwość odbycia posiedzenia.

Artykuł 126

W czasie stanu wojny albo stanu wyjątkowego Rząd, zgodnie z Konstytucją i ustawą, wydaje rozporządzenia z mocą ustawy.

Upoważnienia Rządu do wydawania rozporządzeń trwają do zakończenia stanu wojny albo stanu wyjątkowego, o czym decyduje Zgromadzenie.

Artykuł 127

W stanie wojny, jeżeli nie mogą odbywać się posiedzenia Zgromadzenia, Prezydent Republiki może powoływać i odwoływać Rząd oraz powoływać i odwoływać funkcjonariuszy, których powoływanie należy do kompetencji Zgromadzenia.

Artykuł 128

W czasie trwania stanu wojny albo stanu wyjątkowego kadencja Prezydenta Republiki, Rządu, sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz członków Najwyższej Rady Sądownictwa ulega przedłużeniu.