Konstytucja Republiki Południowej Afryki - Załącznik 6A

Załącznik 6A91


ZACHOWANIE CZŁONKOSTWA ZGROMADZENIA NARODOWEGO
LUB LEGISLATYWY PROWINCJI
W PRZYPADKU ZMIANY CZŁONKOSTWA PARTII,
POŁĄCZENIA PARTII, PODZIAŁU PARTII
ORAZ PODZIAŁU I POŁĄCZENIA PARTII

Definicja

1. W niniejszym Załączniku "legislatywa" oznacza Zgromadzenie Narodowe lub legislatywy prowincji.

Zachowanie członkostwa legislatywy
w przypadku zmiany członkostwa partii

2.1. Z zastrzeżeniem przepisów art. 4, członek legislatywy, który zostaje członkiem partii (nowej partii) innej niż partia, która zgłosiła jego kandydaturę (partia zgłaszająca), pozostaje członkiem legislatywy niezależnie od tego, czy nowa partia uczestniczyła w wyborach, pod warunkiem, że członek ten osobno lub razem z jednym, lub większą liczbą członków, którzy w okresie, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt (a) lub
(b), przestali być członkami partii zgłaszającej, ma nie mniej niż 10 procent wszystkich mandatów posiadanych w danej legislatywie przez partię zgłaszającą.
  2. Mandat sprawowany przez członka, o którym mowa w ust. 1, uznaje się za przyznany nowej partii, którą dany członek reprezentuje.

Zachowanie członkostwa legislatywy
w przypadku połączeń, podziału oraz podziału i połączenia partii

3.1. Z zastrzeżeniem przepisów art. 4, każda partia (partia pierwotna) reprezentowana w legislatywie może:
    a. połączyć się z inną partią, niezależnie od tego, czy ta druga partia uczestniczyła w wyborach lub
    b. podzielić się na więcej niż jedną partię lub podzielić się, a każdy odłam może połączyć się z inną partią, niezależnie od tego, czy partia ta uczestniczyła w wyborach, pod warunkiem, że członkowie odłamu opuszczającego partię pierwotną mają nie mniej niż 10 procent wszystkich mandatów posiadanych przez partię pierwotną w danej legislatywie.
  2. Jeżeli partia łączy się z inną partią lub dzieli na więcej niż jedną partię albo dzieli się, a jeden z jej odłamów łączy się z inną partią na zasadach określonych w ust. 1, zainteresowani członkowie pozostają członkami legislatywy, a sprawowane przez nich mandaty uznaje się za przyznane partii, którą reprezentują w wyniku połączenia, podziału albo podziału i połączenia przewidzianych w ust. 1.

Okres stosowania przepisów art. 2 i art. 3 oraz inne wymogi

4.1. Przepisy art. 2 i art. 3 stosuje się wyłącznie:
    a. w ciągu 15 dni od pierwszego do piętnastego września w drugim roku następującym po dniu wyborów do legislatywy oraz
    b. w ciągu 15 dni od pierwszego do piętnastego września w czwartym roku następującym po dniu wyborów do legislatywy.
  2. Dla celów ust. 1 "rok" oznacza okres 365 dni.
  3. Podczas każdego z okresów, o których mowa w ust. 1 pkt (a) i (b):
    a. członek legislatywy może tylko raz zmienić członkostwo partii, zawiadamiając o tym pisemnie przewodniczącego legislatywy i przedstawiając przewodniczącemu pisemnie potwierdzenie od partii, że został do niej przyjęty oraz
    b. partia może tylko raz:
      i. połączyć się z inną partią;
      ii. podzielić się na więcej niż jedną partię oraz
      iii. podzielić się, a każdy odłam może połączyć się z inną partią, zawiadamiając o tym pisemnie przewodniczącego legislatywy i przedstawiając przewodniczącemu pisemne potwierdzenie od drugiej partii zawierające nazwiska wszystkich członków, których dotyczy połączenie lub podział, oraz oświadczenie, że partia ta zgodziła się na połączenie oraz
    c. żadna partia reprezentowana w legislatywie nie może:
      i. zawiesić w prawach lub wykluczyć z partii członka reprezentującego tę partię w danej legislatywie lub
      ii. dokonać jakiejkolwiek czynności, która mogłaby spowodować, że dany członek przestanie spełniać warunki sprawowania urzędu jako członek, bez pisemnej zgody zainteresowanego członka.
4. Partię, która nie została zarejestrowana na podstawie aktu prawodawczego mającego zastosowanie do rejestracji partii politycznych, uznaje się za partię dla celów niniejszego Załącznika, ale partia ta musi złożyć wniosek o zarejestrowanie jako partia zgodnie ze stosowną ustawą w terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt (a) lub (b). Jeżeli partia nie zostanie zarejestrowana w ciągu 4 miesięcy od upływu tego terminu, uznaje się, że przestała ona istnieć, a odpowiednie mandaty przyznawane są pozostałym partiom, zgodnie z aktem prawodawczym mającym zastosowanie w tym przypadku.

Skład legislatywy zachowany do czasu wyborów
lub ponownego rozdzielenia mandatów
na zasadach określonych w niniejszym Załączniku

5.1. Po upływie terminu, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt (a) lub (b), skład legislatywy, który został ponownie ustalony w wyniku postępowania na zasadach art. 2 lub art. 3, zostaje zachowany do następnych wyborów do tej legislatywy lub do ponownego ustalenia składu legislatywy zgodnie z art. 2 lub art. 3.
  2. W ciągu 7 dni od upływu terminu, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt (a) lub (b), każda partia reprezentowana w legislatywie, o której mowa w ust. 1 przedstawia listę swoich kandydatów sekretarzowi legislatywy.
  3. Przewodniczący legislatywy, o której mowa w ust. 1, w ciągu 7 dni od upływu terminu, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt (a) lub (b), ogłasza obwieszczenie w Dzienniku Rządowym, podające:
    a. liczbę mandatów przyznanych każdej partii reprezentowanej w danej legislatywie oraz
    b. nazwiska wszystkich członków i partie, które reprezentują.
6. [Pominięty - przepisy przejściowe]



91 Załącznik 6A został dodany Dziesiątą Ustawą o zmianie Konstytucji, uchwaloną w 2003 r.