Rozdział I

Podrozdział I
POSTANOWIENIA PODSTAWOWE

Art. 1

1. Republika Słowacka jest państwem suwerennym, demokratycznym i prawnym. Nie jest związana żadną ideologią ani religią.
2. Republika Słowacka uznaje i przestrzega powszechnych zasad prawa międzynarodowego, umów międzynarodowych, którymi jest związana, i innych swoich zobowiązań międzynarodowych.

Art. 2

1. Władza państwowa pochodzi od obywateli, którzy wykonują ją  przez swoich wybranych przedstawicieli albo bezpośrednio.
2. Organy państwowe mogą działać wyłącznie na podstawie i w ramach konstytucji oraz w zakresie i w sposób określony ustawą.
3. Każdy może robić to, co nie jest zakazane ustawowo i nikogo nie można zmuszać do tego, aby robił to, na co ustawa nie zezwala.

Art. 3

1. Terytorium Republiki Słowackiej jest jednolite i niepodzielne.
2. Granice Republiki Słowackiej mogą być zmienione tylko ustawą konstytucyjną.

Art. 4

Bogactwa naturalne, jaskinie, wody podziemne, naturalne zdroje lecznicze i toki wodne są we władaniu Republiki Słowackiej.

Art. 5

1. Nabycie i utratę obywatelstwa Republiki Słowackiej określi ustawa.
2. Nikogo nie można pozbawić obywatelstwa Republiki Słowackiej wbrew jego woli.

Art. 6

1. Językiem państwowym na terytorium Republiki Słowackiej jest język słowacki.
2. Używanie innych języków niż język państwowy w kontaktach urzędowych określi ustawa.

Art. 7

1. Republika Słowacka może na podstawie swobodnej decyzji wstąpić w państwowy związek z innymi państwami. O wstąpieniu w związek państwowy z innymi państwami albo o wystąpieniu z tego związku rozstrzyga się w drodze ustawy konstytucyjnej, którą potwierdza się w referendum.
2. Republika Słowacka może w drodze umowy międzynarodowej, która została ratyfikowana i ogłoszona w sposób określony w ustawie albo na podstawie takiej umowy, przenieść wykonywanie części swoich praw na Wspólnoty Europejskie i na Unię Europejską. Prawnie wiążące akty Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej mają pierwszeństwo przed ustawami Republiki Słowackiej. Przejęcie prawnie wiążących aktów, które wymagają implementacji, dokonuje się ustawą lub rozporządzeniem rządu zgodnie z art. 120 ust. 2.
3. Republika Słowacka może, w celu zachowania pokoju, bezpieczeństwa i demokratycznego porządku na warunkach określonych w umowie międzynarodowej, przystąpić do organizacji wzajemnego zbiorowego bezpieczeństwa.
4. Dla ważności umów międzynarodowych o prawach człowieka i podstawowych wolnościach, międzynarodowych umów politycznych, międzynarodowych umów o znaczeniu wojskowym, międzynarodowych umów, z których wynika członkostwo Republiki Słowackiej w międzynarodowych organizacjach, międzynarodowych umów gospodarczych o znaczeniu powszechnym, międzynarodowych umów, dla wykonania których potrzebna jest ustawa, i międzynarodowych umów, które bezpośrednio ustanawiają prawa lub obowiązki osób fizycznych albo osób prawnych, wymagana jest przed ratyfikacją zgoda Rady Narodowej Republiki Słowackiej.
5. Umowy międzynarodowe o prawach człowieka i podstawowych wolnościach, umowy międzynarodowe, dla wykonania których nie jest potrzebna ustawa, i umowy międzynarodowe, które bezpośrednio ustanawiają prawa lub obowiązki osób fizycznych albo osób prawnych, które zostały ratyfikowane i ogłoszone w sposób ustanowiony w ustawie, mają pierwszeństwo przed ustawami.

Art. 7a

Republika Słowacka wspiera świadomość narodową i kulturową tożsamość Słowaków żyjących za granicą, wspiera ich instytucje utworzone dla osiągnięcia tego celu i stosunków z ojczystym krajem.