Rozdział V
WŁADZA USTAWODAWCZA


Podrozdział I
RADA NARODOWA REPUBLIKI SŁOWACKIEJ


Art. 72

    Rada Narodowa Republiki Słowackiej jest wyłącznym ustrojodawczym i ustawodawczym organem Republiki Słowackiej.

Art. 73

    1. Rada Narodowa Republiki Słowackiej składa się ze 150 posłów, którzy są wybierani na cztery lata.
    2. Posłowie są przedstawicielami obywateli. Mandat wykonują osobiście, zgodnie ze swoim sumieniem oraz przekonaniem i nie są związani nakazami.

Art. 74

    1. Posłowie są wybierani w powszechnych, równych i bezpośrednich wyborach, w tajnym głosowaniu.
    2. Na posła można wybrać obywatela, który posiada prawo wyborcze, osiągnął wiek 21 lat i ma stałe miejsce pobytu na terytorium Republiki Słowackiej.
    3. Szczegóły odnośnie do wyborów posłów określi ustawa.

Art. 75

    1. Na pierwszym posiedzeniu Rady Narodowej Republiki Słowackiej, w którym poseł uczestniczy, składa ślubowanie następującej treści:
    „Ślubuję na swoją cześć i sumienie wierność Republice Słowackiej. Swoje obowiązki będę wypełniać w interesie jej obywateli. Będę przestrzegać Konstytucji oraz innych ustaw i pracować nad wprowadzeniem ich w życie”.
    2. Odmowa złożenia ślubowania albo złożenie ślubowania z zas-trze-że-niem powoduje utratę mandatu.

Art. 76

    Ważność wyboru posłów stwierdza Rada Narodowa Republiki Słowackiej.

Art. 77

    1. Funkcja posła jest niepołączalna z pełnieniem funkcji sędziego, prokuratora, Publicznego Obrońcy Praw, członka sił zbrojnych i członka służby uzbrojonej.
    2. Jeżeli poseł zostanie mianowany członkiem rządu Republiki Słowackiej, jego mandat poselski podczas wykonywania tej funkcji nie wygasa, lecz jest zawieszony.

Art. 78

    1. Za głosowanie w Radzie Narodowej Republiki Słowackiej albo w jej komisjach poseł nie może być pociągnięty do odpowiedzialności, także po wygaśnięciu jego mandatu.
    2. Za oświadczenia przy wykonywaniu funkcji posła wypowiedziane w Radzie Narodowej Republiki Słowackiej albo w jej organach nie można pociągnąć posła do odpowiedzialności karnej, także po wygaśnięciu jego mandatu. Poseł podlega władzy dyscyplinarnej Rady Narodowej Republiki Słowackiej. Odpowiedzialność cywilnoprawna posła nie ulega wyłączeniu.
    3. Posła nie można pociągnąć do odpowiedzialności karnej ani dyscyplinarnej, ani go aresztować bez zgody Rady Narodowej Republiki Słowackiej. Jeżeli Rada Narodowa Republiki Słowackiej takiej zgody nie udzieli, pociągnięcie do odpowiedzialności karnej albo aresztowanie jest w trakcie trwania mandatu poselskiego wykluczone. W takim przypadku w okresie dalszego wykonywania mandatu poselskiego nie biegnie przedawnienie.
    4. Jeżeli poseł zostanie schwytany i zatrzymany w czasie popełniania czynu karalnego, właściwy organ jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić o tym przewodniczącego Rady Narodowej Republiki Słowackiej. Jeżeli Komisja mandatowa i immunitetowa Rady Narodowej Republiki Słowackiej następnie nie wyrazi zgody na takie zatrzymanie, poseł musi być niezwłocznie zwolniony.
    5. Jeżeli poseł zostaje aresztowany, jego mandat nie wygasa, lecz nie jest wykonywany.

Art. 79

    Poseł może odmówić składania zeznań w sprawach, o których dowiedział się podczas wykonywania swojej funkcji, i to także wtedy, kiedy przestanie być posłem.

Art. 80

    1. Poseł może interpelować rząd Republiki Słowackiej, członka rządu Republiki Słowackiej albo kierownika innego centralnego organu administracji państwowej w sprawach należących do ich kompetencji. Poseł musi otrzymać odpowiedź w ciągu 30 dni.
    2. O odpowiedzi na interpelacje przeprowadza się w Radzie Narodowej Republiki Słowackiej debatę, którą można połączyć z głosowaniem nad wotum zaufania.

Art. 81

    Poseł może się zrzec swojego mandatu, ogłaszając to osobiście podczas posiedzenia Rady Narodowej Republiki Słowackiej. Jeżeli uniemożliwiają mu to ważne okoliczności, może to uczynić pisemnie na ręce przewodniczącego Rady Najwyższej Republiki Słowackiej; w takim przypadku mandat poselski wygasa z dniem doręczenia pisemnej decyzji o zrzeczeniu się mandatu przewodniczącemu Rady Narodowej Republiki Słowackiej.

Art. 81a

    Mandat poselski wygasa w wyniku:
a) upływu kadencji,
b) zrzeczenia się mandatu,
c) utraty prawa wybieralności,
d) rozwiązania Rady Narodowej Republiki Słowackiej,
e) powstania niepołączalności stanowisk zgodnie z art. 77 ust. 1,
f) z dniem uprawomocnienia się wyroku, na mocy którego poseł został skazany za umyślny czyn karalny albo na mocy którego poseł został skazany za czyn karalny, a sąd nie postanowił w jego przypadku o warunkowym odroczeniu wykonania kary pozbawienia wolności.

Art. 82

1. Rada Narodowa Republiki Słowackiej obraduje stale.
2. Konstytuujące posiedzenie Rady Narodowej Republiki Słowackiej zwołuje prezydent Republiki Słowackiej tak, aby odbyło się w ciągu 30 dni od ogłoszenia wyników wyborów. Jeżeli tego nie uczyni, Rada Narodowa Republiki Słowackiej zbierze się trzydziestego dnia po dniu ogłoszenia wyników wyborów.
3. Rada Narodowa Republiki Słowackiej może swoją uchwałą zawiesić swoją sesję. Czas zawieszenia nie może przekraczać czterech miesięcy w ciągu roku. W okresie zawieszenia sesji swoje kompetencje wykonują przewodniczący, wiceprzewodniczący i komitety     Rady Narodowej Republiki Słowackiej.
4. W okresie zawieszenia sesji przewodniczący Rady Narodowej Republiki Słowackiej może zwołać posiedzenie Rady Narodowej Republiki Słowackiej także przed wyznaczonym terminem. Czyni to zawsze, gdy zażąda tego rząd Republiki Słowackiej albo co najmniej jedna piąta posłów.
5. Sesja Rady Narodowej Republiki Słowackiej kończy się z upływem kadencji albo w wyniku jej rozwiązania.

Art. 83

1. Posiedzenia Rady Narodowej Republiki Słowackiej zwołuje jej przewodniczący.
    2. Przewodniczący Rady Narodowej Republiki Słowackiej zwołuje także posiedzenie Rady Narodowej Republiki Słowackiej na żądanie co najmniej jednej piątej jej posłów. W takim przypadku zwołuje on posiedzenie w terminie siedmiu dni.
    3. Posiedzenia Rady Narodowej Republiki Słowackiej są jawne.
    4. Jawność posiedzenia może zostać uchylona tylko w przypadkach określonych ustawą albo gdy Rada Narodowa Republiki Słowackiej tak postanowi większością trzech piątych wszystkich posłów.

Art. 84

    1. Rada Narodowa Republiki Słowackiej jest zdolna do podejmowania uchwał, gdy jest obecna ponad połowa wszystkich posłów.
    2. Jeżeli niniejsza Konstytucja nie stanowi inaczej, dla ważności uchwał Rady Narodowej Republiki Słowackiej potrzebna jest zgoda ponad połowy obecnych posłów.
    3. Dla wyrażenia zgody na umowę międzynarodową, o której mowa w art. 7 ust. 3 i 4, i dla uchwalenia ustawy zwróconej przez prezydenta Republiki Słowackiej zgodnie z art. 102 lit. o) potrzebna jest zgoda ponad połowy wszystkich posłów.
    4. Do uchwalenia Konstytucji, zmiany Konstytucji, ustawy konstytucyjnej o wyrażeniu zgody na umowę międzynarodową, o której mowa w art. 7 ust. 2, do przyjęcia uchwały o głosowaniu ludowym w sprawie odwołania prezydenta Republiki Słowackiej, do złożenia oskarżenia prezydenta i do wypowiedzenia wojny innemu państwu potrzebna jest zgoda trzech piątych wszystkich posłów.

Art. 85

    Na żądanie Rady Narodowej Republiki Słowackiej lub jej organu w posiedzeniu Rady bądź w posiedzeniu jej organu musi uczestniczyć członek rządu Republiki Słowackiej albo kierownik innego organu administracji państwowej.

Art. 86

    Do kompetencji Rady Narodowej Republiki Słowackiej należy zwłaszcza:
    a) uchwalanie Konstytucji, ustaw konstytucyjnych i innych ustaw oraz kontrolowanie, jak są przestrzegane,
    b) uchwalanie ustawą konstytucyjną umowy o wstąpieniu Republiki Słowackiej do związku państwowego z innymi państwami i o wypowiedzeniu takiej umowy,
    c) decydowanie o wniosku w sprawie ogłoszenia referendum,
    d) przed ratyfikacją, wyrażanie zgody na międzynarodowe umowy o prawach człowieka i podstawowych wolnościach, na polityczne umowy międzynarodowe, na umowy międzynarodowe o charakterze wojskowym, na umowy międzynarodowe, na podstawie których powstaje członkostwo Republiki Słowackiej w organizacjach międzynarodowych, na gospodarcze umowy międzynarodowe o charakterze powszechnym, na umowy międzynarodowe, do wykonania których potrzebna jest ustawa, jak i na umowy międzynarodowe, które bezpośrednio ustanawiają prawa lub obowiązki osób fizycznych albo osób prawnych, a również rozstrzyganie o tym, czy idzie o umowy międzynarodowe wskazane w art. 7 ust. 5,
    e) tworzenie ustawą ministerstw i innych organów administracji państwowej,
    f) rozpatrywanie deklaracji programowej rządu Republiki Słowackiej, kontrolowanie działalności rządu i rozpatrywanie wniosku o wotum zaufania dla rządu albo jego członków,
    g) uchwalanie budżetu państwa, ocena jego wykonania i uchwalanie zamknięcia rachunku państwowego,
    h) rozpatrywanie podstawowych problemów polityki wewnętrznej, międzynarodowej, gospodarczej, socjalnej i innej,
    i) wybieranie i odwoływanie przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Najwyższego Urzędu Kontroli Republiki Słowackiej i trzech członków Rady Sądownictwa Republiki Słowackiej,
    j) uchwalanie wypowiedzenia wojny, jeżeli Republika Słowacka zostanie napadnięta albo gdy wynika to z umów międzynarodowych o wspólnej obronie przed napaścią oraz o zawarciu pokoju po zakończeniu wojny,
    k) wyrażanie zgody na wysłanie sił zbrojnych poza terytorium Republiki Słowackiej, jeżeli nie chodzi o przypadek wskazany w art. 119 lit. p),
    l) wyrażanie zgody na obecność obcych sił zbrojnych na terytorium Republiki Słowackiej.

Art. 87

    1. Projekty ustaw mogą zgłaszać komisje Rady Narodowej Republiki Słowackiej, posłowie i rząd Republiki Słowackiej.
    2. Jeżeli prezydent Republiki Słowackiej zwróci ustawę z uwagami, Rada Narodowa Republiki Słowackiej ponownie rozpatruje ustawę i w przypadku jej uchwalenia taka ustawa musi zostać ogłoszona.
    3. Ustawę podpisuje prezydent Republiki Słowackiej, przewodniczący Rady Narodowej Republiki Słowackiej i przewodniczący rządu Republiki Słowackiej. Jeżeli Rada Narodowa Republiki Słowackiej po ponownym rozpatrzeniu uchwali ustawę wbrew uwagom prezydenta Republiki Słowackiej i prezydent Republiki Słowackiej ustawy nie podpisze, ustawę ogłasza się bez podpisu prezydenta Republiki Słowackiej.
    4. Ustawa nabywa ważność przez ogłoszenie. Szczegóły ogłaszania ustaw, umów międzynarodowych i prawnie wiążących aktów organizacji międzynarodowych, o których mowa w art. 7 ust. 2, określi ustawa.
[5. Skreślony]

Art. 88

    1. Rada Narodowa Republiki Słowackiej rozpatruje wniosek o wyrażenie wotum nieufności dla rządu Republiki Słowackiej albo jego członków na żądanie co najmniej jednej piątej jej posłów.
    2. Dla wyrażenia wotum nieufności dla rządu Republiki Słowackiej albo jego członków potrzebna jest zgoda ponad połowy wszystkich posłów.

Art. 89

    1. Przewodniczącego Rady Narodowej Republiki Słowackiej wybiera i odwołuje w tajnym głosowaniu Rada Narodowa Republiki Słowackiej większością ponad połowy głosów wszystkich posłów. Przewodniczący jest odpowiedzialny tylko przed Radą Narodową Republiki Słowackiej.
1. Przewodniczący Rady Narodowej Republiki Słowackiej
a) zwołuje i kieruje posiedzeniami Rady Narodowej Republiki Słowackiej,
b) podpisuje konstytucję, ustawy konstytucyjne i ustawy,
c) przyjmuje ślubowanie od posłów Rady Narodowej Republiki Słowackiej,
d) zarządza wybory do Rady Narodowej Republiki Słowackiej, wybory prezydenta Republiki Słowackiej i wybory do organów samorządu terytorialnego,
e) zarządza głosowanie ludowe w sprawie odwołania prezydenta Republiki Słowackiej,
f) wykonuje inne zadania, jeżeli tak stanowi ustawa.
3. Przewodniczący Rady Narodowej Republiki Słowackiej pełni swoje funkcje także po upływie kadencji, do czasu wyboru przez Radę Narodową Republiki Słowackiej nowego przewodniczącego.

Art. 90

    1. Przewodniczącego Rady Narodowej Republiki Słowackiej zastępują wiceprzewodniczący. Są oni wybierani i odwoływani w tajnym głosowaniu przez Radę Narodową Republiki Słowackiej większością ponad połowy głosów wszystkich posłów. Wiceprzewodniczący Rady Narodowej Republiki Słowackiej jest odpowiedzialny przed Radą Narodową Republiki Słowackiej.
    2. Postanowienia art. 89 ust. 3 stosuje się także do wiceprzewodniczącego Rady Narodowej Republiki Słowackiej.

Art. 91

    Przewodniczący i wiceprzewodniczący kierują i organizują działalność Rady Narodowej Republiki Słowackiej.

Art. 92

    1. Rada Narodowa Republiki Słowackiej tworzy [składające się] z posłów komitety jako swoje organy inicjujące i kontrolne; ich przewodniczących wybiera w tajnym głosowaniu.
    2. Tryb działania Rady Narodowej Republiki Słowackiej i jej komitetów określi ustawa.