AKT O SUKCESJI (*)

z 26 września 1810 r.

w brzmieniu tekstu jednolitego z 29 listopada 1979 r.

 

My KAROL, z Bożej Łaski Król Szwedów, Gotów i Wenedów etc., etc., etc., Spadkobierca Norwegii, Książę Szelzwiku i Holsztynu, Stormarnu i Didmarsenu, Hrabia Oldenburga i Delmenhorstu etc., etc., podajemy do wiadomości: że po jednogłośnym przyjęciu i zatwierdzeniu przez Stany Królestwa Aktu o Sukcesji, na podstawie którego spadkobiercy naturalni płci męskiej wysoko urodzonego księcia, wybranego Następcy Tronu Królestwa Szwecji, Jego Królewskiej Wysokości Księcia JOHANA BAPTISTA JULIUSA mają prawo do tronu szwedzkiego i kierowania Rządem Królestwa Szwecji oraz, że po przedłożeniu niniejszego prawa fundamentalnego do naszej łaskawej aprobaty, My, z mocy uprawnienia przyznanego Nam przez § 85 Aktu o Formie Rządu, za przyzwoleniem Stanów Królestwa, przyjmujemy, aprobujemy i potwierdzamy Akt o Sukcesji, tak jak słowo po słowie niżej następuje:

Akt o Sukcesji

na podstawie którego spadkobiercy naturalni płci męskiej wysoko urodzonego księcia, wybranego Następcy Tronu Królestwa Szwecji, Jego Królewskiej Wysokości Księcia JOHANA BAPTISTA JULIUSA z Ponte-Corvo mają prawo do królewskiego tronu szwedzkiego i kierowania Rządem Królestwa Szwecji,

przyjęty i zatwierdzony przez Króla i Stany Królestwa na nadzwyczajnym posiedzeniu Riksdagu w Ö rebro 26 września 1810 r.

My niżej podpisani Stany Królestwa, Hrabiowie, Baronowie, Biskupi, Rycerstwo i Szlachta, Księża i Prości Włościanie, którzy zebrali się na powszechne nadzwyczajne posiedzenie Riksdagu, podajemy do wiadomości, że po bezpotomnej śmierci wysoko urodzonego księcia, wybranego Następcy Tronu Królestwa Szwecji, Jego Królewskiej Wysokości KAROLA AUGUSTA, dokonaliśmy, na posiedzeniu w dniu 21 sierpnia 1810 r., aktu wyboru wysoko urodzonego księcia, Księcia JOHANA BAPTISTA JULIUSA z Ponte-Corvo, na Następcę Tronu Królestwa Szwecji, który na warunkach wyżej wymienionego aktu wyboru i przedstawionego Księciu naszego zapewnienia, zostanie koronowany na Króla Szwecji, zostanie Mu złożony Hołd oraz będzie rządził Królestwem po śmiertelnym odejściu (oby Najwyższy Bóg w swej łaskawości jak najdłużej zwlekał) Jego Królewskiego Majestatu, naszego Najłaskawiej Panującego Króla i Władcy Karola XIII; a więc dla prawowitych, naturalnych spadkobierców płci męskiej Jego Królewskiej Wysokości JOHANA BAPTISTA JULIUSA, Księcia z Ponte-Corvo, chcieliśmy stworzyć i zatwierdzić porządek dziedziczenia Szwedzkiej Korony i Rządu na zasadach i warunkach niżej jednoznacznie postanowionych.

§ 1

Prawo sukcesji tronu Szwecji przysługuje dziedzicom płci męskiej i żeńskiej Króla Karola XVI Gustawa, następcom w prostej linii Następcy Tronu JOHANA BAPTISTA JULIUSA, później Króla Karola XIV Jana. Rodzeństwo starsze i spadkobiercy starszego rodzeństwa mają pierwszeństwo przed rodzeństwem młodszym i spadkobiercami młodszego rodzeństwa.

§ 2

Przepisy Aktu o Sukcesji dotyczące Króla stosuje się do Królowej, gdy jest ona Głową Państwa.

[ § 3 uchylony niniejszą ustawą]

§ 4

Zgodnie z jednoznacznym postanowienien § 2 Aktu o Formie Rządu z 1809 r., Król powinien być czystego wyznania ewangelicko-augsburskiego, w formie przyjętej i ogłoszonej na spotkaniu w Uppsali w roku 1593; także książęta i księżniczki Domu Królewskiego powinny być wychowywane w tym samym wyznaniu i na terenie Królestwa. Ten, kto z Rodziny Królewskiej nie przyznaje się do tego wyznania, pozbawiony jest prawa do sukcesji tronu.

§ 5

Książę lub księżniczka z Domu Królewskiego nie ma prawa zawrzeć związku małżeńskiego bez zgody Rządu udzielonej na wniosek Króla. W przypadku zawarcia związku bez takiej zgody, traci On lub Ona prawo dziedziczenia Królestwa dla siebie, swych dzieci i następców.

[§ 6 uchylony niniejszą ustawą]

§ 7

Następca Tronu nie ma prawa wyjechać za granicę bez wiedzy i zgody Króla.

§ 8

Książę lub księżniczka Szwedzkiego Domu Królewskiego nie ma prawa bez zgody Króla i Riksdagu zostać regentem obcego państwa w drodze wyboru bądź dziedziczenia, czy też małżeństwa. W przeciwnym wypadku ani On ani Ona oraz ich następcy nie mają prawa do sukcesji szwedzkiego tronu.

[§ 9 uchylony ustawą nr 154 z 1974 r.]

W celu potwierdzenia, że przepisy te zostały przez nas ułożone i uchwalone, My wszystkie Stany Królestwa Szwecji podpisaliśmy i opieczętowaliśmy Akt, co nastąpiło w Ö rebro dwudziestego siódmego dnia miesiąca września, tysiąc osiemset dziesiątego roku po narodzinach Chrystusa.

W imieniu Rycerstwa i Szlachty W imieniu Księży

CLAES FLEMING JAC. AX. LINDBLOM

marszałek polny przewodniczący

(L.S.) (L.S.)

W imieniu Stanu Mieszczańskiego W imieniu Stanu Włościańskiego

J. WEGELIN LARS OLSON

przewodniczący przewodniczący

(L.S.) (L.S.)

Przepisy powyższe, My, bez oporu i rozkazu, łaskawie przyjmujemy jako niewzruszone prawo fundamentalne, i uważamy, że wszyscy, którzy są związani łaską, obowiązkiem i posłuszeństwem z Nami i Naszymi następcami oraz z Królestwem, winni niniejszy Akt o Sukcesji uznać, poważać i przestrzegać go. W celu potwierdzenia powyższego, własną ręką podpisaliśmy i potwierdziliśmy oraz Naszą Królewską pieczęć pozwoliliśmy niżej podwiesić, co stało się w Ö rebro dwudziestego siódmego dnia miesiąca września tysiąc osiemset dziesiątego roku po narodzinach Naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa.

KAROL

(L.S.)

 

 

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE

dotyczące nadania mocy prawnej ustawie nr 935 z 1979 r.

Niniejsza ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 1980 r.

Jego Królewska Wysokość Książę prowincji Holland, Książę Bertil, ma prawo do sukcesji tronu po Królu Karolu XVI Gustawie oraz jego spadkobiercach.

 


(*) Podstawę tłumaczenia stanowił tekst Aktu w języku szwedzkim Successionsordning, ogłoszony w oficjalnym organie publikacyjnym Szwecji “Svensk Fö rfattningssmamling” w 1979 r. w ustawie nr 935 (przyp. red.).