Rozdział II
Normy dotyczące wymiaru sprawiedliwości.
Artykuł 11120
Wymiar sprawiedliwości urzeczywistnia się w sprawiedliwym procesie regulowanym przez ustawę.
Każdy proces prowadzony jest na podstawie kontradyktoryjności między stronami, na warunkach równości, przed sędzią niezainteresowanym i bezstronnym. Ustawa zapewnia procesowi uzasadniony czas trwania.
W procesie karnym ustawa gwarantuje, że osoba oskarżona o przestępstwo będzie, w najkrótszym możliwym czasie, poinformowana o istocie i motywach oskarżenia podnoszonego wobec niej; że będzie dysponowała czasem i warunkami niezbędnymi dla przygotowania swojej obrony; że będzie miała możliwość w obecności sędziego przesłuchiwać osoby, które świadczą przeciwko niej, że będzie mogła wzywać i przesłuchiwać osoby na swoją obronę na tych samych warunkach jak oskarżenie i że będzie mogła pozyskiwać każdy inny dowód na swoją rzecz; że będzie mogła być wspomagana przez tłumacza, jeśli nie rozumie lub nie mówi językiem używanym w procesie.
Proces karny w zakresie formułowania dowodu jest prowadzony na podstawie zasady kontradyktoryjności. Wina oskarżonego nie może być stwierdzona na podstawie wyjaśnień udzielonych przez osobę, która z własnej woli uchyliła się w procesie od udzielenia odpowiedzi na pytania zadane przez oskarżonego albo przez jego obrońcę.
Ustawa określi sytuacje, w których pozyskanie dowodu nie odbywa się w warunkach kontradyktoryjności w następstwie uznania faktów przez oskarżonego albo z powodu braku możliwości pozyskania dowodu natury obiektywnej lub też w następstwie dokonania udowodnionego czynu zabronionego.
Wszystkie orzeczenia sądowe muszą być uzasadniane.
Przeciwko wyrokom i postanowieniom dotyczącym wolności osobistej, orzeczonym przez organy sądownictwa powszechnego lub szczególnego zawsze jest dopuszczalne odwołanie w trybie kasacji z powodu naruszenia ustawy. Od tego przepisu można odstąpić jedynie wobec wyroków trybunałów wojskowych w czasie wojny.
Przeciwko orzeczeniom Rady Stanu i Trybunału Obrachunkowego odwołanie do Sądu Kasacyjnego jest dopuszczalne jedynie z powodów związanych z naruszeniem zasad o właściwości sądu.
Artykuł 112
Prokuratura ma obowiązek wszczynania postępowania karnego.
Artykuł 113
Przeciwko aktom administracji publicznej zawsze dopuszczalna jest sądowa ochrona praw i uzasadnionych interesów przed organami sądownictwa powszechnego i administracyjnego.
Taka ochrona sądowa nie może być wyłączona lub ograniczona do szczególnych środków odwoławczych albo wobec określonych kategorii aktów.
Ustawa określa, jakie organy sądownictwa mogą uchylać akty administracji publicznej w sytuacjach i ze skutkami przewidzianymi w samej tej ustawie.