Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego i jej państwa członkowskie z jednej strony oraz Federacja Rosyjska z drugiej, określane dalej jako NATO i Rosja, na podstawie trwałego zobowiązania politycznego podjętego na najwyższym politycznym szczeblu, będą budować wspólnie trwały i powszechny pokój w regionie euroatlantyckim na zasadach demokracji i opartego na współpracy bezpieczeństwa.
NATO i Rosja nie uważają siebie nawzajem za przeciwników. Ich wspólnym celem jest przezwyciężenie pozostałości wcześniejszej konfrontacji i współzawodnictwa oraz umocnienie wzajemnego zaufania i współpracy. Niniejszy Akt potwierdza ich zdecydowanie co do budowy stabilnej, pokojowej i nie podzielonej Europy, jednolitej i wolnej, z korzyścią dla wszystkich zamieszkujących ją narodów. Podjęcie tego zobowiązania na najwyższym szczeblu wyznacza początek nowych stosunków między NATO i Rosją. Zamierzają one rozwijać silne, stabilne i trwałe partnerstwo na zasadzie wspólnych interesów, wzajemności i przejrzystości.
Akt niniejszy określa cele i mechanizm konsultacji, współpracy, wspólnego podejmowania decyzji oraz wspólnego działania, które stanowić będą główną treść stosunków dwustronnych pomiędzy NATO i Rosją.
NATO rozpoczęło swą historyczną transformację - proces, który będzie kontynuowany. W 1991 r. dokonało rewizji swej doktryny strategicznej w celu uwzględnienia nowej sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa w Europie. W konsekwencji, NATO dokonało radykalnej redukcji oraz kontynuuje proces przekształcania swych sił konwencjonalnych i nuklearnych. Zachowując zdolność do wywiązywania się z zobowiązań podjętych w Traktacie Waszyngtońskim, NATO rozszerzyło i będzie nadal rozszerzać swe funkcje polityczne oraz, wspierając ONZ i OBWE, podejmować się nowych misji pokojowych i rozwiązywania kryzysów, takich jak w Bośni i Hercegowinie, w celu sprostania nowym wyzwaniom w dziedzinie bezpieczeństwa, w ścisłej współpracy z innymi krajami i organizacjami międzynarodowymi. NATO jest w trakcie tworzenia Europejskiej Tożsamości w dziedzinie Bezpieczeństwa i Obrony (ESDI) w ramach Sojuszu. Będzie kontynuować tworzenie szerokiego i dynamicznego modelu współpracy z państwami uczestniczącymi w OBWE, w szczególności poprzez Partnerstwo dla Pokoju, i pracuje z krajami-partnerami nad inicjatywą ustanowienia Euroatlantyckiej Rady Partnerstwa. Członkowie NATO postanowili przeanalizować Koncepcję Strategiczną Sojuszu w celu zapewnienia jej pełnej zgodności z nową sytuacją i wyzwaniami w dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego.
Rosja kontynuuje budowę demokratycznego społeczeństwa i transformację polityczną i ekonomiczną. Opracowuje koncepcję narodowego bezpieczeństwa i rewiduje doktrynę militarną w celu zapewnienia ich pełnej zgodności z nowymi realiami w dziedzinie bezpieczeństwa. Rosja dokonała głębokiej redukcji swych sił zbrojnych, wycofała swe siły - na bezprecendensową skalę - z krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz z krajów bałtyckich, a także wycofała całą swą broń nuklearną na własne terytorium. Rosja jest zaangażowana w dalszą redukcję swych sił konwencjonalnych i nuklearnych. Aktywnie uczestniczy w operacjach pokojowych, wspierając ONZ i OBWE, a także w rozwiązywaniu kryzysów w różnych częściach świata. Rosja wnosi swój wkład w wielonarodowe siły w Bośni i Hercegowinie.


Rozdział następny Powrót do początku