ZNAKI REGULUJĄCE PIERWSZEŃSTWO NA SKRZYŻOWANIACH, ZNAKI OSTRZEGAWCZE UMIESZCZONE W POBLIŻU SKRZYŻOWAŃ I ZNAKI REGULUJĄCE PIERWSZEŃSTWO NA WĄSKICH ODCINKACH DROGI
1. Znak "Ustąp pierwszeństwa"
Znakiem "Ustąp pierwszeństwa" jest znak B, 1. Ma on kształt trójkąta równobocznego, którego jeden bok jest poziomy, a przeciwległy wierzchołek jest skierowany ku dołowi; tło znaku jest białe lub żółte, a obrzeże czerwone; na znaku nie ma symbolu.
Długość boku trójkąta znaku o wymiarach normalnych powinna wynosić około 0,90 m (3 stopy), a znaku o małych wymiarach nie powinna być mniejsza niż 0,60 m (2 stopy).
2. Znak "Stop"
Znakiem "Stop" jest znak B, 2 mający dwa wzory:
wzór B, 2b powinien być okrągły o białym lub żółtym tle oraz czerwonym obrzeżu; wewnątrz jest umieszczony znak B, 1 bez napisu, a ponadto w górnej części dużymi czarnymi lub ciemnoniebieskimi literami napis "Stop" w języku angielskim albo w języku odnośnego państwa.
Sprawę wyboru między wzorami B, 2a lub B, 2b reguluje artykuł 5 ustęp 2 i artykuł 10 ustęp 3 konwencji.
3. Znak "Droga z pierwszeństwem"
Znakiem "Droga z pierwszeństwem" jest znak B, 3. Ma on kształt kwadratu, którego jedna przekątna jest pionowa. Obwódka kwadratu jest czarna; znak zawiera w środku żółty lub pomarańczowy kwadrat otoczony czarną obwódką; tło między dwoma kwadratami jest białe.>
Długość boku znaku o normalnych wymiarach wynosi około 0,50 m (1 stopa 8 cali); długość boku znaku o małych wymiarach nie powinna być mniejsza niż 0,35 m (1 stopa 2 cale).
4. Znak "Koniec pierwszeństwa"
Znakiem "Koniec pierwszeństwa" jest znak B, 4. Znak ten składa się z opisanego wyżej znaku B, 3, na który naniesiony jest czarny lub szary pas przebiegający przez środek tarczy prostopadle do dolnego lewego i prawego górnego boku kwadratu albo wiele czarnych lub szarych równoległych linii tworzących taki pas.
Część B. Znaki ostrzegawcze w pobliżu skrzyżowań
1. Znaki
Znaki ostrzegawcze w pobliżu skrzyżowań powinny odpowiadać wzorom Aa lub Ab opisanym w części A załącznika 1.
2. Symbole
Symbole powinny być czarne lub ciemnoniebieskie.
Symbole A, 21a i A, 21b mogą być zastąpione przez symbole wyraźniej wskazujące charakter skrzyżowania, jak na przykład A, 21c, A, 21d, A, 21e, A, 21f i A, 21g.
ii) Skrzyżowanie z drogą, której użytkownicy powinni ustąpić pierwszeństwa. Należy stosować symbol A, 22a.
Symbol A, 22a może być zastąpiony przez symbole wyraźniej wskazujące charakter skrzyżowania, jak na przykład A, 22b i A, 22c.
Symbole te mogą być stosowane na drodze tylko w takim przypadku, gdy na drodze lub drogach, z którymi ona tworzy skrzyżowanie, jest umieszczony znak B, 1 lub znak B, 2 albo gdy drogi są tego rodzaju (na przykład ścieżki lub drogi gruntowe), że na mocy ustawodawstwa krajowego kierujący, którzy nimi jadą, nawet w razie braku takich znaków są zobowiązani do ustąpienia pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu. Stosowanie tych symboli na drogach, na których jest umieszczony znak B, 3, powinno być ograniczone do niektórych wyjątkowych przypadków.
iii) skrzyżowanie z drogą, której użytkownikom należy ustąpić pierwszeństwa przejazdu.
Jeżeli na skrzyżowaniu jest umieszczony znak B, 1 "Ustąp pierwszeństwa", należy stosować symbol A, 23.
Jeżeli na skrzyżowaniu jest umieszczony znak B, 2 "Stop", należy użyć tego z dwóch symboli A, 24a lub A, 24b, który odpowiada umieszczonemu wzorowi znaku B, 2.
Zamiast znaku Aa z jego symbolami może być użyty znak B, 1 lub B, 2 zgodnie z artykułem 10 ustęp 6 niniejszej konwencji.
iv) Skrzyżowanie dróg o ruchu okrężnym. Należy stosować symbol A, 25.
W razie ruchu lewostronnego kierunek strzałek powinien być odwrócony.
1. Znak wskazujący pierwszeństwo dla ruchu pojazdów nadjeżdżających z przeciwka.
Jeżeli na wąskim odcinku drogi, gdzie wymijanie jest utrudnione lub niemożliwe, ruch jest regulowany i jeżeli kierujący mogą wyraźnie widzieć całą długość odcinka zarówno w nocy, jak i w dzień, a regulowanie polega na przyznaniu pierwszeństwa jednemu z kierunków ruchu, a nie ma instalacji sygnalizacji świetlnej, należy umieścić od strony kierunku ruchu, który nie ma pierwszeństwa, frontem do ruchu znak B, 5 "Pierwszeństwo ruchu dla pojazdów nadjeżdżających z przeciwka". Znak ten oznajmia zakaz wjazdu na wąski odcinek drogi dopóty, dopóki nie będzie możliwy przejazd przez ten odcinek bez zmuszania do zatrzymania się pojazdów nadjeżdżających z przeciwka.
Znak ten powinien być okrągły o białym lub żółtym tle i z czerwonym obrzeżem, a strzałka wskazująca kierunek mający pierwszeństwo powinna być czarna, strzałka zaś oznaczająca drugi kierunek - czerwona.
W państwach, w których obowiązuje ruch lewostronny, strzałki symbolu powinny być umieszczone odwrotnie.
2. Znak wskazujący pierwszeństwo przed pojazdami nadjeżdżającymi z przeciwka.
W celu oznajmienia kierującym, że na wąskim odcinku drogi mają prawo pierwszeństwa przejazdu przed pojazdami zbliżającymi się z kierunku przeciwnego, należy stosować znak B, 6.
Znak ten powinien mieć kształt prostokąta o niebieskim tle; strzałka skierowana ku górze powinna być biała, a druga czerwona.
W razie ruchu lewostronnego umieszczenie strzałek symbolu powinno być odwrotne.
Jeżeli na drodze stosuje się znak B, 6, należy koniecznie umieścić z przeciwnej strony danego wąskiego odcinka drogi znak B, 5, przeznaczony dla pojazdów nadjeżdżających z drugiego kierunku.