Załącznik 5
ZNAKI INFORMACYJNE, Z WYJĄTKIEM ZNAKÓW DOTYCZĄCYCH POSTOJU
Uwaga: W sprawie znaków informacyjnych dotyczących postoju - patrz załącznik 6.
Ogólna charakterystyka znaków i symboli części A do F
(w sprawie charakterystyki znaków i symboli części G - patrz część G).
1. Znaki informacyjne są z reguły prostokątne; jednakże znaki drogowskazowe mogą mieć kształt wydłużonego prostokąta z dłuższym bokiem poziomym, zakończonym ostrzem strzałki.
2. Znaki informacyjne mają symbole lub napisy białe lub jasnej barwy na ciemnym tle albo symbole lub napisy ciemnej barwy na tle białym lub jasnej barwy; barwa czerwona może być używana tylko wyjątkowo i nie powinna nigdy przeważać.
Część A. Znaki uprzedzające
1. Ogólny przypadek
Przykłady uprzedzających znaków kierunkowych: E, 1a, E, 1b i E, 1c. Znaki te mają barwę niebieską, białą i czarną.
2. Szczególne przypadki
a) Przykłady znaków uprzedzających: "Droga bez przejazdu" E, 2a i E, 2b.
b) Przykład znaku uprzedzającego o objeździe, którym należy jechać, aby skręcić w lewo w przypadku, gdy skręt w lewo jest zabroniony na następnym skrzyżowaniu: E, 3.
c) Przykład znaku uprzedzającego o segregacji ruchu przed skrzyżowaniami dróg o wielu pasmach ruchu: E, 4.
Część B. Znaki drogowskazowe
1. Przykłady znaków wskazujących kierunek dojazdu do miejscowości: E, 5a, E, 5b, E, 5c i E, 5d.
2. Przykłady znaków wskazujących kierunek dojazdu na lotnisko: E, 6a, E, 6b i E, 6c.
3. Znak E, 7 wskazuje kierunek dojazdu na teren kempingowy.
4. Znak E, 8 wskazuje kierunek dojazdu do schroniska dla młodzieży.
Część C. Znaki lokalizacji
Dłuższy bok prostokątnej tablicy tworzącej ten znak jest poziomy.
1. Przykłady znaków wskazujących początek obszaru zabudowanego: E, 9a i E, 9b.
2. Przykłady znaków wskazujących koniec obszaru zabudowanego: E, 9c i E, 9d.
W odstępstwie od postanowień artykułu 6 ustęp 1 konwencji znaki te mogą być umieszczone na odwrotnej stronie znaków lokalizacji obszaru zabudowanego.
Część D. Znaki potwierdzenia drogi
Znak E, 10 jest przykładem znaku potwierdzenia drogi. W odstępstwie od postanowień artykułu 6 ustęp 1 konwencji znaki te mogą być umieszczone na odwrotnej stronie innego znaku przeznaczonego dla ruchu z przeciwnego kierunku.
Część E. Przejście dla pieszych
Znak E, 11a "Przejście dla pieszych" jest używany dla wskazania pieszym i kierującym miejsca przejścia dla pieszych.
Tarcza jest barwy niebieskiej lub czarnej, trójkąt jest biały lub żółty, a symbol jest czarny lub ciemnoniebieski; symbol jest symbolem A, 11.
Może być jednak używany również znak E, 11b w kształcie nieregularnego pięciokąta o tle niebieskim i białym symbolu.
Część F. Inne znaki dające wskazówki przydatne dla kierujących pojazdami
Znaki te mają tło niebieskie.
1. Znak "Szpital"
Znak ten powinien być używany w celu wskazania kierującym pojazdami, że należy zachować środki ostrożności, których wymaga bliskość zakładów leczniczych, w szczególności należy w miarę możliwości unikać hałasu. Są dwa wzory tego znaku: E, 12a i E, 12b.
Czerwony krzyż znajdujący się na znaku E, 12b może być zastąpiony przez jeden z symboli, o których mowa w ustępie 2 litera a) części G.
2. Znak "Droga jednokierunkowa"
Dwa różne znaki "Droga jednokierunkowa" mogą być umieszczone, w razie gdy uważa się za konieczne potwierdzenie użytkownikom drogi, że znajdują się na drodze o jednym kierunku ruchu:
a) znak E, 13a umieszczony w przybliżeniu prostopadle do osi jezdni; tablica znaku jest kwadratowa;
b) znak E, 13b umieszczony prawie równolegle do osi jezdni; tablica znaku ma kształt wydłużonego prostokąta, którego dłuższy bok jest poziomy. Napis "jeden kierunek ruchu" może być umieszczony na strzałce znaku E, 13b w języku narodowym lub w jednym z języków narodowych danego kraju.
Znaki E, 13a i E, 13b mogą być umieszczone niezależnie od umieszczenia znaków zakazu lub nakazu przed wjazdem na ulicę.
3. Znak "Droga bez przejazdu"
Znak E, 14 "Droga bez przejazdu" umieszczony przy wjeździe na drogę wskazuje, że ta droga nie ma wylotu.
4. Znaki oznajmiające wjazd na autostradę lub wyjazd z autostrady.
Znak E, 15 "Autostrada" powinien być umieszczony w miejscu, od którego należy stosować się do specjalnych zasad ruchu obowiązujących na autostradach. Znak E, 16 "Koniec autostrady" powinien być umieszczony w miejscu, w którym te zasady przestają obowiązywać.
Znak E, 16 może być również używany i powtarzany w celu uprzedzenia o zbliżaniu się do końca autostrady; na każdym znaku umieszczonym w ten sposób należy u dołu uwidocznić odległość od miejsca jego umieszczenia do końca autostrady.
5. Znaki oznajmiające wjazd na drogę lub wyjazd z drogi, na której obowiązują te same zasady ruchu co na autostradzie.
Znak E, 17 "Droga dla pojazdów samochodowych" powinien być umieszczony w miejscu, od którego należy stosować się do specjalnych zasad ruchu na drogach nie będących autostradami, lecz drogami przeznaczonymi wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych i nie mającymi dostępu do przyległych posiadłości. Dodatkowa tabliczka umieszczona pod znakiem E, 17 może wskazywać, że w drodze wyjątku dozwolony jest dostęp pojazdów samochodowych do przyległych posiadłości.
Znak E, 18 "Koniec drogi dla pojazdów samochodowych" może być również używany i powtarzany w celu uprzedzenia o zbliżaniu się do końca tej drogi; na każdym takim umieszczonym znaku należy w dolnej jego części uwidocznić odległość od miejsca jego umieszczenia do końca drogi.
6. Znaki oznajmiające przystanek autobusowy lub tramwajowy.
E, 19 "Przystanek autobusowy" i E, 20 "Przystanek tramwajowy".
7. Znak "Przejezdność drogi"
Znak E, 21 "Przejezdność drogi" powinien być stosowany w celu wskazania, czy droga górska, szczególnie na przejeździe przez przełęcz, jest otwarta lub zamknięta; znak ten należy umieszczać przy wjeździe na drogę lub na drogi prowadzące do danego przejazdu.
Nazwa przejazdu (przełęczy) jest napisana białymi literami. Na znaku nazwa "Furka" jest podana jako przykład.
Tabliczki 1, 2 i 3 są ruchome.
Jeżeli przejazd jest zamknięty, tabliczka 1 jest czerwona i ma napis "Zamknięty"; jeżeli przejazd jest otwarty, tabliczka jest zielona i ma napis "Otwarty". Napisy powinny być białe i najlepiej w kilku językach.
Tabliczki 2 i 3 mają tło białe z czerwonymi napisami i symbolami.
Jeżeli przejazd jest otwarty, tabliczka 3 nie zawiera żadnej informacji, a tabliczka 2, w zależności od stanu drogi, albo nie daje żadnej informacji, albo pokazuje znak D, 9 "Nakaz stosowania łańcuchów przeciwśniegowych", albo też pokazuje symbol E, 22 - "Zalecane stosowanie łańcuchów lub opon przeciwśniegowych"; symbol ten powinien być czarny.
Jeżeli przejazd jest zamknięty, tabliczka 3 pokazuje nazwę miejscowości, do której droga jest otwarta, a tabliczka 2, zależnie od stanu drogi, albo napis "Otwarty", albo też symbol E, 22 lub znak D, 9.
Część G. Znaki wskazujące urządzenia, które mogą być pożyteczne dla użytkowników drogi
1. Charakterystyka znaków i symboli tej części
a) Znaki F mają tło niebieskie lub zielone; wewnątrz znajduje się prostokąt biały lub jasnożółty, na którym widnieje symbol.
b) Na niebieskim lub zielonym pasie u podstawy znaku może znajdować się biały napis wskazujący odległość od określonego urządzenia lub wjazdu na drogę, która do niego prowadzi; na znaku, na którym widnieje symbol F, 5, może w ten sam sposób być zamieszczony napis "Hotel" lub "Motel". Znaki mogą być również umieszczone przy wjeździe na drogę, która prowadzi do urządzenia, i wtedy mogą zawierać białą strzałkę kierunkową, umieszczoną w dolnej niebieskiej lub zielonej części znaku. Symbol jest czarny lub ciemnoniebieski, z wyjątkiem symboli F, 1a; F, 1b i F, 1c, które są czerwone.
2. Opis symboli
a) Symbole "Punkt pierwszej pomocy"
W celu wskazania punktów pierwszej pomocy należy stosować symbole używane w odpowiednich państwach. Symbole te powinny być czerwone. Przykładami takich symboli są: F, 1a, F, 1b i F, 1c.
b) Różne symbole
F, 2 "Stacja obsługi";
F, 3 "Telefon";
F, 4 "Stacja paliwowa";
F, 5 "Hotel" lub "Motel";
F, 6 "Restauracja";
F, 7 "Bufet" lub "Kawiarnia";
F, 8 "Miejsce urządzone na biwak";
F, 9 "Punkt wyjściowy wycieczek pieszych";
F, 10 "Kemping";
F, 11 "Teren dla przyczep kempingowych";
F, 12 "Kemping i teren dla przyczep kempingowych";
F, 13 "Schronisko dla młodzieży".