Załącznik 6

ZNAKI DOTYCZĄCE ZATRZYMANIA I POSTOJU

 

Część A. Znaki zakazujące lub ograniczające zatrzymanie lub postój

Ogólna charakterystyka znaków i symboli

Znaki te są okrągłe; ich średnica nie powinna być mniejsza niż 0,60 m (2 stopy) poza obszarami zabudowanymi i nie mniejsza niż 0,25 m (10 cali) na obszarach zabudowanych. Z wyjątkiem odmiennych wskazań w niniejszym załączniku, tło znaku jest niebieskie, a obrzeże i ukośne pasy są czerwone.

Opis znaków

1. a) W celu wskazania miejsc, na których postój jest zabroniony, należy stosować znak C, 18 "Zakaz postoju"; w celu wskazania miejsc, w których zatrzymanie i postój są zabronione, należy stosować znak C, 19 "Zakaz zatrzymania i postoju".

b) Znak C, 18 może być zastąpiony okrągłym znakiem z czerwonym obrzeżem i czerwonym pasem poprzecznym oraz z uwidocznioną na białym lub żółtym tle czarną literą lub ideogramem, które w danym Państwie oznaczają postój.

c) Napisy na dodatkowej tabliczce umieszczonej pod znakiem mogą ograniczać zakres zakazu przez wskazanie, zależnie od przypadku,

i) dni tygodnia lub miesiąca albo godziny doby, w których zakaz obowiązuje,

ii) czasu, powyżej którego znak C, 18 zabrania postoju albo powyżej którego znak C, 19 zabrania zatrzymania i postoju,

iii) wyjątki dotyczące niektórych kategorii użytkowników drogi.

d) Napisy dotyczące czasu, powyżej którego postój lub zatrzymanie są zabronione, mogą być umieszczone nie na dodatkowej tabliczce, lecz na znaku w dolnej części czerwonego otoku.

2. a) W razie gdy postój jest dozwolony na zmianę po jednej i po drugiej stronie drogi, należy używać, zamiast znaku C, 18 znaków C, 20a i C, 20b "Postój przemienny".

b) Zakaz postoju obowiązuje po stronie znaku C, 20a w dni nieparzyste, a po stronie znaku C, 20b - w dni parzyste; godzina zmiany postoju powinna być ustalona przez ustawodawstwo krajowe, i nie jest konieczne, aby następowała o północy. Ustawodawstwo krajowe może również ustalić inne niż codzienne okresy przemienności postoju; cyfry I i II na znaku zastępuje się wówczas przez okresy przemienności, na przykład 1-15 i 16-31 przy zmianach 1 i 16 każdego miesiąca.

c) Znak C, 18, uzupełniony napisami zgodnie z postanowieniami artykułu 8 ustęp 4 konwencji, może być używany przez państwa, które nie przyjmą znaków C, 19, C, 20a i C, 20b.

3. a) Z wyjątkiem szczególnych przypadków, znaki powinny być ustawione w ten sposób, aby ich tarcze były prostopadłe do osi drogi lub nieznacznie nachylone w stosunku do prostopadłej płaszczyzny tej osi.

b) Wszystkie zakazy i ograniczenia postoju obowiązują tylko w odniesieniu do tej strony jezdni, na której znaki są ustawione.

c) Z wyjątkiem odmiennych wskazań, które mogą być dawane albo na dodatkowej tabliczce zgodnej ze wzorem 2 załącznika 7 i wskazującej odcinek drogi, na którym obowiązuje zakaz, albo zgodnie z przepisami zamieszczonymi niżej pod literą e), zakazy obowiązują od znaku aż do najbliższego wylotu drogi.

d) Pod znakiem umieszczonym w miejscu, gdzie zaczyna się zakaz, może być użyta dodatkowa tabliczka zgodna ze wzorem 3a lub 4a, wskazanym w załączniku 7. Pod znakami powtarzającymi zakaz może być umieszczona dodatkowa tabliczka zgodna ze wzorem 3b lub 4b, wskazanym w załączniku 7. W miejscu, gdzie kończy się zakaz, może być umieszczony jeszcze jeden znak zakazu z dodatkową tabliczką, zgodną ze wzorem 3c lub 4c, wskazanym w załączniku 7. Tabliczki według wzoru 3 powinny być umieszczone równolegle do osi drogi, a tabliczki według wzoru 4 - prostopadle do niej. Jeżeli na tabliczkach wzoru 3 są ewentualnie podane długości odcinków drogi, to są to długości obowiązywania zakazu w kierunku wskazanym przez strzałkę.

e) Jeżeli zakaz kończy się przed najbliższym wylotem drogi, należy umieścić znak z dodatkową tabliczką opisaną powyżej pod literą d), oznajmiającą koniec zakazu. Jeżeli jednak zakaz obowiązuje tylko na krótkim odcinku, to w takim przypadku można umieścić tylko jeden znak zawierający:

- w czerwonym obrzeżu wskazanie długości odcinka, na którym obowiązuje zakaz, albo

- dodatkową tabliczkę według wzoru 3.

f) W miejscach wyposażonych w parkomierze, ich obecność oznacza, że postój jest płatny i że okres trwania postoju jest ograniczony do okresu, w którym licznik mierzy czas.

g) W strefach, w których czas trwania postoju jest ograniczony, lecz postój nie jest płatny, ograniczenie to może być oznajmione pasem o barwie niebieskiej, umieszczonym na wysokości około 2 m na stojących przy drodze słupach oświetleniowych, drzewach itp., lub liniami na poboczach jezdni, zamiast oznajmiania ograniczenia za pomocą znaków C, 18 uzupełnionych dodatkową tabliczką.

4. W celu wskazania na obszarach zabudowanych wjazdu do strefy, na której każdy postój - bez względu na to, czy jest płatny, czy też nie - jest ograniczony w czasie, może być umieszczony znak C, 21 "Strefa ograniczonego postoju". Tło tego znaku, na którym mieści się znak C, 18, powinno być jasnej barwy. Znak C, 18 może być zastąpiony znakiem E, 23; w tym przypadku tło może być niebieskie.

W dolnej części tablicy może być dodatkowo uwidoczniona okrągła tarcza postojowa lub parkomierz, w celu wskazania sposobów ograniczenia postoju w strefie.

W razie potrzeby mogą być na samym znaku lub na dodatkowej tabliczce umieszczonej poniżej znaku C, 21 wskazane dni i godziny doby, podczas których obowiązuje to ograniczenie.

Część B. Znaki dające pożyteczne wskazówki dotyczące postoju

1. Znak "Postój"

Znak E, 23 "Postój", który może być umieszczony równolegle do osi drogi, wskazuje miejsce dozwolone na postój pojazdów. Tablica jest kwadratowa. Na tablicy należy umieścić literę lub ideogram, używane w danym Państwie w celu wskazania postoju. Tło znaku powinno być niebieskie.

Na dodatkowej tablicy umieszczonej pod znakiem albo na samym znaku symbole lub napisy mogą wskazywać kierunek, w którym znajduje się miejsce postoju, lub kategorie pojazdów, dla których postój jest przeznaczony; napisy takie mogą również ograniczać dozwolony czas postoju.

2. Znak wskazujący wyjazd ze strefy, w której postój jest ograniczony

Do wskazania na obszarach zabudowanych wyjazdów ze strefy, w której każdy postój jest ograniczony w czasie i do której wjazd jest oznaczony znakiem C, 21 zawierającym znak C, 18, należy używać znaku E, 24. Znak ten stanowi kwadrat jasnej barwy, na którym jest wpisany znak C, 18 o barwie jasnoszarej i ukośny pas czarny lub ciemnoszary albo równoległe linie czarne lub szare tworzące taki pas. Jeżeli wjazdy do strefy są oznaczone znakami C, 21 zawierającymi znak E, 23, wyjazdy mogą być oznaczone tablicą z ukośnym czarnym lub ciemnoszarym pasem albo czarnymi lub szarymi liniami tworzącymi taki pas oraz okrągłą tarczą postoju na jasnym tle.