Konwencja o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego                       Załącznik II
ZAŁĄCZNIK  II

SUBSTANCJE I MATERIAŁY SZKODLIWE


        Następujące substancje i materiały są wymienione w celach określonych w artykule 6 niniejszej konwencji.
        Wykaz obowiązuje w odniesieniu do substancji i materiałów wprowadzanych z wodą do środowiska morskiego. Umawiające się Strony będą również starały się zastosować najlepsze praktycznie osiągalne środki, aby zapobiec przenoszeniu substancji i materiałów szkodliwych do obszaru Morza Bałtyckiego z powietrza.

A. Do niezwłocznego uwzględnienia
        1. Rtęć, kadm i ich związki.
B.
        2. Antymon, arsen, beryl, chrom, miedź, ołów, molibden, nikiel, selen, cyna, wanad, cynk oraz ich związki, jak również fosfor elementarny.
        3. Fenole i ich pochodne.
        4. Kwas ftalowy i jego pochodne.
        5. Cyjanki.
        6. Trwałe węglowodory chlorowcopochodne.
        7. Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i ich pochodne.
        8. Trwałe toksyczne związki organiczne krzemu.
        9. Trwałe pestycydy, w tym pestycydy fosforoorganiczne i cynoorganiczne, herbicydy, slimicydy i chemikalia stosowane do ochrony drzew, drewna, miazgi drzewnej, celulozy, papieru, skór i tekstyliów, nie objęte postanowieniami załącznika I do niniejszej konwencji.
        10. Materiały radioaktywne.
        11. Kwasy, zasady i środki powierzchniowo czynne w wysokich stężeniach lub dużych ilościach.
        12. Olej i odpady z przemysłu petrochemicznego i innych rodzajów przemysłu, zawierające substancje rozpuszczalne w tłuszczach.
        13. Substancje mające ujemny wpływ na smak i (lub) zapach produktów morskich przeznaczonych do spożycia przez człowieka lub wpływ na smak, zapach, barwę, przezroczystość lub inne cechy wody poważnie obniżające jej walory rekreacyjne.
        14. Materiały i substancje, które mogą pływać na powierzchni, pozostawać w zawieszeniu lub tonąć i które mogą poważnie przeszkadzać w jakimkolwiek dozwolonym użytkowaniu morza.
        15. Substancje ligninowe zawarte w ściekach przemysłowych.
        16. Chelatowe związki EDTA (kwas etylenodwunitryloczterooctowy lub kwas etylenodwuaminoczterooctowy) i DTPA (kwas dwuetylenotrójaminopięciooctowy).

Powrót do początku