Część druga

Ustawodawstwo Federacji

A. Rada Narodowa

Artykuł 24

Ustawodawstwo federacji sprawuje Rada Narodowa wspólnie z Radą Federalną.

Artykuł 25

(1) Siedzibą Rady Narodowej jest stolica federalna - Wiedeń.

(2) W nadzwyczajnych przypadkach Prezydent Federalny na wniosek Rządu federalnego może zwołać Radę Narodową w innej miejscowości na terytorium federacji.

Artykuł 26

(1) Rada Narodowa wybierana jest w wyborach równych, bezpośrednich, w głosowaniu tajnym i osobistym, przez mężczyzn i kobiety, którzy 1 stycznia roku wyborów ukończyli 18 lat, według zasady proporcjonalności. Szczegółowe postanowienia dotyczące postępowania wyborczego określi ustawa federalna.

(2) Terytorium federacji jest podzielone na zamknięte przestrzennie okręgi wyborcze, które nie mogą przecinać się z granicami krajów; okręgi wyborcze dzielą się na regionalne okręgi wyborcze. Liczba deputowanych jest rozdzielana na uprawnionych do głosowania w poszczególnych okręgach wyborczych (między ciała wyborcze) proporcjonalnie do liczby obywateli, którzy według wyniku ostatniego spisu powszechnego mieli miejsce stałego zamieszkania w danym okręgu wyborczym, powiększonej o liczbę obywateli, którzy w dniu spisu nie mieli wprawdzie miejsca stałego zamieszkania na terytorium federalnym, ale w gminie określonego okręgu wyborczego wpisani byli do spisu wyborców. W ten sam sposób ustalana jest liczba deputowanych przypadających na określony regionalny okręg wyborczy spośród deputowanych przydzielonych określonemu okręgowi wyborczemu. Ordynacja wyborcza do Rady Narodowej winna przewidywać końcowe postępowanie pośredniczące8 na szczeblu federacji, w którym następuje podział jeszcze nie przydzielonych mandatów według zasad proporcjonalności. Podział elektoratu na inne ciała wyborcze jest niedopuszczalny.

(3) Dniem wyborów może być tylko niedziela lub inny dzień ustawowo wolny od pracy. Jeżeli występują okoliczności, które przeszkadzają w rozpoczęciu, kontynuowaniu lub zakończeniu działań wyborczych, władze wyborcze mogą przedłużyć je lub przesunąć na następny dzień.

(4) Wybrani być mogą wszyscy mężczyźni i kobiety, którzy w dniu wyborów posiadają obywatelstwo austriackie i przed 1 stycznia roku wyborów ukończyli 19 lat.

(5) Pozbawienie prawa wybierania i prawa wybieralności może nastąpić tylko na skutek wyroku sądowego.

(6) Do przeprowadzenia i kierowania wyborami do Rady Narodowej i na urząd Prezydenta Federalnego oraz głosowaniami ludowymi, jak również do sprawdzania inicjatyw ludowych i konsultacji ludowych powoływane są komisje wyborcze, do których należą jako uprawnieni do głosu przedstawiciele partii uczestniczących w wyborach, a do federalnej komisji wyborczej należą ponadto członkowie, którzy należą lub należeli do stanu sędziowskiego. Liczba członków ustalona w ordynacji wyborczej- z wyjątkiem członków pochodzących ze stanu sędziowskiego - dzielona jest między uczestniczące w wyborach partie według ich siły ustalonej na podstawie wyników ostatnich wyborów do Rady Narodowej. Oddanie głosu za granicą w wyborach do Rady Narodowej, w wyborach Prezydenta Federalnego oraz w głosowaniu ludowym nie musi następować przed komisją wyborczą. Bliższe postanowienia o oddaniu głosu za granicą mogą być uchwalone przez Radę Narodową większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy jej członków.

(7) Spisy wyborców prowadzone są przez gminy jako zadanie zlecone.

Artykuł 27

(1) Kadencja Rady Narodowej trwa cztery lata, licząc od dnia jej pierwszego zebrania się, zawsze jednak do dnia, w którym zbiera się nowo wybrana Rada.

(2) Nowo wybraną Radę Narodową zwołuje Prezydent Federalny najpóźniej w ciągu 30 dni po wyborach. Te są zarządzane przez Rząd Federalny w ten sposób, aby nowo wybrana Rada mogła zebrać się w dzień po upływie czwartego roku kadencji.

Artykuł 28

(1) Prezydent Federalny zwołuje corocznie Radę Narodową na sesję zwyczajną, która nie powinna zaczynać się przed 15 sierpnia i trwać dłużej niż do 15 lipca następnego roku.

(2) Prezydent Federalny może zwołać Radę Narodową na sesję nadzwyczajna. Jeśli Rząd Federalny lub co najmniej 1/3 członków Rady tego zażąda, Prezydent Federalny jest zobowiązany do zwołania Rady na sesję nadzwyczajną tak, aby Rada mogła zebrać się w ciągu dwóch tygodni od dnia wpływu żądania. Zwołanie nie wymaga kontrasygnaty. Do zwołania Rady Narodowej na wniosek członków Rady albo na wniosek Rady Federalnej nie jest konieczny wniosek Rządu Federalnego.

(3) Prezydent Federalny na podstawie uchwały Rady Narodowej ogłasza jej sesje za zamknięte.

(4) Przy otwarciu nowej sesji Rady Narodowej w trakcie kadencji prace są kontynuowane od tego stadium, w którym znajdowały się w momencie zakończenia poprzedniej sesji. Przy zakończeniu kadencji Rada Narodowa może zlecić niektórym komisjom kontynuowanie ich prac.

(5) W trakcie sesji przewodniczący Rady Narodowej zwołuje poszczególne posiedzenia Rady. Jeżeli w trakcie sesji zażąda tego liczba członków Rady Narodowej określona w ustawie o regulaminie Rady Narodowej lub Rząd Federalny przewodniczący jest zobowiązany do zwołania posiedzenia. Szczegóły reguluje ustawa o regulaminie Rady Narodowej, która określi również termin, w którym Rada powinna się zebrać.

(6) Gdy wybrani przewodniczący Rady Narodowej nie mogą sprawować swoich funkcji lub ich urzędy są nie obsadzone, ustawa o regulaminie Rady Narodowej określi postanowienia szczególne o zwoływaniu Rady Narodowej.

Artykuł 29

(1) Prezydent Federalny może rozwiązać Radę Narodową, jednakże tylko jeden raz z tego samego powodu. Ponowne wybory są w takim przypadku zarządzane przez Rząd Federalny tak, aby nowo wybrana Rada Narodowa mogła zebrać się najpóźniej w sto dni po rozwiązaniu poprzedniej.

(2) Przed upływem kadencji Rada Narodowa może w drodze ustawy zwykłej uchwalić swoje rozwiązanie.

(3) Po rozwiązaniu w trybie ust. 2, jak również po upływie okresu, na który Rada Narodowa została wybrana, jej kadencja trwa do dnia, w którym zbiera się nowo wybrana Rada.

Artykuł 30

(1) Rada Narodowa wybiera ze swego grona Przewodniczącego oraz drugiego i trzeciego przewodniczącego.

(2) Regulamin Rady Narodowej unormowany jest w ustawie szczególnej. Ustawa federalna o regulaminie Rady Narodowej może być uchwalona tylko większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy członków Rady Narodowej.

(3) Do wspomagania działań parlamentarnych i załatwiania spraw administracyjnych w zakresie działania organów ustawodawstwa federacji, jak również załatwiania analogicznych spraw, które dotyczą deputowanych do Parlamentu Europejskiego wysyłanych przez Republikę Austrii, powołana jest Kancelaria Parlamentu, która podlega Przewodniczącemu Rady Narodowej. Dla zakresu działania Rady Federalnej organizację wewnętrzną Kancelarii określa się za zgodą Przewodniczącego Rady Federalnej, przy wykonywaniu zadań przekazanych Radzie Federalnej przez niniejszą ustawę, Przewodniczącemu Rady Federalnej przysługuje prawo wydawania wytycznych.

(4) Przewodniczącemu Rady Narodowej przysługuje prawo mianowania osób zatrudnionych w Kancelarii Parlamentu i wszystkie pozostałe kompetencje w sprawach personalnych tych osób.

(5) Przewodniczący Rady Narodowej może skierować osoby zatrudnione w Kancelarii Parlamentu do wykonywania zadań parlamentarnych w klubach parlamentarnych.

(6) Przy wykonywaniu przysługujących na podstawie niniejszego artykułu kompetencji administracyjnych Przewodniczący Rady Narodowej jest naczelnym organem administracji i wykonuje te uprawnienia samodzielnie. Prawo wydawania rozporządzeń przysługuje Przewodniczącemu, o ile dotyczą one wyłącznie spraw administracyjnych uregulowanych w niniejszym artykule.

Artykuł 31

Dla podjęcia uchwały przez Radę Narodową wymagana jest zwykła większość głosów w obecności co najmniej 1/3 liczby deputowanych, o ile w niniejszej ustawie nie postanowiono inaczej lub w ustawie federalnej o regulaminie Rady Narodowej nie postanowiono inaczej odnośnie do konkretnych spraw.

Artykuł 32

(1) Posiedzenia Rady Narodowej są jawne.

(2) Jawność jest wyłączona, jeśli zażąda tego Przewodniczący lub ustalona w ustawie federalnej o regulaminie Rady Narodowej liczba deputowanych, a Rada Narodowa to uchwali po usunięciu osób przysłuchujących się.

Artykuł 33

Podawanie zgodnych z prawdą sprawozdań z jawnych obrad Rady Narodowej i jej komisji jest wolne od jakiejkolwiek odpowiedzialności.



8 W oryginale "Ermittlungsverfahren".