Część trzecia
Wykonawstwo Federacji
A. Administracja
1. Prezydent Federalny
Artykuł 60
(1) Prezydent Federalny jest wybierany przez Naród w wyborach równych, bezpośrednich, w głosowaniu tajnym i osobistym; jeżeli do wyborów stanie tylko jeden kandydat, wybory przeprowadzane są w formie głosowania. Uprawnieni do głosowania są wszyscy, którzy mają prawo wybierania do Rady Narodowej. Nakaz udziału w wyborach obowiązuje w krajach, gdzie tak stanowią ustawy krajowe. Ustawa federalna ureguluje bliżej postępowanie wyborcze i nakaz udziału w wyborach. W tej ustawie należy określić w szczególności powody usprawiedliwiające nieuczestniczenie w głosowaniu pomimo takiego obowiązku.
(2) Wybrany zostaje ten, kto uzyskał więcej niż połowę wszystkich ważnych głosów. Jeżeli nie ma takiej większości, odbywa się druga tura wyborów. W niej można oddawać ważne głosy tylko na jednego z dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze zdobyli najwięcej głosów.
(3) Wybrany na urząd Prezydenta Federalnego może być tylko ten, kto posiada prawo wybierania do Rady Narodowej i przed 1 stycznia roku wyborów przekroczył 35 lat. Wyłączeni są członkowie domów panujących oraz rodów, które kiedykolwiek rządziły.
(4) Urzędowe wyniki wyborów prezydenckich ogłasza Kanclerz Federalny.
(5) Kadencja Prezydenta Federalnego trwa sześć lat. Powtórny wybór na bezpośrednio następującą kadencję jest dopuszczalny tylko raz.
(6) Prezydent Federalny może zostać usunięty z urzędu przed upływem kadencji w drodze głosowania ludowego. Głosowanie ludowe przeprowadza się na żądanie Zgromadzenia Federalnego. W tym przypadku Zgromadzenie Federalne zwołuje Kanclerz Federalny, jeśli Rada Narodowa uchwali stosowny wniosek. Dla podjęcia uchwały przez Radę Narodową konieczna jest większość 2/3 oddanych głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków Rady. Uchwała taka stanowi przeszkodę dalszego piastowania urzędu przez Prezydenta Federalnego. Odrzucenie w głosowaniu ludowym wniosku o usunięcie Prezydenta z urzędu stanowi ponowny wybór i skutkuje rozwiązaniem Rady Narodowej. Także w takim przypadku łączny czas sprawowania urzędu przez Prezydenta Federalnego nie może przekroczyć 12 lat.
Artykuł 61
(1) Prezydent Federalny nie może w okresie swojej działalności urzędowej zasiadać w jakimkolwiek ciele przedstawicielskim i wykonywać żadnego innego zawodu.
(2) Tytuł: “Prezydent Federalny” – także z dodatkiem lub w związku z innymi określeniami - nie może być używany przez nikogo innego. Jest on chroniony ustawowo.
Artykuł 62
(1) Obejmując urząd, Prezydent Federalny składa przed Zgromadzeniem Federalnym następujące ślubowanie: “Ślubuję, że będę wiernie przestrzegać Konstytucji i wszystkich ustaw Republiki, a moje obowiązki będę wypełniać według najlepszej wiedzy i sumienia”.
(2) Dodanie przyrzeczenia religijnego jest dopuszczalne.
Artykuł 63
(1) Ściganie Prezydenta Federalnego jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy Zgromadzenie Federalne wyrazi na to zgodę.
(2) Wniosek o ściganie Prezydenta Federalnego właściwy organ składa Radzie Narodowej, która decyduje, czy Zgromadzenie Federalne ma się sprawą zajmować. Jeżeli Rada wypowie się za tym, Kanclerz Federalny niezwłocznie zwołuje Zgromadzenie Federalne.
Artykuł 64
(1) W przypadku, gdy Prezydent Federalny nie może sprawować urzędu, jego funkcje przechodzą najpierw na Kanclerza Federalnego. Jeśli jednak przeszkoda trwa dłużej niż 20 dni lub Prezydent Federalny nie może sprawować urzędu z powodów, o których mowa w art. 60 ust. 6, funkcje Prezydenta wykonuje kolegium: Przewodniczący oraz pierwszy i drugi zastępca przewodniczącego Rady Narodowej. Tak samo jest w przypadku, gdy urząd Prezydenta Federalnego stał się trwale nieobsadzony.
(2) Kolegium, któremu zgodnie z ust. 1 powierzono wykonywanie funkcji Prezydenta Federalnego, podejmuje decyzje większością głosów. Przewodnictwo, a także reprezentacja na zewnątrz, należy do Przewodniczącego Rady Narodowej.
(3) Jeśli jeden lub dwóch członków kolegium nie może sprawować swoich funkcji albo ich stanowiska stały się trwale nieobsadzone, kolegium jest - również bez ich uczestnictwa - zdolne do działalności; w razie równości głosów rozstrzyga głos członka wyższego rangą.
(4) Jeśli urząd Prezydenta Federalnego stał się trwale nieobsadzony, Rząd Federalny zarządza niezwłocznie wybory nowego Prezydenta; po skutecznych wyborach kolegium zwołuje niezwłocznie Zgromadzenie Federalne w celu zaprzysiężenia nowego Prezydenta Federalnego.
Artykuł 65
(1) Prezydent Federalny reprezentuje republikę na zewnątrz, przyjmuje i dokonuje akredytacji posłów, wyraża zgodę na powołanie konsulów państw obcych, powołuje przedstawicieli konsularnych Republiki Austrii za granicą i zawiera traktaty międzynarodowe. W związku z zawarciem traktatu międzynarodowego, który nie jest objęty regulacją art. 50, lub traktatu, o którym mowa w art. 16, może zarządzić, że dany traktat ma zostać wykonany przez wydanie rozporządzeń, o ile traktat taki nie zmienia ani nie uzupełnia ustaw.
(2) Ponadto – oprócz uprawnień przekazanych mu przez inne postanowienia tej konstytucji - przysługuje mu prawo:
a) mianowania urzędników federalnych, łącznie z oficerami, i pozostałych funkcjonariuszy federalnych, nadawanie im tytułów urzędowych;
b) tworzenia i nadawania tytułów zawodowych;
c) w pojedynczych przypadkach: ułaskawiania skazanych prawomocnym wyrokiem sądowym, złagodzenia i zmiany wymierzonych przez sąd kar, złagodzenia skutków prawnych i zatarcia skazania w drodze ułaskawienia, a poza tym umarzanie postępowania karno-sądowego w sprawach czynów zagrożonych karą ściganych z oskarżenia publicznego;
d) uznawanie na wniosek rodziców dzieci pozamałżeńskich za urodzone w małżeństwie.
(3) Ustawy szczególne określają ponadto, w jakim zakresie przysługują Prezydentowi Federalnemu uprawnienia do nadawania praw honorowych, przyznawania nadzwyczajnych ulg, dodatków i zasiłków do pensji, a także prawo mianowania i zatwierdzania oraz inne uprawnienia w sprawach personalnych.
Artykuł 66
(1) Prezydent Federalny może przekazać właściwemu członkowi Rządu Federalnego przysługujące mu prawo mianowania określonych kategorii urzędników federalnych i upoważnić go do dalszego przekazania tego uprawnienia podległym mu organom.
(2) Prezydent Federalny może upoważnić Rząd Federalny lub jego właściwego członka do zawierania określonych kategorii traktatów, które nie są objęte regulacją art. 16 ust. 1 i art. 50; upoważnienie takie obejmuje również uprawnienie do zarządzenia, że traktaty te zostaną wykonane przez wydanie rozporządzeń.
Artykuł 67
(1) Wszystkie akty Prezydenta Federalnego wydawane są na wniosek Rządu Federalnego lub upoważnionego przez niego ministra, o ile ustawa konstytucyjna nie stanowi inaczej. Zakres związania Rządu Federalnego lub właściwego ministra propozycjami innych organów określa ustawa.
(2) Wszystkie akty Prezydenta Federalnego wymagają dla swej ważności kontrasygnaty Kanclerza Federalnego lub właściwego ministra, o ile ustawa konstytucyjna nie stanowi inaczej.
Artykuł 68
(1) Prezydent Federalny jest, zgodnie z art. 142, odpowiedzialny za wykonywanie swych funkcji przed Zgromadzeniem Federalnym.
(2) Dla pociągnięcia do odpowiedzialności konieczne jest zwołanie przez Kanclerza Federalnego Zgromadzenia Federalnego, na podstawie uchwały Rady Narodowej lub Rady Federalnej.
(3) Dla podjęcia uchwały o pociągnięciu do odpowiedzialności w myśl art. 142 potrzebna jest obecność więcej niż połowy członków obu ciał przedstawicielskich i większość 2/3 oddanych głosów.