Ustawa określa procedurę zmierzającą do zapobiegania konfliktom między ustawą, dekretem i normami przewidzianymi w art. 134, a także między dekretami i normami przewidzianymi w art. 134.
Powołuje się Sąd Arbitrażowy dla całej Belgii. Jego skład, właściwości i tryb funkcjonowania określa ustawa.
Sąd ten orzeka w drodze wyroków:
1o o konfliktach przewidzianych w art. 141;
2o o naruszeniu artykułów 10, 11, 24 przez ustawę, dekret lub normę przewidzianą w art. 134;
3o o naruszeniu przez ustawę, dekret lub normę przewidzianą w art. 134 artykułów Konstytucji określonych ustawą.
Sprawę do Sądu może wnieść każda władza, którą ustawa upoważnia, każda osoba posiadająca uzasadniony interes prawny lub w charakterze prejudycjalnym każdy sąd.
Ustawy wymienione w ust. 1, w ust. 2 pkt 3o i w ust. 3 uchwalane są większością przewidzianą w art. 4 ust. 3.
§1. Państwo federalne, wspólnoty, regiony i Komisja Wspólnotowa w wykonywaniu swych kompetencji działają łącznie w duchu respektowania lojalności federalnej i w celu unikania konfliktów interesów.
§2. Senat wypowiada się, w drodze umotywowanych opinii, w sprawie konfliktów interesów pomiędzy organami, które stanowią prawo w formie ustaw, dekretów lub norm wymienionych w art. 134 w warunkach i trybie, który określa ustawa przyjęta większością określoną w art. 4 ust. 3.
§3. Ustawa przyjęta większością przewidzianą w art. 4 ust. 3 określa procedurę zmierzającą do zapobiegania i do regulowania konfliktów interesów między rządem federalnym, rządami wspólnot i regionów oraz Połączonym Kolegium Komisji Wspólnotowej.
W celu zapobiegania i rozstrzygania konfliktów interesów ustawa zwykła z 9 sierpnia 1980 r. o reformach instytucjonalnych ma nadal zastosowanie, jednakże nie może ona być uchylona, uzupełniana, zmieniana lub zastępowana inaczej, niż przez ustawy wymienione w §2 i 3.