(1) Prezydent Republiki jest głową państwa.
(2) Prezydenta Republiki wybiera Parlament na wspólnym posiedzeniu obu izb.
(3) Prezydent Republiki nie ponosi odpowiedzialności za wykonywanie swej funkcji.
Prezydent Republiki obejmuje urząd wraz ze złożeniem ślubowania. Kadencja Prezydenta Republiki trwa pięć lat i liczy się od dnia złożenia ślubowania.
Wybory odbywają się w okresie ostatnich trzydziestu dni kadencji urzędującego Prezydenta Republiki. W razie opróżnienia urzędu Prezydenta Republiki, wybory odbywają się w okresie trzydziestu dni.
(1) Na Prezydenta Republiki może być wybrany każdy obywatel, który ma prawo wybieralności do Senatu.
(2) Nikt nie może być wybrany więcej niż dwa razy z rzędu.
(1) Prawo zgłoszenia kandydata przysługuje co najmniej dziesięciu posłom lub dziesięciu senatorom.
(2) Na Prezydenta Republiki zostaje wybrany kandydat, który uzyskał większość ponad połowy głosów wszystkich posłów i większość ponad połowy głosów wszystkich senatorów.
(3) Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska większości ponad połowy głosów wszystkich posłów i wszystkich senatorów, w ciągu 14 dni przeprowadza się drugą turę głosowania.
(4) Do drugiej tury przystępuje kandydat, który uzyskał największą liczbę głosów w Izbie Poselskiej oraz kandydat, który uzyskał największą liczbę głosów w Senacie.
(5) Jeśli jest więcej kandydatów, którzy uzyskali taką samą, największą, liczbę głosów w Izbie Poselskiej albo więcej kandydatów, którzy uzyskali taką samą, największą, liczbę głosów w Senacie, dodaje się głosy uzyskane przez nich w obu izbach. Do drugiej tury przystępuje kandydat, który w ten sposób uzyskał największą liczbę głosów.
(6) Wybrany zostaje kandydat, który uzyskał większość ponad połowy głosów obecnych posłów i większość ponad połowy głosów obecnych senatorów.
(7) Jeśli Prezydent Republiki nie został wybrany także w drugiej turze, w ciągu 14 dni przeprowadza się trzecią turę głosowania, w której wybrany zostaje ten z kandydatów drugiej tury, który łącznie uzyskał większość ponad połowy głosów obecnych posłów i senatorów.
(8) Jeśli Prezydent Republiki nie został wybrany nawet w trzeciej turze, przeprowadza się nowe wybory.
(1) Prezydent Republiki składa ślubowanie na ręce przewodniczącego Izby Poselskiej na wspólnym posiedzeniu obu izb.
(2) Ślubowanie Prezydenta Republiki brzmi: "Ślubuję wierność Republice Czeskiej. Ślubuję, że będę przestrzegać jej Konstytucji i ustaw. Ślubuję na swój honor, że swój urząd będę sprawować w interesie całego ludu i według swego najlepszego przekonania i sumienia".
Jeśli Prezydent Republiki odmówi złożenia ślubowania lub złoży ślubowanie z zastrzeżeniem uznaje się, że nie został wybrany.
Prezydent Republiki może złożyć rezygnację z pełnienia urzędu na ręce przewodniczącego Izby Poselskiej.
Prezydent Republiki:
a) mianuje i odwołuje przewodniczącego i pozostałych członków rządu oraz przyjmuje ich dymisję, odwołuje rząd i przyjmuje jego dymisję,
b) zwołuje sesję Izby Poselskiej,
c) rozwiązuje Izbę Poselską,
d) rządowi, którego dymisję przyjął lub który odwołał, powierza tymczasowe wykonywanie funkcji, do czasu mianowania nowego rządu,
e) mianuje sędziów Sądu Konstytucyjnego, jego przewodniczącego i wiceprzewodniczących,
f) mianuje spośród sędziów przewodniczącego i wiceprzewodniczących Sądu Najwyższego,
g) daruje lub łagodzi kary orzeczone przez sąd, zarządza aby postępowanie karne nie zostało wszczęte, a jeśli było wszczęte, aby zostało przerwane, i zaciera skazanie,
h) ma prawo zwrócić Parlamentowi uchwaloną ustawę, z wyjątkiem ustawy konstytucyjnej,
i) podpisuje ustawy,
j) mianuje prezydenta i wiceprezydenta Najwyższego Urzędu Kontroli,
k) mianuje członków Rady Bankowej Czeskiego Banku Narodowego.
(1) Prezydent Republiki ponadto:
a) reprezentuje państwo na zewnątrz,
b) zawiera i ratyfikuje umowy międzynarodowe; zawieranie umów międzynarodowych może przenieść na rząd lub za jego zgodą na poszczególnych członków rządu,
c) jest naczelnym dowódcą sił zbrojnych,
d) przyjmuje szefów misji dyplomatycznych,
e) wysyła i odwołuje szefów misji dyplomatycznych,
f) zarządza wybory do Izby Poselskiej i do Senatu,
g) mianuje i awansuje generałów,
h) przyznaje i nadaje 1) odznaczenia państwowe, jeśli nie upełnomocni do tego innego organu,
i) mianuje sędziów,
j) ma prawo ogłaszania amnestii.
(2) Prezydentowi Republiki przysługuje także wykonywanie kompetencji, które nie zostały wyraźnie wskazane w ustawie konstytucyjnej, o ile postanowi tak ustawa.
(3) Decyzje Prezydenta Republiki wydane na podstawie ust. 1 i 2 wymagają dla swej ważności podpisu przewodniczącego rządu lub upoważnionego przez niego innego członka rządu.
(4) Rząd ponosi odpowiedzialność za decyzje Prezydenta Republiki, które wymagają podpisu przewodniczącego rządu lub upoważnionego przez niego członka rządu.
(1) Prezydent Republiki ma prawo być obecnym na posiedzeniach obu izb Parlamentu, ich komitetów i komisji. Udziela mu się głosu, ilekroć tego zażąda.
(2) Prezydent Republiki ma prawo być obecnym na posiedzeniach rządu, żądać od rządu i jego członków zdania sprawy i rozpatrywać z rządem lub jego członkami problemy, które należą do ich kompetencji.
(1) Prezydenta Republiki nie można zatrzymać, pociągać do odpowiedzialności karnej ani ścigać za przestępstwo lub wykroczenie administracyjne.
(2) Prezydent Republiki może być pociągnięty do odpowiedzialności za zdradę stanu przed Sądem Konstytucyjnym na podstawie oskarżenia Senatu. Karą może być utrata urzędu prezydenckiego i zdolności do jego ponownego objęcia.
(3) Odpowiedzialność karna za czyny karalne popełnione w czasie wykonywania funkcji Prezydenta jest na zawsze wykluczona.
Jeśli urząd Prezydenta Republiki zostanie opróżniony, a nowy Prezydent Republiki nie został jeszcze wybrany lub nie złożył ślubowania albo Prezydent Republiki nie może z ważnych przyczyn sprawować urzędu, a Izba Poselska i Senat to stwierdziły, funkcje przewidziane w art. 63 ust. 1 lit.: a), b), c), d), e), h), i), j), art. 63 ust. 2 należą do przewodniczącego rządu. W czasie gdy przewodniczący rządu wykonuje wskazane funkcje, do przewodniczącego Izby Poselskiej należy wykonywanie funkcji wynikających z art. 62 lit.: a), b), c), d), e), k); jeśli urząd Prezydenta zostanie opróżniony w okresie gdy Izba Poselska jest rozwiązana, wykonywanie tych funkcji należy do przewodniczącego Senatu.
(1) Rząd jest naczelnym organem władzy wykonawczej.
(2) Rząd składa się z przewodniczącego rządu, wiceprzewodniczących rządu i ministrów.
(1) Rząd jest odpowiedzialny przed Izbą Poselską.
(2) Prezydent Republiki mianuje przewodniczącego rządu, a na jego wniosek pozostałych członków rządu i powierza im kierowanie ministerstwami lub innymi urzędami.
(3) W ciągu trzydziestu dni po mianowaniu rząd występuje przed Izbą Poselską i przedstawia wniosek o wyrażenie mu zaufania.
(4) Jeśli nowo mianowany rząd nie uzyska w Izbie Poselskiej wotum zaufania, postępuje się ponownie według ust. 2 i 3. Jeśli tak mianowany rząd także nie uzyska zaufania Izby Poselskiej, Prezydent Republiki mianuje przewodniczącego rządu na wniosek przewodniczącego Izby Poselskiej.
(5) W innych przypadkach Prezydent Republiki na wniosek przewodniczącego rządu powołuje i odwołuje pozostałych członków rządu i powierza im kierowanie ministerstwami lub innymi urzędami.
(1) Członek rządu składa ślubowanie na ręce Prezydenta Republiki.
(2) Ślubowanie członka rządu brzmi: "Ślubuję wierność Republice Czeskiej. Ślubuję, że będę przestrzegać jej Konstytucji i ustaw oraz wprowadzać je w życie. Ślubuję na swój honor, że swój urząd będę sprawować sumiennie, a swojego stanowiska nie nadużyję".
Członek rządu nie może prowadzić działalności, której charakter jest sprzeczny z wykonywaniem funkcji członka rządu. Szczegóły określi ustawa.
Rząd może zwrócić się do Izby Poselskiej o wyrażenie mu zaufania.
(1) Izba Poselska może wyrazić rządowi wotum nieufności.
(2) Wniosek o wyrażenie rządowi wotum nieufności Izba Poselska rozpatruje tylko jeśli zostanie zgłoszony pisemnie przez co najmniej pięćdziesięciu posłów. Do uchwalenia wniosku potrzeba zgody większości wszystkich posłów.
(1) Przewodniczący rządu składa dymisję na ręce Prezydenta Republiki. Pozostali członkowie rządu składają dymisję na ręce Prezydenta za pośrednictwem przewodniczącego rządu.
(2) Rząd składa dymisję, jeśli Izba Poselska odrzuciła jego prośbę o wyrażenie zaufania albo jeśli wyraziła mu wotum nieufności. Rząd składa dymisję zawsze po ukonstytuowaniu się nowo wybranej Izby Poselskiej.
(3) Jeśli rząd złoży dymisję w myśl ust. 2, Prezydent Republiki dymisję przyjmuje.
Prezydent Republiki odwołuje członka rządu, jeśli zwróci się o to przewodniczący rządu.
Prezydent Republiki odwołuje rząd, który nie złożył dymisji, chociaż powinien był ją złożyć.
(1) Rząd podejmuje decyzje kolegialnie.
(2) Dla przyjęcia uchwały rządu potrzeba zgody większości wszystkich jego członków.
(1) Przewodniczący rządu organizuje prace rządu, kieruje jego posiedzeniami, występuje w jego imieniu oraz wykonuje inne czynności przewidziane w Konstytucji i ustawach.
(2) Przewodniczącego rządu zastępuje wiceprzewodniczący rządu albo inny upoważniony członek rządu.
W celu wykonania ustawy i w jej granicach rząd jest upoważniony do wydawania rozporządzeń. Rozporządzenia podpisuje przewodniczący rządu i odpowiedni członek rządu.
(1) Ministerstwa i inne urzędy administracji można tworzyć i określać zakres ich kompetencji tylko w drodze ustawy.
(2) Status prawny pracowników państwowych w ministerstwach i innych urzędach administracji określa ustawa.
(3) Ministerstwa, inne urzędy administracji i organy samorządu terytorialnego mogą na podstawie i w granicach ustawy wydawać przepisy prawne, jeśli zostaną do tego przez ustawę upoważnione.
(1) Oskarżyciel publiczny 2) reprezentuje oskarżenie publiczne w postępowaniu karnym; wykonuje także inne zadania, jeśli ustawa tak stanowi.
(2) Pozycję i kompetencje oskarżyciela publicznego określa ustawa.