Konstytucja Finlandii
                
                
Akt o formie rządu
VI. FINANSE PUBLICZNE
§ 61*
   
Przepisy dotyczące podatków państwowych uchwalane są w formie ustawy zawierającej postanowienia w sprawie podstawy obciążenia podatkowego i jej wysokości, jak również prawnych gwarancji dla podatnika.
   
*Treść ustalona ustawą z 22 lipca 1991 r.
§ 62*
   
Ogólne zasady pobierania opłat za czynności urzędowe, dokumenty lub inne akty organów państwowych oraz ogólną wysokość tych opłat określa ustawa.
   
*Treść ustalona ustawą z 22 lipca 1991 r.
§ 63*
   
Postanowienia regulujące kompetencje i tryb przeprowadzania kontroli państwowej w przedsiębiorstwach, w których państwo ma większościowe udziały, określa ustawa. Ustawa określa również, czy jest konieczna zgoda parlamentu na przejęcie lub oddanie kontroli nad tymi przedsiębiorstwami.
   
*Treść ustalona ustawą z 22 lipca 1991 r.
§ 64*
   
Zaciągnięcie pożyczki przez państwo wymaga zgody parlamentu, który decyduje także o dopuszczalnej wysokości pożyczki i długu publicznego.
   
Poręczenie lub gwarancja państwa może być udzielona wyłącznie na podstawie ustawy lub za zgodą parlamentu.
   
*Treść ustalona ustawą z 22 lipca 1991 r.
§ 65*
   
W ramach budżetu państwa mogą być tworzone budżety agend rządowych i instytucji na ogólnych zasadach określonych ustawą.
   
Postanowienia dotyczące ogólnych zasad wykonywania i finansowania inwestycji państwowych określa ustawa. Podczas debaty nad budżetem państwa parlament zatwierdza główne założenia i cele tych inwestycji.
   
Czas i warunki pracy urzędników administracji mogą być określone na podstawie umów zbiorowych w sektorze publicznym, zgodnie z ustawą. Właściwa specjalna komisja parlamentarna zatwierdza umowy zbiorowe w imieniu parlamentu, o ile taka zgoda jest wymagana. Ustawa może również upoważniać komisję do aprobowania w imieniu parlamentu przydzielonych zadań, jako podstawy do dotacji państwowych; terminy i warunki, od których zależy wysokość dotacji, określa prawo.
   
*Treść ustalona ustawami z 6 listopada 1970 r. i 22 lipca 1991 r.
§ 66*
   
Na każdy rok finansowy parlament uchwala budżet państwa, który jest ogłaszany w trybie przewidzianym dla ustaw.
   
Rada Państwa może przedstawić parlamentowi długoterminowy plan finansowy państwa w formie raportu lub informacji.
   
*Treść ustalona ustawami z 6 listopada 1970 r. i 22 lipca 1991 r.
§ 67*
   
Budżet państwa na dany rok powinien zawierać planowane dochody oraz wysokość kredytów na pokrycie wydatków, jak również propozycję wykorzystania kredytów i inne wnioski do budżetu. Ustawa określa, czy planowane dochody lub kredyty mogą być włączone do budżetu w formie różnicy pomiędzy pokrewnymi dochodami i wydatkami.
   
Dochody planowane w budżecie powinny pokrywać kredyty w nim zawarte. Ewentualna nadwyżka lub deficyt w bilansie wewnętrznym państwa mogą być uwzględnione w granicach przewidzianych przez ustawę.
   
Planowane dochody i kredyty przedsiębiorstw państwowych ujmowane są w budżecie tylko w zakresie określonym ustawą.
   
Planowane dochody i kredyty odpowiadające pokrewnym dochodom i wydatkom mogą być włączone do budżetu na okres dłuższy niż jeden rok finansowy w trybie określonym ustawą.
   
*Treść ustalona ustawą z 22 lipca 1991 r.
§ 68*
   
Decyzje dotyczące kredytów podjęte przez parlament na podstawie projektu budżetu zostają włączone do budżetu państwa warunkowo. Prezydent Republiki zatwierdza warunkowe decyzje w ciągu dwóch miesięcy od opublikowania budżetu. Jeżeli Prezydent nie zatwierdzi wspomnianych decyzji, sprawa powraca do parlamentu, który podejmuje ostateczną decyzję o włączeniu do budżetu decyzji warunkowych.
   
*Treść ustalona ustawą z 22 lipca 1991 r.
§ 69*
   
Projekt ustawy budżetowej i inne rządowe projekty ustaw z nim związanych wnoszone są do parlamentu odpowiednio wcześnie przed rozpoczęciem roku finansowego.
   
Jeżeli publikacja budżetu opóźnia się poza początek roku finansowego, rządowy projekt budżetu będzie obowiązywał jako prowizorium budżetowe, zgodnie z decyzją parlamentu.
   
Jeżeli zmiany w budżecie są nieuniknione, rząd wniesie do parlamentu projekt budżetu dodatkowego.
   
*Treść ustalona ustawą z 22 lipca 1991 r.
§ 70*
   
Zamieszczone w budżecie państwa kredyty dzielą się na kredyty stałe, planowane i transferowe. Planowane kredyty mogą zostać przekroczone, a kredyty transferowe mogą być przeniesione z danego roku na następny w trybie określonym przez ustawę. Kredyty stałe i kredyty transferowe nie mogą zostać przekroczone, a kredyty stałe nie mogą zostać przeniesione, chyba że zezwala na to ustawa.
   
Kredyty nie mogą być przenoszone z jednej pozycji budżetu do drugiej, z wyjątkiem przeniesień dopuszczonych w budżecie. Przeniesienie kredytów z jednej pozycji do drugiej, o pokrewnym przeznaczeniu, może jednakże być dozwolone przez ustawę.
   
W budżecie może zostać przyznane upoważnienie do składania wydatkowych zobowiązań w czasie roku finansowego, na pokrycie których niezbędne kredyty będą włączone do budżetu na następny rok finansowy. Upoważnienie będzie ograniczone wysokością sumy i określeniem jej przeznaczenia.
   
Bez względu na postanowienia budżetu, każdy ma prawo żądać od państwa tego, co mu się prawnie należy.
   
*Treść ustalona ustawą z 22 lipca 1991 r.
§ 71*
   
Parlament nadzoruje finanse państwa i ich zgodność z ustawą budżetową. W tym celu mianowani zostają rewidenci państwowi.
   
Rewidenci państwowi mają prawo żądania informacji i dokumentów od właściwych władz. Postanowienia dotyczące prawa żądania przez rewidentów państwowych informacji niezbędnych do ich działalności od innych władz określa ustawa.
   
W celu kontroli finansów państwa i ich zgodności z budżetem powołany zostaje Urząd Rewidentów Państwowych.
   
*Treść ustalona ustawą z 22 lipca 1991 r.
§ 72*
   
Walutą Finlandii jest marka fińska. Postanowienia w sprawie warunków określających zagraniczny kurs wymiany marki fińskiej określa ustawa.
   
*Treść ustalona ustawą z 22 lipca 1991 r.
§ 73*
   
Bank Finlandii funkcjonuje w ramach gwarancji i pod zarządem parlamentu oraz pod nadzorem dyrektorów wybranych przez parlament.
   
Bank Finlandii jest zarządzany w sposób określony przez ustawę.
   
Parlament decyduje o sposobie wykorzystania zysków banku na potrzeby państwa.
   
*Treść ustalona ustawą z 22 lipca 1991 r.
§ 74*
   
Zbycie lub obciążenie hipoteczne nieruchomości będących własnością państwa mogą nastąpić za zgodą parlamentu lub w trybie określonym przez ustawę.
   
*Treść ustalona ustawą z 22 lipca 1991 r.