Konstytucja Grecji

Część trzecia
ORGANIZACJA I FUNKCJE PAŃSTWA



Dział C
IZBA DEPUTOWANYCH


Rozdział drugi
NIEWYBIERALNOŚĆ I NIEPOŁĄCZALNOŚĆ
MANDATU DEPUTOWANEGO


Artykuł 55

1. Na deputowanego może być wybrany obywatel grecki mający prawo głosowania, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 25 lat.
2. Deputowany niespełniający któregoś z wymienionych wyżej warunków zostaje z mocy prawa pozbawiony mandatu deputowanego.

Artykuł 5642

1. Pobierający wynagrodzenie funkcjonariusze i pracownicy publiczni, inni urzędnicy państwowi, osoby służące w siłach zbrojnych i siłach bezpieczeństwa, urzędnicy samorządów terytorialnych lub innych osób prawnych prawa publicznego, osoby stanowiące jednoosobowe, pochodzące z wyboru organy samorządów terytorialnych, prezesi, wiceprezesi lub przewodniczący rad nadzorczych, delegowani administratorzy lub wyposażeni w pełnomocnictwa doradcy osób prawnych prawa prywatnego lub państwowych osób prawnych prawa prywatnego lub przedsiębiorstw publicznych lub przedsiębiorstw, których zarząd powoływany jest bezpośrednio lub pośrednio przez państwo na podstawie decyzji administracyjnej lub jako akcjonariusz, lub przedsiębiorstw samorządów terytorialnych nie mogą kandydować ani zostać wybrani na deputowanych bez podania się do dymisji przed zgłoszeniem swojej kandydatury. Dymisja jest skuteczna jedynie po przedstawieniu jej na piśmie. Powrót do służby czynnej wojskowych, którzy podali się do dymisji, jest wykluczony. Osoby stanowiące jednoosobowe, pochodzące z wyboru wyższe organy samorządów terytorialnych drugiego szczebla nie mogą kandydować ani zostać wybrane na deputowanych podczas trwania kadencji, na którą zostały wybrane, nawet jeżeli podadzą się do dymisji.
2. Profesorowie jednostek szkolnictwa wyższego nie podlegają ograniczeniom, o których mowa w poprzednim ustępie. Podczas trwania kadencji, profesorowie wybrani na deputowanych nie mogą wypełniać swoich obowiązków związanych z funkcją profesora; sposób ich zastępowania określa ustawa.
3. Nie mogą kandydować ani zostać wybrani na deputowanych w żadnym okręgu wyborczym, w którym pełnili swoje funkcje lub w okręgu wyborczym, na który rozciągała się ich kompetencja terytorialna w ciągu ostatnich 18 miesięcy czteroletniej kadencji Izby Deputowanych:
a) prezesi, wiceprezesi lub przewodniczący rad nadzorczych lub delegowani administratorzy lub wyposażeni w pełnomocnictwa doradcy osób prawnych prawa publicznego, z wyjątkiem korporacyjnych osób prawnych, państwowych osób prawnych prawa prywatnego i przedsiębiorstw publicznych lub przedsiębiorstw, których zarząd powoływany jest bezpośrednio lub pośrednio przez państwo na podstawie decyzji administracyjnej lub jako akcjonariusz,
b) członkowie niezależnych organów utworzonych i działających na podstawie postanowień art.101A, jak również organów uznanych przez ustawę za niezależne lub regulacyjne,
c) wyżsi oficerowie sił zbrojnych i sił bezpieczeństwa,
d) pobierający wynagrodzenie funkcjonariusze państwa, samorządów terytorialnych i ich przedsiębiorstw, jak również osób prawnych i przedsiębiorstw określonych w punkcie a), którzy zajmowali stanowisko kierownika jednostki szczebla departamentalnego lub inne równorzędne stanowisko, jak szczegółowo określa to ustawa. Wymienieni w poprzednim zdaniu funkcjonariusze, których kompetencja obejmowała szersze terytorium, podlegają ograniczeniom, o których mowa w niniejszym ustępie, także w okręgach wyborczych innych niż ten, w którym znajdowało się ich miejsce pracy, ale tylko, jeżeli zajmowali stanowisko kierownika jednostki szczebla departamentalnego lub inne, równorzędne stanowisko, jak szczegółowo określa to ustawa,
e) sekretarze generalni lub szczególni ministerstw albo samodzielnych lub regionalnych sekretariatów generalnych oraz wszyscy ci, których ustawa za takich uważa.
Ograniczeniom, o których mowa w niniejszym ustępie, nie podlegają osoby kandydujące na listach krajowych43 .
4. Funkcjonariusze cywilni i wojskowi, którzy zgodnie z prawem obowiązani są pozostawać na służbie przez określony czas, nie mogą kandydować ani zostać wybrani na deputowanych w czasie trwania ich obowiązków.

Artykuł 5744

1. Mandatu deputowanego nie można łączyć z działalnością lub statusem właściciela lub wspólnika, lub udziałowca, lub administratora, lub zarządcy, lub członka rady nadzorczej, lub dyrektora generalnego lub jego zastępców przedsiębiorstwa, które:
a) wykonuje prace lub prowadzi badania, lub zapewnia zaopatrzenie, lub świadczy usługi na rzecz państwa, lub jest związane z państwem podobnymi umowami o rozwoju lub inwestycjach,
b) korzysta ze szczególnych przywilejów,
c) ma stację radiową lub telewizyjną lub zarządza nimi albo wydaje gazetę o zasięgu ogólnokrajowym,
d) ma koncesję na działalność w sferze usług publicznych lub na prowadzenie przedsiębiorstwa publicznego lub przedsiębiorstwa użyteczności publicznej,
e) wynajmuje w celach zarobkowych dobra nieruchome należące do państwa.
Przy stosowaniu postanowień niniejszego ustępu, za państwo rozumie się również samorządy terytorialne, inne osoby prawne prawa publicznego, państwowe osoby prawne prawa prywatnego, przedsiębiorstwa publiczne, przedsiębiorstwa samorządów terytorialnych i inne przedsiębiorstwa, których zarząd powoływany jest bezpośrednio lub pośrednio przez państwo na podstawie decyzji administracyjnej lub jako akcjonariusz. Akcjonariuszem przedsiębiorstwa podlegającego ograniczeniom, o których mowa w niniejszym ustępie, jest każda osoba mająca udział większy niż 1% kapitału.
Mandatu deputowanego nie można również łączyć z wykonywaniem jakiegokolwiek zawodu. Ustawa określa rodzaje działalności, które mogą być podejmowane równocześnie ze sprawowaniem mandatu deputowanego, jak również kwestie ubezpieczenia i emerytury oraz zasad powrotu deputowanego do zawodu po wygaśnięciu mandatu. Działalność, o której mowa w poprzednim zdaniu, nie może w żadnym razie obejmować stanowiska funkcjonariusza lub doradcy prawnego, lub innego doradcy w przedsiębiorstwach wymienionych w punktach a) - d) niniejszego ustępu.
Naruszenie postanowień niniejszego ustępu pociąga za sobą pozbawienie mandatu deputowanego oraz unieważnienie odpowiednich umów lub aktów, na zasadach określonych w ustawie.
2. Deputowani, do których mają zastosowanie postanowienia pierwszego zdania poprzedniego ustępu, powinni w ciągu 8 dni od dnia otrzymania mandatu deputowanego dokonać wyboru między funkcją deputowanego a wyżej określoną działalnością lub stanowiskiem. W razie braku takiej deklaracji w określonym czasie, zostają z mocy prawa pozbawieni mandatu deputowanego.
3. Deputowani, którzy przyjmą jakiekolwiek stanowisko lub rozpoczną jakąkolwiek działalność, o których mowa w niniejszym lub poprzednim artykule, a uznanych za powód do pozbawienia prawa wybieralności lub za niedające się połączyć z mandatem deputowanego, zostają z mocy prawa pozbawieni mandatu deputowanego.
4. Odrębna ustawa określa zasady kontynuowania, cesji lub rozwiązywania umów, o których mowa w ust. 1, zawartych przez deputowanego lub przez przedsiębiorstwo, w którego działalność był zaangażowany przed objęciem mandatu deputowanego lub z którym był związany na innej zasadzie niezgodnej ze sprawowaniem mandatu deputowanego.

Artykuł 58

Badanie i orzekanie w sprawie wyborów parlamentarnych, których ważność jest kwestionowana z powodu naruszenia zasad przeprowadzenia czynności wyborczych lub niespełnienia warunków biernego prawa wyborczego należą do kompetencji Najwyższego Sądu Specjalnego, o którym mowa w art. 100.




42W art. 56 ust. 1 i 3 zostały zmienione na mocy rewizji z 6 kwietnia 2001 r.
43Grecki system wyborczy oparty na zasadzie proporcjonalności przewiduje też obsadzenie niewielkiej liczby mandatów przez instytucję listy krajowej (przyp. red.).
44Art. 57 został zmieniony na mocy rewizji z 6 kwietnia 2001 r.