Część trzecia
ORGANIZACJA I FUNKCJE PAŃSTWA

Dział C
O IZBIE DEPUTOWANYCH


Rozdział trzeci
OBOWIĄZKI I PRAWA DEPUTOWANYCH

Artykuł 59

1. Przed objęciem swej funkcji deputowany składa, w pałacu Izby Deputowanych na posiedzeniu jawnym, przysięgę w następującym brzmieniu:
„Przysięgam w imię Trójcy Świętej, Jedynej i Niepodzielnej, dochować wierności Ojczyźnie i ustrojowi demokratycznemu, przestrzegać Konstytucji i ustaw oraz sumiennie wypełniać moje funkcje”.
2. Deputowani wyznający inną wiarę lub religię składają przysięgę zgodnie z formułą ustanowioną przez ich religię lub wyznanie.
3. Deputowani wybrani w okresie między sesjami Izby składają przysięgę w Sekcji, działającej między sesjami.

Artykuł 60

1. Deputowani mają nieograniczone prawo wyrażania swoich opinii i głosowania zgodnie ze swoim sumieniem.
2. Deputowany ma prawo zrzec się mandatu parlamentarzysty; zrzeczenie wchodzi w życie w momencie złożenia pisemnego oświadczenia Przewodniczącemu Izby i nie może zostać odrzucone.

Artykuł 61

1. Deputowany nie może być ścigany sądownie, ani w jakikolwiek sposób przesłuchiwany z powodu wyrażonej opinii lub stanowiska zajętego w głosowaniu podczas pełnienia funkcji parlamentarnej.
2. Deputowany może być ścigany sądownie jedynie za poważne oszczerstwo, określone przez ustawę, po wyrażeniu zgody przez Izbę. Do orzekania w takiej sprawie właściwy jest Sąd Apelacyjny. Uznaje się, że wyrażenie zgody zostało ostatecznie odrzucone, jeżeli Izba nie wypowie się w ciągu 40 dni od daty doręczenia Przewodniczącemu Izby wniosku o ściganie. W przypadku nie wyrażenia zgody przez Izbę lub upływu przewidzianego terminu, wniosek nie może zostać ponowiony.
Niniejszy ustęp ma zastosowanie począwszy  od następnej kadencji.
3. Deputowany nie jest zobowiązany do poświadczenia informacji, które otrzymuje lub przekazuje w związku z wypełnianiem swoich funkcji, nie musi także wskazywać osób, które powierzyły mu te informacje lub komu ją on przekazał.

Artykuł 62

Podczas trwania kadencji żaden deputowany nie może być ścigany sądownie, aresztowany, uwięziony lub w jakikolwiek  inny sposób pozbawiony wolności osobistej bez uprzedniej zgody Izby. Żaden członek Izby, która uległa rozwiązaniu także nie może być ścigany sądownie za przestępstwa polityczne w okresie między rozwiązaniem Izby a ogłoszeniem składu Izby pochodzącej z nowych wyborów.
Uznaje się, że wyrażenie zgody zostało ostatecznie odrzucone, jeżeli Izba nie wypowie się w ciągu 3 miesięcy od daty przekazania przez prokuratora Przewodniczącemu Izby wniosku o ściganie.
Termin 3 miesięcy zostaje przedłużony o okres przerwy między sesjami parlamentu.
Zgoda nie jest wymagana w przypadku zatrzymania na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa.

Artykuł 63

1. Deputowani mają prawo do diety i pokrywania przez skarb państwa wydatków związanych z wykonywaniem przez nich mandatu; wysokość diety oraz wskazanych wyżej wydatków jest ustalona decyzją Izby zebranej na posiedzeniu plenarnym.
2. Deputowani mają prawo do bezpłatnego korzystania ze środków transportu oraz zwolnienia od opłat pocztowych i telefonicznych w limitach określonych decyzją Izby zebranej na posiedzeniu plenarnym.
3. W przypadku nie usprawiedliwionej nieobecności deputowanego na więcej niż pięciu posiedzeniach  ciągu miesiąca, za każdą nieobecność obowiązkowo odlicza się jedna trzydziestą jego miesięcznej diety.