Część trzecia
ORGANIZACJA I FUNKCJE PAŃSTWA

Dział C
O IZBIE DEPUTOWANYCH



Rozdział pierwszy
WYBORY I SKŁAD IZBY DEPUTOWANYCH

Artykuł 51

1. Liczba deputowanych jest określona  ustawą; nie może być ona jednak niższa niż 200, ani wyższa niż 300.
2. Deputowani reprezentują Naród.
3. Deputowani są wybierani w głosowaniu bezpośrednim, powszechnym i tajnym przez obywateli posiadających prawo głosowania, zgodnie z postanowieniami ustawy; ustawa może ograniczyć prawo głosowania jedynie wobec tych osób, które nie osiągnęły wymaganego wieku, są niezdolne do czynności cywilnych lub zostały skazane prawomocnym wyrokiem.
4. Wybory parlamentarne odbywają się w tym samym czasie na całym terytorium kraju.
Ustawa może określić zasady korzystania z prawa głosowania przez obywateli znajdujących się poza granicami kraju.
5. Wykonywanie prawa głosowania jest obowiązkowe. Ustawa określa, kiedy obowiązek ten jest naruszony oraz ustala sankcje karne.

Artykuł 52

Swobodne i nienaruszalne wyrażanie woli ludu jako wyraz  suwerenności ludowej jest gwarantowane przez wszystkich urzędników państwowych, którzy, w każdych okolicznościach, zobowiązani są je zapewnić. Ustawa określa sankcje karne za naruszenie tego postanowienia.

Artykuł 53

1. Deputowani są wybierani na 4 kolejne lata licząc od dnia wyborów powszechnych. Po upływie kadencji, dekretem prezydenckim kontrasygnowanym przez Radę Ministrów, ogłaszane są powszechne wybory parlamentarne, które powinny się odbyć w ciągu 30 dni oraz zwołanie nowej Izby na sesję zwyczajną w ciągu następnych 30 dni od daty wyborów.
2. Mandat deputowanego, który wygasa w ciągu ostatniego roku kadencji nie będzie obsadzany przez wybory uzupełniające jak wymaga ustawa, dopóki liczba nieobsadzonych mandatów nie przekroczy jednej piątej ogólnej liczby członków.
3. W wypadku wojny kadencja jest przedłużana na cały okres jej trwania. Jeżeli Izba została rozwiązana, wybory parlamentarne zawiesza się do końca wojny i wówczas rozwiązana Izba zwołuje się z mocy prawa.

Artykuł 54

1. System wyborczy i okręgi wyborcze określa ustawa.
2. Liczbę deputowanych  w  każdym okręgu wyborczym określa dekret prezydencki na podstawie urzędowej liczby ludności okręgu, wynikającej z ostatniego spisu.
3. Część Izby, jednak nie większa niż jedna dwudziesta ogólnej liczby deputowanych, może być wybrana na terytorium całego kraju, stosownie do ogólnej siły wyborczej każdej partii w kraju, tak jak przewiduje ustawa.