KONSTYTUCJA KRÓLESTWA HOLANDII Tytuł 3

Tytuł trzeci
STANY GENERALNE
§ 1. Ustrój i skład


Artykuł 50

Stany Generalne reprezentują cały naród holenderski.

Artykuł 51

1. Stany Generalne składają się z Drugiej Izby i z Pierwszej Izby.
2. Druga Izba składa się ze 150 deputowanych.
3. Pierwsza Izba składa się z 75 deputowanych.
4. Na wspólnym posiedzeniu izby traktowane są jako jedna.

Artykuł 52

1. Kadencja obu izb trwa 4 lata.
2. Jeśli ustawa określi kadencję stanów prowincjonalnych na okres inny aniżeli 4 lata,  kadencja Pierwszej Izby zostanie odpowiednio zmieniona.

Artykuł 53

1. Deputowani obu izb są wybierani na zasadzie proporcjonalnego przedstawicielstwa w ramach ustalonych ustawą.
2. Wybory odbywają się w głosowaniu tajnym.

Artykuł 54

1. Deputowani do Drugiej Izby są wybierani bezpośrednio przez Holendrów, którzy ukończyli 18 lat, poza określonymi ustawowo wyjątkami tyczącymi Holendrów, którzy nie są stałymi mieszkańcami 1.
2. Prawo wyborcze nie przysługuje:
a) osobom, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądowym za popełnienie przestępstwa, wskazanego w ustawie, na karę pozbawienia wolności co najmniej 1 roku i zostały przy tym pozbawione praw wyborczych;
b) osobom, które na mocy prawomocnego wyroku sądowego uznano za niezdolne do czynności prawnych z powodu pomieszania umysłowego.

Artykuł 55

  Deputowani do Pierwszej Izby są wybierani przez deputowanych stanów prowincjonalnych. Oprócz przypadku rozwiązania Izby, wybór następuje w ciągu trzech miesięcy po wyborze deputowanych stanów prowincjonalnych.

Artykuł 56

Deputowanym do Stanów Generalnych może zostać obywatel holenderski2 , który ukończył 18 rok życia i nie jest pozbawiony praw wyborczych.

Artykuł 57

1. Nikt nie może być deputowanym do obu izb.
2. Deputowany do Stanów Generalnych nie może być jednocześnie ministrem, sekretarzem stanu, członkiem Rady Stanu, członkiem Powszechnej Izby Obrachunkowej3, Ombudsmanem4  lub jego zastępcą, członkiem Sądu Najwyższego, Prokuratorem Generalnym lub jego zastępcą5  przy Sądzie Najwyższym6 .
3. Mimo tego ministrowie lub sekretarze stanu, którzy zgłosili gotowość rezygnacji z urzędu, mogą łączyć ten urząd z członkostwem Stanów Generalnych do czasu decyzji w sprawie rezygnacji z tego urzędu.
4. Ustawa może określić inne urzędy publiczne, których nie można sprawować równocześnie z członkostwem Stanów Generalnych lub jednej z ich izb.

Artykuł 58

Każda izba bada mandaty swych nowo powołanych deputowanych i decyduje, uwzględniając zasady ustawowe, o sporach odnośnie do mandatów i samych wyborów.

Artykuł 59

Pozostałe sprawy tyczące prawa wyborczego i wyborów określa ustawa. 

Artykuł 60

W sposób określony ustawą, deputowani izb obejmując swoje mandaty, składają na posiedzeniu [izby] przysięgę lub oświadczenie i przyrzeczenie oczyszczające7 , a także przysięgają lub przyrzekają wierność Konstytucji i rzetelne wywiązywanie się ze swoich  obowiązków.

Artykuł 61

1. Każda izba powołuje spośród deputowanych swego przewodniczącego.
2. Każda izba powołuje swego sekretarza8 , który tak jak pozostali urzędnicy izb, nie może być równocześnie deputowanym do Stanów Generalnych.

Artykuł 62

Przewodniczący Pierwszej Izby kieruje wspólnym posiedzeniem [izb].

Artykuł 63

Ustawa określa zaopatrzenie pieniężne deputowanych i byłych deputowanych do Stanów Generalnych oraz ich krewnych. Izby mogą uchwalić taką ustawę tylko większością co najmniej dwóch trzecich oddanych głosów.

Artykuł 64

1. Każda z izb może zostać rozwiązana dekretem królewskim.
2. Dekret o rozwiązaniu zawiera równocześnie zarządzenie w sprawie nowych wyborów do rozwiązanej izby i o zwołaniu nowo wybranej izby w ciągu trzech miesięcy.
3. Rozwiązanie nabiera skuteczności z dniem zebrania się nowo wybranej izby.
4. Ustawa określa kadencję Drugiej Izby następującej po rozwiązaniu; okres ten nie może być dłuższy niż 5 lat. Kadencja Pierwszej Izby następująca po rozwiązaniu kończy się w momencie, w którym upłynęłaby kadencja rozwiązanej izby.


1W oryginale "ingezetenen".
2W oryginale "Nederlander", czyli być Holendrem (Niderladczykiem). Chodzi jednak o posiadanie obywatelstwa, co prawo holenderskie określa jako przynależność do narodu holenderskiego.
3W oryginale "Algemene Rekenkamer".
4W oryginale "Nationale ombudsman".
5W oryginale odpowiednio: "procureur-generaal" i "advocaat-generaal".
6"Hoge Raad der Nederlanden".
7Zob. przypis nr 5.
8Termin "griffier" oznacza właściwie kierownika kancelarii izby Stanów Generalnych, lecz bliższy jest pojęciu "sekretarza".