Konstytucja Irlandii - Parlament Narodowy - Struktura i kompetencje

PARLAMENT NARODOWY
STRUKTURA I KOMPETENCJE


Artykuł 15


1.1° Parlament Narodowy nosi nazwę, jest znany i określany w niniejszej Konstytucji jako Oireachtas.
   2° Oireachtas tworzy Prezydent oraz dwie izby, a mianowicie: Izba Reprezentantów no-sząca nazwę Dáil Éireann i Senat noszący nazwę Seanad Éireann.
   3° Izby Oireachtas zbierają się w mieście Dublin lub w jego pobliżu albo w innym miej-scu, które mogą od czasu do czasu wyznaczyć.
2.1° Jedyna i wyłączna władza stanowienia ustaw państwa zostaje niniejszym powierzona Oireachtas; żadna inna władza prawodawcza nie jest uprawniona do stanowienia ustaw państwa.
   2° Ustawa określi jednakże przepisy o tworzeniu lub uznaniu ustawodawstwa niższego rzędu, a także uprawnienia i funkcje tychże władz prawodawczych.
3.1° Oireachtas może ustanowić lub uznać już istniejące, funkcyjne lub zawodowe rady, reprezentujące społeczne i gospodarcze dziedziny życia narodu.
   2° Ustawa o powołaniu lub uznaniu takiej rady określa jej prawa, kompetencje i obo-wiązki, a także jej pozycję w stosunku do Oireachtas i Rządu.
4.1° Oireachtas nie może stanowić ustaw, które w jakikolwiek sposób są sprzeczne z ni-niejszą Konstytucją lub którymkolwiek z jej postanowień.    2° Każda uchwalona przez Oireachtas ustawa niezgodna z niniejszą Konstytucją lub któ-rymkolwiek z jej postanowień jest nieważna, ale tylko w zakresie tej niezgodności.
5.1° Oireachtas nie może uznać za sprzeczne z prawem działania, które nie były za takie uznane w momencie ich podejmowania.
   2° Oireachtas nie może stanowić ustaw umożliwiających wprowadzenie kary śmierci18 .
6.1° Wyłącznie Oireachtas może tworzyć i utrzymywać formacje wojskowe albo siły zbrojne.
   2° Żadne formacje wojskowe albo siły zbrojone, poza utworzonymi i utrzymywanymi przez Oireachtas, nie mogą być w żadnym celu tworzone ani utrzymywane.
7.Oireachtas odbywa co najmniej jedną sesję każdego roku.
8.1° Posiedzenia każdej z izb Oireachtas są jawne.
   2° Wyjątkowo, w sprawach szczególnej wagi, każda z izb może odbywać posiedzenia niejawne, pod warunkiem wyrażenia zgody przez dwie trzecie obecnych na posiedzeniu członków izby.
9.1° Każda z izb Oireachtas wybiera ze swego grona Przewodniczącego i Zastępcę Prze-wodniczącego oraz określa ich uprawnienia i obowiązki.
   2° Wysokość wynagrodzenia Przewodniczącego i Zastępcy Przewodniczącego każdej z izb reguluje ustawa.
10. Każda izba uchwala swój regulamin i zasady postępowania oraz kary za ich naruszanie, a także ma prawo zapewnić swobodę obrad, chronić dokumenty urzędowe izby i doku-menty prywatne członków izby, oraz chronić izby i jej członków przed osobami ingerują-cymi, natarczywymi lub usiłującymi przekupstwem wpłynąć na wykonywanie obowiąz-ków przez członków izby.
11.1° Każda z izb podejmuje wszelkie decyzje, z wyjątkami zastrzeżonymi niniejszą Kon-stytucją, większością głosów członków izby obecnych na posiedzeniu, z wyłączeniem Przewodniczącego lub członka izby prowadzącego obrady.
     2° Przewodniczący izby lub członek izby prowadzący obrady posiada głos rozstrzygający w przypadku równej liczby głosów.
     3° Liczbę członków, których obecność na posiedzeniu każdej z izb jest konieczna do po-dejmowania decyzji, ustala regulamin obrad.
12. Wszelkie dokumenty i publikacje urzędowe Oireachtas oraz każdej z jego izb, a także wystąpienia na forum którejkolwiek z izb, cieszą się przywilejem publikacyjnym19 .
13. Członkowie każdej z izb Oireachtas są chronieni przed aresztowaniem w drodze na po-siedzenie i w drodze powrotnej, podczas przebywania w obrębie każdej z izb; nie odpo-wiadają przed żadnym sądem ani przed innym organem niż sama izba w związku z jaką-kolwiek wypowiedzią w którejkolwiek z izb, z wyjątkiem spraw o zdradę, zgodnie z defi-nicją zawartą w niniejszej Konstytucji, ciężkie przestępstwo lub naruszenie porządku pu-blicznego.
14. Nikt nie może być równocześnie członkiem obu izb Oireachtas, a jeśli osoba będąca już członkiem jednej z izb zostanie członkiem drugiej izby, pierwszy mandat uznaje się za wygasły.
15. Zasady wypłacania diet członkom każdej z izb w związku z pełnieniem przez nich obo-wiązków reprezentantów publicznych oraz dotacji na pokrycie kosztów podróżowania lub innych tego typu uprawnień określonych przez Oireachtas a związanych z pełnionymi obowiązkami, reguluje ustawa.



18Pkt 2° ust. 5 art. 15 dodany Dwudziestą pierwszą poprawką do Konstytucji z dnia 27 marca 2002 r.
19Przywilej publikacyjny jest to immunitet wykluczający odpowiedzialność z tytułu defamacji, itp. tak w odniesieniu do parlamentarzysty - autora wypowiedzi, jak i w odniesieniu do wydawcy, który ją publikuje.