Konstytucja Kanady                                    I. Akt konstytucyjny z 1867 r.

GŁOSOWANIA FINANSOWE; SANKCJA KRÓLEWSKA

    53. Projekty ustaw dotyczące choć w części dochodów państwa, nakładania podatków lub innych obciążeń muszą być zainicjowane w Izbie Gmin.

    54. Nie jest dopuszczalne w Izbie Gmin przeprowadzenie głosowania lub przyjęcie stanowiska, uchwały, adresu lub projektu ustawy dotyczącej choć w części dochodów państwa, podatków lub innych obciążeń, które z jakichś powodów nie zostały najpierw zarekomendowane Izbie Gmin w formie posłania Gubernatora Generalnego na posiedzeniu, na którym to stanowisko, uchwała, adres lub projekt zostały zgłoszone.

    55. Gdy ustawa przyjęta przez Izby Parlamentu zostanie przesłana Gubernatorowi Generalnemu w celu nadania królewskiej sankcji, ma on, według własnego uznania, lecz z uwzględnieniem postanowień niniejszego Aktu i instrukcji Jej Wysokości, albo ją zatwierdzić w imieniu Królowej, albo odmówić królewskiej sankcji, albo też pozostawić akceptację ustawy uznaniu Królowej.

    56. Gdy Gubernator Generalny zatwierdzi ustawę w imieniu Królowej, przy pierwszej sposobności przesyła egzemplarz oryginału ustawy do jednego z Głównych Sekretarzy Stanu Jej Wysokości i jeśli Królowa w Radzie w ciągu dwóch lat od daty otrzymania ustawy przez Sekretarza Stanu uzna za słuszne odmówić ustawie sankcji, wówczas odmowa taka (wraz z potwierdzeniem przez Sekretarza Stanu dnia, w którym otrzymał ustawę) zostanie ogłoszona przez Gubernatora Generalnego w formie przemówienia lub posłania w każdej z Izb Parlamentu lub w formie proklamacji, co unieważnia ustawę od dnia takiego ogłoszenia.

    57. Ustawa, której akceptacja została pozostawiona uznaniu Królowej nie może wejść w życie, jeśli i dopóki w ciągu dwóch lat od daty przedstawienia jej Gubernatorowi Generalnemu w celu nadania królewskiej sankcji, Gubernator Generalny nie ogłosi w formie przemówienia lub posłania w każdej z Izb Parlamentu lub w formie proklamacji, iż otrzymał zgodę Królowej w Radzie.

    Wykazy wszystkich takich przemówień, posłań i proklamacji są zamieszczane w biuletynie każdej Izby, a ich kopie należycie poświadczone są dostarczane do właściwego urzędnika dla zachowania w Archiwach Kanady.