38. (1) Poprawka do Konstytucji Kanady może być przyjęta w formie proklamacji opatrzonej Wielką Pieczęcią Kanady wydanej przez Gubernatora Generalnego upoważnionego przez:
(a) decyzję Senatu i Izby Gmin,
(b) decyzję zgromadzeń ustawodawczych przynajmniej dwóch-trzecich prowincji, które łącznie zgodnie z ostatnim spisem ludności liczą przynajmniej 50% ogólnej liczby ludności wszystkich prowincji.
(2) Poprawka przyjęta na mocy ustępu (1), która ogranicza uprawnienia władz ustawodawczych w odniesieniu do prawa własności lub jakiekolwiek inne prawo lub przywilej legislatury lub rządu prowincji, wymaga rezolucji popartej przez większość członków Senatu, Izby Gmin i zgromadzeń ustawodawczych wskazanych w ustępie (1).
(3) Poprawka, o której mowa w ustępie (2) nie może obowiązywać w prowincji, której zgromadzenie ustawodawcze wyraziło swój sprzeciw wobec niej w uchwale popartej przez większość jego członków przed wydaniem proklamacji o poprawce, chyba że zgromadzenie ustawodawcze uchwałą popartą przez większość członków wycofa sprzeciw i zaaprobuje poprawkę.
(4) Uchwała o sprzeciwie podjęta stosownie do ustępu (3) może zostać wycofana w dowolnym czasie, tak przed, jak i po wydaniu proklamacji, której ona dotyczy.
39. (1) Proklamacja, o której mowa w artykule 38 ustępie (1) nie może zostać wydana przed upływem jednego roku od daty przyjęcia decyzji inicjującej procedurę dokonania poprawki, chyba że zgromadzenie ustawodawcze każdej prowincji podejmie wcześniej uchwałę o jej zaaprobowaniu lub sprzeciwie.
(2) Proklamacja, o której mowa w artykule 38 ustępie (1) nie może zostać wydana po upływie trzech lat od daty przyjęcia decyzji inicjującej procedurę dokonania poprawki.
40. W przypadku gdy poprawka przyjęta na mocy artykułu 38 ustępu (1) przenosi uprawnienia ustawodawcze prowincji w odniesieniu do edukacji i kultury z prowincjonalnych legislatur na Parlament, Kanada musi zapewnić odpowiednie odszkodowanie każdej prowincji, do której poprawka się nie odnosi.
41. W odniesieniu do następujących kwestii poprawka do Konstytucji Kanady może zostać dokonana w formie proklamacji, opatrzonej Wielką Pieczęcią Kanady wydanej przez Gubernatora Generalnego, tylko na podstawie upoważnienia uchwałą Senatu, Izby Gmin i zgromadzenia ustawodawczego każdej prowincji:
(a) urzędu Królowej, Gubernatora Generalnego i Wicegubernatora prowincji,
(b) prawa prowincji do liczby reprezentantów w Izbie Gmin nie mniejszej niż liczba senatorów reprezentujących tę prowincję w dniu wejścia niniejszej części w życie,
(c) z uwzględnieniem artykułu 43, posługiwania się językami angielskim i francuskim,
(d) składu Sądu Najwyższego Kanady,
(e) poprawek do niniejszej części.
42. (1) Poprawka do Konstytucji Kanady w odniesieniu do następujących kwestii może zostać dokonana tylko zgodnie z artykułem 38 ustęp (1):
(a) zasad proporcjonalnej reprezentacji prowincji w Izbie Gmin zapisanych w Konstytucji Kanady,
(b) uprawnień Senatu i sposobu wyborów senatorów,
(c) liczby senatorów reprezentujących prowincję w Senacie i kwalifikacji zamieszkania senatorów,
(d) z uwzględnieniem artykułu 41 pkt (d), Sądu Najwyższego Kanady,
(e) rozszerzenia istniejących prowincji na inne terytoria.
(f) niezależnie od innych praw i praktyki, tworzenia nowych prowincji.
(2) Artykuł 38 ustępy (2) do (4) nie mają zastosowania w odniesieniu do poprawek w kwestiach określonych w ustępie (1).
43. Poprawka do Konstytucji Kanady, której postanowienia odnoszą się do jednej lub kilku, lecz nie wszystkich prowincji, włączając w to:
(a) zmiany granic między prowincjami,
(b) każdą poprawkę do postanowień odnoszących się do posługiwania się językami angielskim i francuskim wewnątrz prowincji,
może zostać dokonana w formie proklamacji, opatrzonej Wielką Pieczęcią Kanady wydanej przez Gubernatora Generalnego, tylko na podstawie upoważnienia uchwałą Senatu, Izby Gmin i zgromadzenia ustawodawczego każdej prowincji, do której ta poprawka ma zastosowanie.
44. Z uwzględnieniem artykułów 41 i 42, tylko Parlament Kanady może wydawać prawa uzupełniające Konstytucję Kanady w odniesieniu do władzy wykonawczej Kanady lub Senatu i Izby Gmin.
45. Z uwzględnieniem artykułu 41, tylko legislatura każdej prowincji może wydawać prawa uzupełniające konstytucję prowincji.
46. (1) Procedura dokonywania poprawek na mocy artykułów 38, 41, 42 i 43 może zostać zainicjowana przez Senat, Izbę Gmin lub przez zgromadzenie ustawodawcze prowincji.
(2) Uchwała o wyrażeniu aprobaty przyjęta stosownie do tej części, może zostać wycofana w dowolnym czasie przed wydaniem proklamacji, której aprobata dotyczyła.
47. (1) Poprawka do Konstytucji Kanady dokonana w formie proklamacji na mocy artykułów 38, 41, 42 lub 43 może zostać przyjęta bez uchwały Senatu upoważniającej do wydania proklamacji, jeśli w ciągu 180 dni od daty przyjęcia przez Izbę Gmin uchwały upoważniającej do jej wydania Senat nie podejmie takiej uchwały i jeśli w dowolnym terminie po upływie tego okresu Izba Gmin przyjmie ponownie wspomnianą uchwałę.
(2) Każdy okres przedłużenia kadencji Parlamentu lub jego rozwiązania nie może być wliczany do okresu 180 dni, którym mowa w ustępie (1).
48. Królewska Tajna Rada dla Kanady doradzi Gubernatorowi Generalnemu bezzwłoczne wydanie proklamacji na mocy tej części, zmierzającej do przyjęcia uchwały wymaganej dla przyjęcia poprawki w formie proklamacji na mocy tej części.
49. Konferencja Konstytucyjna złożona z premiera Kanady i premierów prowincji zostanie zwołana przez premiera Kanady w ciągu piętnastu lat od wejścia w życie tej części dla dokonania rewizji jej postanowień.