Konstytucja Malty - Rodział VII

Rozdział VII


WŁADZA WYKONAWCZA

Artykuł 7847


1. Władza wykonawcza na Malcie spoczywa w rękach Prezydenta.
2. Władza wykonawcza na Malcie jest sprawowana przez Prezydenta bezpośrednio, lub przez urzędników mu podporządkowanych, w zgodzie z przepisami niniejszej Konstytucji.
3. Treść niniejszego artykułu nie stanowi przeszkody dla przekazania przez Parlament funkcji osobom lub organom władzy innym niż Prezydent.

Artykuł 79


1. Tworzy się na Malcie Gabinet składający się z Premiera i takiej liczby Ministrów, jaka zostanie powołana zgodnie z art. 80 niniejszej Konstytucji.
2. Gabinet sprawuje ogólne kierownictwo i kontrolę nad Rządem Malty i jest zań solidarnie odpowiedzialny przed Parlamentem.

Artykuł 8048

Powołując Premiera, Prezydent powierza ten urząd członkowi Izby Reprezentantów, który, w jego osądzie, jest najbardziej zdolny do uzyskania poparcia większości członków tej Izby i, działając zgodnie z zaleceniami Premiera, powołuje Ministrów spośród członków Izby Reprezentantów. Niezależnie od powyższych postanowień, jeśli potrzeba powołania Premiera lub Ministra pojawi się w czasie, gdy Parlament jest rozwiązany, na urząd Premiera lub Ministra może być powołana osoba, która była członkiem Izby Reprezentantów bezpośrednio przed jej rozwiązaniem, tak, jakby osoba ta była nadal członkiem Izby Reprezentantów; osoba powołana w ten sposób składa urząd wraz z rozpoczęciem kolejnej sesji Parlamentu, jeśli w tym czasie nie jest jego członkiem.

Artykuł 8149


1. Jeśli Izba Reprezentantów przyjmie uchwałę, za którą opowie się większość jej członków, stwierdzającą, że utraciła zaufanie do Rządu, Prezydent może odwołać Premiera z urzędu. Niezależnie od powyższych postanowień, Prezydent nie podejmuje działań przed upływem trzech dni, chyba że zdecydował rozwiązać Parlament na mocy art. 76 niniejszej Konstytucji.
2. Urząd Premiera staje się nieobsadzony również:
  (a) jeśli po rozwiązaniu Parlamentu, Premier zostanie powiadomiony przez Prezydenta, że Prezydent zamierza ponownie powołać go na ten urząd lub że zamierza powołać na ten urząd inną osobę;
  (b) jeśli Premier przestanie być członkiem Izby Reprezentantów z innego powodu niż rozwiązanie Parlamentu, lub
  (c) jeśli, zgodnie z przepisami art. 55 ust. 2 niniejszej Konstytucji, Premier ma obowiązek zaprzestania wykonywania obowiązków członka Izby Reprezentantów.
3. Urząd Ministra staje się nieobsadzony:
  (a) z chwilą powołania lub ponownego powołania dowolnej osoby na urząd Premiera;
  (b) jeśli powołanie na ten urząd zostanie cofnięte przez Prezydenta działającego zgodnie z zaleceniami Premiera;
  (c) jeśli Minister przestanie być członkiem Izby Reprezentantów z innego powodu niż rozwiązanie Parlamentu. lub
  (d) jeśli, zgodnie z przepisami art. 55 ust. 2 niniejszej Konstytucji, Minister ma obowiązek zaprzestania wykonywania obowiązków członka Izby Reprezentantów.

Artykuł 8250


1. Z wyjątkiem przypadków określonych w niniejszej Konstytucji Prezydent, działając zgodnie z zaleceniem Premiera, może, w formie pisemnej, nałożyć na Premiera lub Ministra odpowiedzialność za jakiekolwiek działania Rządu Malty, włączając w to kierowanie dowolnym działem administracji.
2. Treść niniejszego artykułu nie przyznaje Prezydentowi uprawnienia do przekazywania Ministrowi kompetencji do wykonywania żadnej władzy ani do zwalniania z żadnych obowiązków, które, zgodnie z niniejszą Konstytucją lub innym prawem, są przekazane jakiejkolwiek osobie lub organowi władzy innemu niż ten Minister lub na nie nałożone.

Artykuł 8351


1. Jeśli Premier jest nieobecny na Malcie lub korzysta z urlopu, lub z powodu choroby jest niezdolny do wykonywania swoich funkcji urzędowych, Prezydent może upoważnić innego członka Gabinetu do wykonywania tych funkcji
(innych niż funkcje przekazane na mocy niniejszego artykułu), a członek ten może wykonywać te funkcje, dopóki kompetencja taka nie zostanie mu odebrana przez Prezydenta.
2. Uprawnienia Prezydenta, określone w niniejszym artykule, są przez niego wykonywane zgodnie z zaleceniami Premiera. Niezależnie od powyższych postanowień, jeśli Prezydent uzna, że uzyskanie zaleceń Premiera nie jest możliwe ze względu na jego nieobecność lub chorobę, może wykonywać te uprawnienia bez takich zaleceń.

Artykuł 8452


1. Jeśli Minister jest niezdolny, ze względu na chorobę lub nieobecność na Malcie, do wykonywania funkcji urzędowych, Prezydent może powołać innego członka Izby Reprezentantów na urząd tymczasowego Ministra. Niezależnie od powyższych postanowień, jeśli potrzeba powołania zaistnieje w sytuacji, gdy Parlament jest rozwiązany, na urząd tymczasowego Ministra może zostać powołana osoba, która bezpośrednio przez rozwiązaniem była członkiem Izby Reprezentantów tak, jakby nadal była członkiem Izby; osoba powołana w ten sposób składa urząd wraz z rozpoczęciem kolejnej sesji Parlamentu, jeśli w tym czasie nie jest jego członkiem.
2. Z wyjątkiem przypadków określonych w przepisach art. 81 niniejszej Konstytucji, tymczasowy Minister sprawuje urząd do chwili zawiadomienia go przez Prezydenta, że Minister, ze względu na którego niezdolność do wykonywania funkcji urzędowych został powołany, jest ponownie zdolny do wykonywania tych funkcji, lub do chwili złożenia urzędu przez tego Ministra.
3. Prezydent wykonuje uprawnienia określone w niniejszym artykule zgodnie z zaleceniami Premiera.

Artykuł 8553


1. Prezydent wykonując swoje funkcje, działa zgodnie z zaleceniami Gabinetu lub Ministra działającego w imieniu Gabinetu, chyba że niniejsza Konstytucja lub inne prawo wymaga, by działał zgodnie z zaleceniami osoby lub organu władzy innymi niż Gabinet. Niezależnie od powyższych postanowień Prezydent wykonując następujące funkcje, działa zgodnie z własnym rozważnym osądem:
  (a) wykonując uprawnienia do rozwiązania Parlamentu, przyznane mu na mocy klauzuli zawartej w art. 76 ust. 5 niniejszej Konstytucji;
  (b) wykonując uprawnienie, przyznane mu na mocy art. 80 i art. 81 ust. 1 niniejszej Konstytucji, do powoływania lub odwoływania Premiera;
  (c) wykonując uprawnienie, przyznane mu na mocy art. 83 niniejszej Konstytucji (odnoszącego się do wykonywania funkcji Premiera podczas jego nieobecności, urlopu lub choroby) w okolicznościach określonych przez postanowienie ust. 2 tego artykułu;
  (d) wykonując uprawnienie, przyznane mu na mocy art. 90 niniejszej Konstytucji, do powoływania Przywódcy Opozycji, i do cofnięcia takiego powołania oraz
  (e) wyrażając akceptację, w znaczeniu określonym w art. 110 ust. 4 niniejszej Konstytucji, dla powołania na urząd członków swojego personelu osobistego.
2. Jeśli na mocy niniejszej Konstytucji Prezydent ma obowiązek działania zgodnie z zaleceniem jakiejkolwiek osoby lub organu władzy, kwestia, czy w jakimkolwiek przypadku otrzymał takie zalecenie lub działał zgodnie z nim, lub podjął konsultacje z taką osobą lub organem władzy nie może być przedmiotem badania przez żaden sąd.
3. Odniesienie w ust. 1 niniejszego artykułu do funkcji Prezydenta powinno być rozumiane jako odniesienie do jego uprawnień i obowiązków związanych z wykonywaniem władzy wykonawczej na Malcie i innych uprawnień i obowiązków przekazanych mu lub nałożonych na niego jako na Prezydenta na mocy niniejszej Konstytucji lub innego prawa.

Artykuł 86


1. Jeśli na mocy niniejszej Konstytucji Premier ma obowiązek wykonywania jakiejkolwiek funkcji zgodnie z rekomendacją jakiejkolwiek osoby lub organu władzy, wykonuje on tę funkcję zgodnie z taką rekomendacją: jednakże niezależnie od powyższych postanowień:
  (a) zanim podejmie działania zgodne z rekomendacją, może jednorazowo przekazać rekomendację tej osobie lub organowi władzy do ponownego rozważenia, oraz
  (b) jeśli taka osoba lub organ władzy, rozważywszy rekomendację zgodnie z poprzedzającym punktem, sformułuje inną rekomendację, przepisy niniejszego ustępu stosuje się do takiej odmiennej rekomendacji w taki sam sposób, jak do początkowej rekomendacji.
2. Jeśli na mocy niniejszej Konstytucji Premier ma obowiązek wykonywania jakiejkolwiek funkcji po zasięgnięciu opinii jakiejkolwiek osoby lub organu władzy, nie jest zobowiązany do wykonywania tej funkcji w sposób zgodny z zaleceniami tej osoby lub organu władzy.
3. Jeśli na mocy niniejszej Konstytucji Premier ma obowiązek wykonywania jakiejkolwiek funkcji w sposób zgodny z rekomendacją lub po zasięgnięciu opinii jakiejkolwiek osoby lub organu władzy, kwestia, czy w jakimkolwiek przypadku otrzymał taką rekomendację lub działał zgodnie z nią lub czy zasięgnął opinii takiej osoby lub organu władzy nie może być przedstawiona żadnemu sądowi.

Artykuł 8754

Premier przekazuje Prezydentowi wyczerpujące informacje o ogólnych przedsięwzięciach Rządu Malty, a na jego żądanie dostarcza mu informacji dotyczących wszelkich konkretnych kwestii dotyczących Rządu Malty.

Artykuł 8855


1. Prezydent, działając zgodnie z zaleceniem Premiera, może powołać, spośród członków Izby Reprezentantów, Sekretarzy Parlamentarnych, wspomagających Ministrów w wykonywaniu ich obowiązków. Niezależnie od powyższych postanowień, jeśli potrzeba powołania zaistnieje w sytuacji, gdy Parlament jest rozwiązany, na Sekretarza Parlamentarnego może zostać powołana osoba, która bezpośrednio przed rozwiązaniem była członkiem Izby Reprezentantów tak, jakby nadal była członkiem Izby; osoba powołana w ten sposób składa urząd z chwilą rozpoczęcia kolejnej sesji Parlamentu, jeśli w tym czasie nie jest jego członkiem.
2. Przepisy art. 81 ust. 3 niniejszej Konstytucji stosuje się do Sekretarzy Parlamentarnych w taki sam sposób, jak do Ministrów.

Artykuł 8956

Minister lub Sekretarz Parlamentarny nie obejmuje obowiązków urzędowych zanim nie złoży potwierdzonych podpisami, przysięgi lojalności i przysięgi urzędowej, określonych w Trzecim i Drugim Aneksie do niniejszej Konstytucji.

Artykuł 9057


1. Tworzy się stanowisko Przywódcy Opozycji, powoływanego przez Prezydenta.
2. Jeśli zaistnieje potrzeba powołania Przywódcy Opozycji, Prezydent:
  (a) jeśli siła liczbowa jednej z partii opozycyjnych w Izbie Reprezentantów jest większa od siły każdej innej partii opozycyjnej, powołuje członka Izby Reprezentantów, który jest Przywódcą tej partii, lub
  (b) jeśli, ze względu na równość siły liczbowej partii opozycyjnych w Izbie lub ze względu na brak partii opozycyjnej, nikt nie może zostać powołany zgodnie z pkt
  (a) niniejszego ustępu, powołuje takiego członka Izby, który, w osądzie Prezydenta, zgromadzi poparcie największej jednolitej grupy członków Izby pozostających w opozycji do Rządu i gotowych wspierać wspólnego przywódcę.
3. Stanowisko Przywódcy Opozycji staje się nieobsadzone:
  (a) jeśli po rozwiązaniu Parlamentu zostanie zawiadomiony przez Prezydenta, że Prezydent zamierza powołać na Przywódcę Opozycji inną osobę;
  (b) jeśli przestanie być członkiem Izby Reprezentantów z innego powodu niż rozwiązanie Parlamentu;
  (c) jeśli, zgodnie z przepisami art. 55 ust. 2 niniejszej Konstytucji, ma on obowiązek zaprzestania wykonywania obowiązków członka Izby Reprezentantów lub
  (d) jeśli jego powołanie zostało cofnięte, zgodnie z przepisami ust. 4 niniejszego artykułu;
4. Jeśli, zgodnie z osądem Prezydenta, przywódcą partii opozycyjnej o największej sile liczbowej w Izbie stał się członek Izby Reprezentantów inny niż Przywódca Opozycji lub, odpowiednio, jeśli Przywódca Opozycji utracił poparcie największej jednolitej grupy członków Izby pozostających w opozycji do Rządu, Prezydent cofa powołanie na Przywódcę Opozycji.
5. Ust. 4 niniejszego artykułu nie ma zastosowania, w czasie gdy Parlament jest rozwiązany.

Artykuł 9158


1. Tworzy się urząd Prokuratora Generalnego59 , który jest urzędem publicznym, i który jest powoływany przez Prezydenta, działającego zgodnie z zaleceniem Premiera.
2. Nikt nie może zostać powołany do sprawowania urzędu Prokuratora Generalnego, jeśli nie może zostać powołany na urząd sędziego Sądów Wyższego Rzędu.
3. W wykonywaniu uprawnień do wszczynania, podejmowania i zamykania postępowań karnych oraz w wykonywaniu tych uprawnień, które z mocy prawa ma on wykonywać zgodnie z własnym osądem, Prokurator Generalny nie podlega kierownictwu ani kontroli ze strony żadnej innej osoby lub organu władzy.
4. Z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 5 niniejszego artykułu, Prokurator Generalny składa swój urząd z chwilą ukończenia sześćdziesiątego piątego roku życia.
5. Do Prokuratora Generalnego ma zastosowanie art. 97 ust. 2 i 3 niniejszej Konstytucji.

Artykuł 9260


1. Jeśli na Ministra została złożona odpowiedzialność za jakikolwiek dział administracji rządowej, sprawuje on ogólne kierownictwo i kontrolę nad tym działem; bez uszczerbku dla takiego nadzoru i kontroli dział ten może być nadzorowany przez Stałego Sekretarza. Niezależnie od powyższych postanowień, nadzorem Stałego Sekretarza mogą być objęte dwa lub więcej działy administracji rządowej.
2. Premier jest odpowiedzialny za przypisywanie Stałym Sekretarzom działów administracji rządowej.
3. Uprawnienie do powoływania urzędników publicznych do sprawowania urzędu Stałego Sekretarza lub działania w takim charakterze oraz do odwoływania osób sprawujących taki urząd lub wykonujących obowiązki tego urzędu spoczywa w rękach Prezydenta, działającego zgodnie z zaleceniami Premiera, wydanymi po konsultacji Premiera z Komisją Służby Publicznej.
4. Zwierzchnicy działów administracji rządowej inni niż ci, których metoda powoływania jest określona w niniejszej Konstytucji, są powoływani spośród wyższych urzędników publicznych przez Premiera, działającego po zasięgnięciu opinii Komisji Służby Publicznej.

Artykuł 9361


1. Prezydentowi przysługuje uprawnienie do:
  (a) stosowania prawa łaski, zarówno bezwarunkowo, jak i pod warunkami zgodnymi z prawem, wobec każdego, kogo to dotyczy lub kto został skazany za jakiekolwiek naruszenie prawa;
  (b) przyznawania każdemu odroczenia, na czas nieokreślony lub określony, wykonania każdej kary, która została mu wymierzona za jakiejkolwiek naruszenie prawa;
  (c) zamieniania każdej kary nałożonej na jakąkolwiek osobę za jakiekolwiek naruszenie prawa na mniej dotkliwą;
  (d) darowania, w całości lub w części, wyroku wydanego na jakąkolwiek osobę za naruszenie prawa lub jakiejkolwiek kary lub grzywny należnej Państwu w związku z jakimkolwiek naruszeniem prawa.
2.(a) W przypadku skazania kogokolwiek przez sąd na Malcie na karę śmierci sędzia, który wydał wyrok lub, w przypadku sądu wojennego, osoba mu przewodnicząca, na żądanie Prezydenta sporządza i przekazuje Ministrowi odpowiedzialnemu za wymiar sprawiedliwości pisemny raport w sprawie oraz takie informacje uzyskane z akt sprawy lub innych źródeł, jakich Prezydent może zażądać.
  (b) Minister, o którym mowa w pkt (a), przesyła taki raport i pozostałe informacje
(jeśli takie są) Gabinetowi, a Gabinet zaleca Prezydentowi, czy powinien skorzystać z uprawnień przyznanych mu na mocy niniejszego artykułu i zastosować wobec osoby skazanej prawo łaski lub odroczyć wykonanie kary.

Artykuł 94


1. Tworzy się urząd Sekretarza Gabinetu, który obejmuje urzędnik publiczny mianowany przez Premiera.
2. Sekretarz Gabinetu odpowiada za organizację i terminowość posiedzeń Gabinetu w sposób zgodny z instrukcjami Premiera oraz za przekazywanie decyzji Gabinetu odpowiednim osobom lub organom władzy, a także wykonuje inne funkcje wyznaczane przez Premiera.


47Zastąpiony przez LVIII. 1974.32.
48Znowelizowany przez LVIII. 1974.33.
49Znowelizowany przez LVIII. 1974.34.
50Znowelizowany przez LVIII. 1974.35.
51Znowelizowany przez LVIII. 1974.36.
52Znowelizowany przez LVIII. 1974.37.
53Znowelizowany przez LVIII. 1974.38.
54Zastąpiony przez LVIII. 1974.39.
55Znowelizowany przez LVIII.1974.40.
56Zastąpiony przez LVIII. 1974.41.
57Znowelizowany przez LVIII. 1974.42.
58Znowelizowany przez LVIII. 1974.43.; XIV. 2007.4.
59Ang. Attorney General (przyp. tłum).
60Znowelizowany przez LVIII. 1974.44.
61Znowelizowany przez LVIII. 1974.45.