Konstytucja Rumunii
                
Tytuł III. Władze publiczne
Rozdział   V
ADMINISTRACJA PUBLICZNA
Dział   1
Centralna wyspecjalizowana administracja publiczna
Artykuł   115
STRUKTURA
   
(1) Ministerstwa tworzone są tylko w podporządkowaniu Rządowi.
   
(2) Inne organy administracji wyspecjalizowanej mogą być tworzone w podporządkowaniu Rządowi lub ministrom bądź jako samodzielne władze administracyjne.
Artykuł   116
TWORZENIE
   
(1) Tworzenie, organizację oraz działalność ministerstw określa ustawa.
   
(2) Rząd i ministrowie mogą, po zasięgnięciu opinii Izby Obrachunkowej, tworzyć podporządkowane sobie organy wyspecjalizowane tylko wtedy, jeżeli ustawa przyznaje im takie kompetencje.
   
(3) Samodzielne władze administracyjne mogą być tworzone w drodze ustawy organicznej.
Artykuł   117
SIŁY ZBROJNE
   
(1) Armia jest podporządkowana wyłącznie woli ludu dla gwarantowania suwerenności, niepodległości i jedności państwa, terytorialnej integralności kraju oraz demokracji konstytucyjno-prawnej.
   
(2) Strukturę narodowego systemu obrony, organizację armii, przygotowanie ludności, gospodarki oraz obszaru kraju do obrony, jak też status kadry wojskowej określa ustawa organiczna.
   
(3) Postanowienia ustępów (1) i (2) stosuje się odpowiednio do policji oraz państwowych służb informacyjnych, jak również do pozostałych jednostek sił zbrojnych.
   
(4) Organizowanie działań wojskowych oraz paramilitarnych poza władzami państwowymi jest zakazane.
   
(5) Wkraczanie na terytorium Rumunii albo przekraczanie tego terytorium przez obce wojsko może odbywać się tylko na warunkach określonych ustawą.
Artykuł   118
NAJWYŻSZA RADA OBRONY KRAJU
   
Najwyższa Rada Obrony Kraju jednolicie organizuje i koordynuje działania dotyczące obronności kraju i bezpieczeństwa narodowego.
Dział   2
Lokalna administracja publiczna
Artykuł   119
PODSTAWOWE ZASADY
   
Administracja publiczna w jednostkach administracyjno-terytorialnych tworzona jest na zasadach samorządności lokalnej i decentralizacji służb publicznych.
Artykuł   120
WŁADZE GMINNE I MIEJSKIE
   
(1) Władzami administracji publicznej urzeczywistniającymi samorządność lokalną w gminach i w miastach są przedstawicielskie rady lokalne oraz burmistrzowie wybierani w sposób określony ustawą.
   
(2) Rady lokalne oraz burmistrzowie działają na podstawie ustawy jako samorządne władze administracyjne i rozstrzygają sprawy publiczne gmin i miast.
   
(3) Władze wymienione w ust. (1) mogą być tworzone również w administracyjno-terytorialnych jednostkach miast wydzielonych.
Artykuł   121
RADA WOJEWÓDZKA
   
(1) Rada wojewódzka jest władzą administracji publicznej powoływaną do koordynowania działalności rad gminnych i miejskich w celu realizacji usług publicznych o znaczeniu wojewódzkim.
   
(2) Rada wojewódzka jest wybierana i działa w ramach określonych ustawą.
Artykuł   122
PREFEKT
1
   
(1) Rząd mianuje prefekta dla każdego województwa
2  
oraz dla miasta wydzielonego Bukaresztu.
   
(2) Prefekt jest przedstawicielem Rządu na szczeblu lokalnym i kieruje zdecentralizowanymi służbami publicznymi ministerstw oraz pozostałych urzędów centralnych w jednostkach administracyjno-terytorialnych.
   
(3) Kompetencje prefekta określa ustawa.
   
(4) Prefekt może zaskarżyć przed właściwym sądem administracyjnym, akt rady wojewódzkiej, lokalnej albo burmistrza, jeżeli uważa on taki akt za niezgodny z prawem. Zaskarżony akt ulega wówczas zawieszeniu z mocy prawa.
    1
Odpowiednik urzędu wojewody.
    2
W oryginale: "judet", od łac. iudex.