Konstytucja Rumunii                  Tytuł III. Władze publiczne

Rozdział   VI
WŁADZA SĄDOWNICZA

Dział   1
Sądy

Artykuł   123
WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

    (1) Sprawiedliwość jest wymierzana w imieniu ustawy.
    (2) Sędziowie są niezawiśli i podlegają tylko ustawom.

Artykuł   124
STATUS SĘDZIÓW

    (1) Sędziowie są mianowani przez Prezydenta Rumunii i, zgodnie z ustawą, są nieusuwalni. Prezes i pozostali sędziowie Sądu Najwyższego są mianowani na okres 6 lat. Mianowanie ponowne jest dopuszczalne. Awansowanie, przenoszenie oraz karanie sędziów może być dokonywane tylko przez Najwyższą Radę Sądownictwa, na warunkach określonych ustawą.
    (2) Funkcja sędziego jest niepołączalna z pełnieniem jakiejkolwiek innej funkcji publicznej lub prywatnej, z wyjątkiem funkcji dydaktycznych w szkolnictwie wyższym.

Artykuł   125
SĄDY

    (1) Wymiar sprawiedliwości sprawowany jest przez Sąd Najwyższy oraz pozostałe sądy określone ustawą.
    (2) Zakazane jest tworzenie sądów wyjątkowych.
    (3) Właściwości i postępowanie sądowe określa ustawa.

Artykuł   126
JAWNOŚĆ ROZPRAW

    Rozprawy sądowe są jawne, z wyjątkiem przypadków przewidzianych ustawą.

Artykuł   127
PRAWO DO TŁUMACZA

    (1) Postępowanie sądowe jest prowadzone w języku rumuńskim.
    (2) Obywatele należący do mniejszości narodowych, jak również osoby nie rozumiejące języka rumuńskiego bądź nie władające nim, mają prawo do zapoznania się ze wszystkimi dokumentami i materiałami zawartymi w aktach, do wypowiadania się przed sądem oraz do składania wniosków, za pośrednictwem tłumacza; w procesach karnych prawo to zapewnione jest nieodpłatnie.

Artykuł   128
KORZYSTANIE Z ŚRODKÓW ODWOŁAWCZYCH

    Stronom przysługują środki odwoławcze.

Artykuł   129
POLICJA SĄDOWA

    Sądy dysponują policją oddaną do ich dyspozycji.

Dział   2
Prokuratura

Artykuł   130
PROKURATURA

    (1) Prokuratura reprezentuje w działalności sądownictwa ogólne interesy społeczeństwa i broni porządku prawnego, jak też praw i wolności obywateli.
    (2) Prokuratura wykonuje swoje kompetencje za pośrednictwem prokuratorów działających przy sądach w sposób określony ustawą.

Artykuł   131
STATUS PROKURATORÓW

    (1) Prokuratorzy prowadzą swoją działalność zgodnie z zasadą legalności, bezstronności i hierarchicznego podporządkowania, pod nadzorem ministra sprawiedliwości.
    (2) Funkcja prokuratora jest niepołączalna z pełnieniem jakiejkolwiek innej funkcji publicznej lub prywatnej, z wyjątkiem funkcji dydaktycznych w szkolnictwie wyższym.

Dział   3
Najwyższa Rada Sądownictwa

Artykuł   132
SKŁAD

    Najwyższa Rada Sądownictwa składa się z sędziów wybieranych na 4 lata przez Izbę Deputowanych i Senat na wspólnym posiedzeniu.

Artykuł   133
KOMPETENCJE

    (1) Najwyższa Rada Sądownictwa przedstawia Prezydentowi Rumunii kandydatów na sędziów i prokuratorów, z wyjątkiem asesorów, w trybie określonym ustawą. W tych sprawach obradom przewodniczy, bez prawa głosowania, minister sprawiedliwości.
    (2) Najwyższa Rada Sądownictwa działa jako sędziowska komisja dyscyplinarna. W tych sprawach obradom przewodniczy prezes Sądu Najwyższego.