Konstytucja Rumunii
                
                
                
Tytuł V
Tytuł   V
TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY
Artykuł   140
STRUKTURA
   
(1) Trybunał Konstytucyjny składa się z dziewięciu sędziów, mianowanych na okres 9 lat, który nie może zostać przedłużony ani ponowiony.
   
(2) Trzej sędziowie są mianowani przez Izbę Deputowanych, trzej przez Senat, a trzej przez Prezydenta Rumunii.
   
(3) Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego wybierają, drogą tajnego głosowania, przewodniczącego Trybunału, na okres trzech lat.
   
(4) Skład Trybunału Konstytucyjnego odnawiany jest w jednej trzeciej co trzy lata, w sposób określony ustawą organiczną.
Artykuł   141
KWALIFIKACJE DO MIANOWANIA
   
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego muszą mieć wyższe studia prawnicze, wysokie kwalifikacje zawodowe oraz co najmniej 18 lat stażu zawodowego w działalności prawniczej lub w wyższym szkolnictwie prawniczym.
Artykuł   142
NIEPOŁĄCZALNOŚĆ
   
Funkcja sędziego Trybunału Konstytucyjnego jest niepołączalna z pełnieniem jakiejkolwiek innej funkcji publicznej lub prywatnej, z wyjątkiem funkcji dydaktycznych w wyższym szkolnictwie prawniczym.
Artykuł   143
NIEZAWISŁOŚĆ I NIEUSUWALNOŚĆ
   
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego są niezawiśli w sprawowaniu ich urzędu i są w tym okresie nieusuwalni.
Artykuł   144
WŁAŚCIWOŚĆ
   
Trybunał Konstytucyjny ma następujące kompetencje:
   
a) orzeka o zgodności ustaw z Konstytucją przed ich promulgacją na wniosek Prezydenta Rumunii, jednego z przewodniczących izb Parlamentu, Rządu, Sądu Najwyższego, co najmniej 50 deputowanych lub co najmniej 25 senatorów, jak też z urzędu, w przypadku inicjatyw dotyczących zmiany Konstytucji;
   
b) zajmuje stanowisko w sprawach zgodności z Konstytucją regulaminów izb Parlamentu, na wniosek jednego z przewodniczących izb Parlamentu, jednej z grup parlamentarnych lub co najmniej 50 deputowanych lub co najmniej 25 senatorów;
   
c) rozstrzyga w sprawach zarzutów podniesionych przed sądami co do sprzeczności ustaw i rozporządzeń z Konstytucją;
   
d) czuwa nad przestrzeganiem procedury dotyczącej wyboru Prezydenta Rumunii i stwierdza ważność wyborów;
   
e) stwierdza istnienie okoliczności uzasadniających wprowadzenie stanu zastępstwa w pełnieniu funkcji Prezydenta Rumunii i powiadamia o tym stwierdzeniu Parlament oraz Rząd;
   
f) wyraża opinię w sprawie wniosku o zawieszenie Prezydenta Rumunii w jego funkcji;
   
g) czuwa nad przestrzeganiem procedury dotyczącej organizowania i przeprowadzania referendum i stwierdza ważność jego wyników;
   
h) bada dochowanie warunków, wymaganych przy zgłaszaniu inicjatyw ustawodawczych przez obywateli;
   
i) orzeka o zarzutach co do konstytucyjności partii politycznych.
Artykuł   145
ORZECZENIA TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO
   
(1) W razie stwierdzenia sprzeczności z Konstytucją, zgodnie z art. 144 lit. a) i b), dana ustawa lub regulamin są przekazywane do ponownego rozpatrzenia. Jeżeli ustawa zostanie uchwalona w tej samej formie większością głosów co najmniej dwóch trzecich członków każdej z izb, zarzut sprzeczności z Konstytucją zostaje oddalony, a promulgacja ustawy staje się obowiązkowa.
   
(2) Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są wiążące i nie działają wstecz. Są publikowane w Monitorul Oficial al României.