Rozdział II
PODSTAWOWE PRAWA I WOLNOŚCI

Podrozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE


[Art. 11 - skreślony]

Art. 12

1. Ludzie są wolni i równi w godności i w prawach. Podstawowe prawa i wolności nie mogą być odbierane, zbywane, nie ulegają przedawnieniu i uchyleniu.
2. Podstawowe prawa i wolności są gwarantowane na terytorium Republiki Słowackiej wszystkim bez względu na płeć, rasę, kolor skóry, język, wiarę i religię, polityczne bądź inne przekonania, pochodzenie narodowe lub społeczne, przynależność do narodowości lub grupy etnicznej, majątek, urodzenie albo inną okoliczność. Nikogo nie można z tych powodów krzywdzić, stawiać w sytuacji uprzywilejowanej albo nie uprzywilejowanej.
3. Każdy ma prawo do swobodnego decydowania o swojej narodowości. Zakazuje się jakiegokolwiek wpływania na te decyzje i wszelkich form nacisku zmierzającego do wynarodowienia.
4. Nikt nie może ponieść uszczerbku w swoich prawach ze względu na to, że korzysta ze swoich podstawowych praw i wolności.

Art. 13

1. Obowiązki można nakładać:
a) ustawą albo na podstawie ustawy, w jej ramach i przy zachowaniu podstawowych praw i wolności,
b) umową międzynarodową, zgodnie z art. 7 ust. 4, która bezpośrednio ustanawia prawa i obowiązki osób fizycznych albo osób prawnych, albo
c) rozporządzeniem rządu, zgodnie z art. 120 ust. 2.
2. Zaliczenie do podstawowych praw i wolności może nastąpić na podstawie niniejszej Konstytucji lub ustawy.
3. Ustawowe ograniczenie konstytucyjnych praw i wolności musi obowiązywać tak samo w stosunku do wszystkich przypadków, które spełniają określone warunki.
4. Przy ograniczaniu podstawowych praw i wolności należy chronić ich istotę i sens. Ograniczenie takie można zastosować tylko w określonym celu.