Rozdział VIII

Podrozdział II
PUBLICZNY OBROŃCA PRAW


Art. 151a

          1. Publiczny Obrońca Praw jest niezawisłym organem, który w zakresie i w sposób określony w ustawie uczestniczy w ochronie podstawowych praw i wolności osób fizycznych i osób prawnych w związku z postępowaniem, rozstrzyganiem albo zaniechaniem działania przez organy administracji publicznej, jeżeli ich postępowanie, rozstrzyganie albo zaniechanie działania jest sprzeczne z porządkiem prawnym albo z zasadami demokratycznego i prawnego państwa.
    2. Publicznego Obrońcę Praw wybiera Rada Narodowa Republiki Słowackiej na pięcioletnią kadencję spośród kandydatów, których zgłosi co najmniej 15 posłów Rady Narodowej Republiki Słowackiej. Na Publicznego Obrońcę Praw można wybrać obywatela Republiki Słowackiej, który posiada prawo wybieralności na posła Rady Narodowej Republiki Słowackiej i w dniu wyborów osiągnął wiek 35 lat. Publiczny Obrońca Praw nie może być członkiem partii politycznej ani ruchu politycznego.
    3. Funkcja Publicznego Obrońcy Praw wygasa z dniem uprawomocnienia się wyroku, na mocy którego Publiczny Obrońca Praw zostanie skazany za umyślny czyn karalny albo na mocy którego zostanie skazany za czyn karalny, a sąd nie orzekł w jego przypadku o warunkowym zawieszeniu kary pozbawienia wolności, albo utraty prawa wybieralności.
    4. Rada Narodowa Republiki Słowackiej może odwołać Publicznego Obrońcę Praw, jeżeli stan zdrowia w dłuższym okresie, a co najmniej przez trzy miesięce, nie pozwoli mu na regularne wykonywanie obowiązków wynikających z jego funkcji.
    5. Szczegóły o wyborze i odwołaniu Publicznego Obrońcy Praw, o jego kompetencjach, o warunkach wykonywania jego funkcji, o sposobie ochrony prawnej i o poszanowaniu praw osób fizycznych i osób prawnych określi ustawa.