g) Sądownictwo
Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli. Są oni związani tylko konstytucją i ustawami.
Organizację i właściwość sądów określa ustawa.
Ustanawianie sądów szczególnych jest zakazane, a w czasie pokoju zakazane jest również ustanawianie sądów wojskowych.
Sąd Najwyższy jest najwyższym organem sądowym w państwie.
Orzeka on w sprawie zwykłych i nadzwyczajnych środków odwoławczych oraz wykonuje inne zadania określone ustawą.
Ustawa określa przypadki i formy bezpośrednego uczestnictwa obywateli w wymiarze sprawiedliwości.
Urząd sędziowski ma charakter stały. Ustawa określa granice wieku i inne przesłanki wyboru sędziów.
Ustawa określa wiek, w którym sędziowie przechodzą na emeryturę.
Sędziowie są wybierani przez Zgromadzenie Państwowe na wniosek Rady Sądownictwa.
Rada Sądownictwa składa się z 11 członków. 5 członków wybiera Zgromadzenie Państwowe na wniosek Prezydenta Republiki spośród uniwersyteckich profesorów prawa, adwokatów i innych prawników, a 6 wybierają spośród siebie sędziowie, którzy stale wykonują zawód sędziego. Przewodniczący Rady Sądownictwa jest wybierany przez Radę Sądownictwa spośród jej członków.
Sędzia traci urząd w przypadkach określonych ustawą.
Jeśli sędzia sprawując swój urząd narusza konstytucję lub poważnie łamie ustawy, Zgromadzenie Państwowe na wniosek Rady Sądownictwa może go z urzędu usunąć.
W przypadku umyślnego popełnienia przestępstwa polegającego na nadużyciu władzy sędziowskiej stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądowym, Zgromadzenie Państwowe usuwa sędziego z urzędu.
Urzędu sędziego nie można łączyć z pełnieniem innych funkcji w organach państwowych, w organach administracji lokalnej i w organach partii politycznych, a także z innymi funkcjami i zajęciami określonymi w ustawie.
Nikt, kto uczestniczy w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za opinie wyrażane w związku z podejmowaniem decyzji przez sąd.
Sędzia nie może być zatrzymany i nie może być przeciw niemu wszczęte postępowanie karne bez zgody Zgromadzenia Państwowego, jeśli przestępstwo, o którego popełnienie jest podejrzany pozostaje w związku z pełnieniem urzędu sędziowskego.