Rozdział 4

PORZĄDEK PRACY W RIKSDAGU

§ 1

Riksdag zbiera się corocznie na sesji. Sesja odbywa się w Sztokholmie, o ile Riksdag lub jego Przewodniczący 1) nie zdecydują inaczej, ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa lub wolności obrad.

§ 2

Spośród deputowanych Riksdagu wybierani są na każdą kadencję Przewodniczący oraz pierwszy, drugi i trzeci jego zastępca.

 

§ 31

Rząd i każdy deputowany do Riksdagu, zgodnie z przepisami określonymi bardziej szczegółowo w Akcie o Riksdagu, ma prawo przedkładać propozycje dotyczące wszelkich spraw, jakie może rozpatrywać Riksdag, o ile nic innego nie wynika z Aktu o Formie Rządu.

Riksdag wybiera ze swego składu komisje, a wśród nich Komisję Konstytucyjną oraz Komisję Finansową, zgodnie z postanowieniami Aktu o Riksdagu. Propozycje, przedkładane przez Rząd lub deputowanego do Riksdagu, przygotowywane są wstępnie przez komisje przed ich rozpatrzeniem przez Riksdag, o ile nic innego nie wynika z Aktu o Formie Rządu.

1. Treść znowelizowana ustawą nr 1470 z 1994 r.

§ 4

W przypadku rozstrzygania spraw przez Izbę, każdy deputowany do Riksdagu i każdy członek Rządu jest uprawniony do wyrażenia swej opinii zgodnie z przepisami określonymi bardziej szczegółowo w Akcie o Riksdagu. Postanowienia dotyczące przeszkód zawarte są w Akcie o Riksdagu.

§ 5

W głosowaniu w Riksdagu decyzje zapadają większością głosów obecnych deputowanych, jeżeli nic innego nie wynika z Aktu o Formie Rządu lub z Aktu o Riksdagu. Przypadki równej liczby głosów rozstrzygają odpowiednie przepisy Aktu o Riksdagu.

§ 6

Deputowany do Riksdagu lub jego zastępca mają prawo pełnić swoje obowiązki bez przeszkód wynikających z ich pracy zawodowej lub z innych przyczyn.

§ 7

Deputowany do Riksdagu lub jego zastępca nie mogą zaprzestać pełnienia swoich obowiązków bez zgody Riksdagu.

W uzasadnionym przypadku, Komitet Weryfikacji Wyborów powinien z urzędu dokonać kontroli, czy wybrana osoba posiada bierne prawo wyborcze, zgodnie z rozdz. 3 § 10. Osoba nie posiadająca tego prawa powinna zostać odsunięta od wykonywania obowiązków deputowanego.

W innych przypadkach deputowany lub jego zastępca może być odsunięty od wykonywania obowiązków, o ile popełnił przestępstwo w sposób oczywisty uniemożliwiające ich wykonywanie. Decyzję w takiej sprawie podejmuje sąd.

§ 8

Zabrania się wszczęcia postępowania sądowego wobec deputowanego do Riksdagu, również po ustaniu mandatu, pozbawienia go wolności, utrudniania mu podróży po terenie Królestwa z powodu jego wypowiedzi lub czynów związanych z pełnieniem obowiązków, bez zgody Riksdagu wyrażonej większością pięciu siódmych głosujących.

W przypadku podejrzenia, że deputowany popełnił przestępstwo, przepisy dotyczące ścigania, zatrzymania i aresztowania stosuje się, o ile przyznał się on do popełnienia przestępstwa, gdy został zatrzymany na gorącym uczynku lub, gdy czyn ten jest zagrożony karą pozbawienia wolności nie niższą niż dwa lata.

§ 9

W czasie, gdy deputowany pełni obowiązki Przewodniczącego Riksdagu, lub gdy jest członkiem Rządu, jego zadania wykonuje zastępca. Riksdag w swoim regulaminie może określić przypadki, w których zastępca zastępuje deputowanego w czasie urlopu.

Przepisy § 6 i § 8 ust.1 dotyczące ochrony deputowanego stosuje się do Przewodniczącego Riksdagu i pełnionych przez niego obowiązków.

Do zastępcy pełniącego obowiązki deputowanego stosuje się przepisy dotyczące deputowanego.

§ 10

Dalsze przepisy dotyczące porządku pracy Riksdagu zawarte są w Akcie o Riksdagu.


1) W oryginale: "talman".