Rozdział 5
GŁOWA PAŃSTWA
§ 1
Głowa Państwa informowana jest przez premiera o sprawach dotyczących Królestwa. W razie potrzeby Rząd zbiera się na posiedzeniu pod przewodnictwem Głowy Państwa.
§ 2
Funkcje Głowy Państwa może pełnić wyłącznie obywatel szwedzki, po ukończeniu osiemnastu lat. Nie może on w tym samym czasie być członkiem Rządu bądź pełnić funkcji Przewodniczącego Riksdagu lub deputowanego.
Głowa Państwa winna zasięgnąć opinii premiera przed wyjazdem za granicę.
1. Treść znowelizowana ustawą nr 1469 z 1994 r.
§ 3
W przypadku choroby Króla, jego wyjazdu za granicę lub innej przeszkody w pełnieniu obowiązków Głowy Państwa, obowiązki te przejmuje czasowo zgodnie z porządkiem dziedziczenia członek rodu królewskiego, o ile nie występuje przes
zkoda po jego stronie.§ 41
W przypadku wygaśnięcia rodu królewskiego, Riksdag wyznacza Regenta 1) dla czasowego pełnienia obowiązków Głowy Państwa. Riksdag wyznacza na ten sam okres Wiceregenta.
Przepis powyższy stosuje się w przypadku, gdy nastąpił zgon Króla lub jego abdykacja, a następca tronu nie ukończył osiemnastu lat.
1. Treść znowelizowana ustawą nr 1469 z 1994 r.
§ 5
W przypadku, gdy Król nieprzerwanie przez okres sześciu miesięcy nie może wykonywać swoich obowiązków lub gdy zaniechał ich wykonywania, Rząd powinien zawiadomić Riksdag. Riksdag decyduje czy można uznać, że Król abdykował.
§ 6
Riksdag może, na wniosek Rządu, wyznaczyć osobę dla pełnienia obowiązków Tymczasowego Regenta, o ile żadna z osób przewidzianych w §§ 3 lub 4 nie może wykonywać tych obowiązków.
Jeżeli brak jest odpowiedniej osoby, Przewodniczący Riksdagu a w razie zaistnienia przeszkody jego zastępca pełnią, na wniosek Rządu, obowiązki Tymczasowego Regenta.
§ 7
Król nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny. Regent nie ponosi odpowiedzialności za czyny dokonane w okresie pełnienia przez niego obowiązków Głowy Państwa.