Rozdział 10

O SPECJALNYCH ŚRODKACH PRZYMUSU

§ 11

W przypadku przypuszczenia, że materiał drukowany podlega konfiskacie na skutek przestępstwa przeciw wolności druku, zajęcie materiału może być przeprowadzone przed zakończeniem postępowania dotyczącego konfiskaty.

W przypadkach przewidzianych w § 8 rozdz. 7 można, do czasu wydania orzeczenia sądowego, ogłosić zakaz wydawania pisma periodycznego.

1. Treść znowelizowana, ostatnio, ustawą nr 1438 z 1998 r.

§ 21

Jeżeli w sprawie może być wniesione oskarżenie publiczne, to przed wniesieniem oskarżenia w sprawie o przestępstwo przeciw wolności druku lub przed wniesieniem wniosku do sądu o konfiskatę materiału drukowanego Kanclerz Sprawiedliwości może wydać zarządzenie o zajęciu lub o zakazie wydawania materiału. Ustawa może przewidywać, że oskarżyciel publiczny może zarządzić zajęcie materiału w swoim okręgu działania.

1. Treść znowelizowana ustawą nr 955 z 1976 r.

§ 31

W przypadku zajęcia materiału drukowanego, dokonanego przez oskarżyciela publicznego, należy bezzwłocznie zawiadomić Kanclerza Sprawiedliwości. Powinien on niezwłocznie podjąć decyzję o utrzymaniu w mocy decyzji oskarżyciela.

1. Treść znowelizowana ustawą nr 955 z 1976 r.

§ 41

W przypadku zajęcia materiału drukowanego, dokonanego przez Kanclerza Sprawiedliwości lub podjęcia decyzji o utrzymaniu w mocy decyzji oskarżyciela publicznego, oskarżenie lub wniosek o konfiskatę materiałów należy wnieść w terminie dwóch tygodni od daty wydania decyzji przez Kanclerza Sprawiedliwości. W przypadku niewniesienia oskarżenia lub wniosku o zajęcie, zakaz upada.

1. Treść znowelizowana ustawą nr 955 z 1976 r.

§ 5

Po wniesieniu oskarżenia lub wniosku do sądu, ma on prawo wydać nakaz zajęcia materiałów lub zakazać ich wydawania albo decyzje takie uchylić, o ile zostały wcześniej wydane.

Przy rozpoznawaniu sprawy, sąd rozstrzyga, czy zarządzone zajęcie lub zakaz wydawania materiałów pozostaje w mocy. W razie oddalenia sprawy ze względu na niewłaściwość sądu bądź oddalenia sprawy bez jej rozpoznania, przy istnieniu uzasadnionego przypuszczenia, że postępowanie dotyczące konfiskaty będzie toczyło się w innej sprawie, sąd ma prawo przedłużyć zajęcie lub zakaz wydawania materiału drukowanego na określony czas. W razie niewniesienia oskarżenia, zajęcie lub zakaz wydawania upada.

 

§ 6

Zarządzenie o zajęciu powinno zawierać dane o fragmencie tekstu w materiale drukowanym, który spowodował zajęcie, oraz wskazywać tom, część, numer lub zeszyt, w którym fragment ten występuje.

§ 71

Zarządzenie o zajęciu powinno być niezwłocznie wykonane przez władze policyjne.

Zakaz rozpowszechniania materiału drukowanego, który został zajęty, podlega regulacji zawartej w § 3 rozdz. 6.

1. Treść znowelizowana ustawą nr 955 z 1976 r.

§ 81

Zajęcie materiału drukowanego powinno dotyczyć wyłącznie egzemplarzy przeznaczonych do rozpowszechniania.

Zaświadczenie o zajęciu materiału drukowanego powinno być wydane bezpłatnie zarówno osobie, u której dokonano zajęcia, jak i osobie, odpowiedzialnej za druk materiału. Zaświadczenie powinno zawierać dane dotyczące fragmentu tekstu lub fragmentów, które spowodowały nakaz zajęcia.

1. Treść znowelizowana ustawą nr 955 z 1976 r.

§ 9

W przypadku uchylenia zajęcia materiału lub upływu terminu, ustają wszelkie jego skutki.

[§ 10 - uchylony ustawą nr 29 z 1971 r.]

§ 111

W czasie wojny lub zagrożenia wojennego, w przypadku natrafienia w jednostkach sił zbrojnych na materiał drukowany, który, zgodnie z § 4 rozdz. 7, zawiera treści oczywiście podlegające karze i mogące doprowadzić żołnierzy do zaniedbania ich obowiązków, materiał taki może być przez osobę odpowiedzialną za dyscyplinę w danym oddziale zajęty do czasu wydania zarządzenia o jego zajęciu.

W razie wystąpienia niebezpieczeństwa spowodowanego zwłoką, decyzję przewidzianą w ust. 1 może podjąć inny dowódca, określony przepisami ustawy. Należy wówczas niezwłocznie zawiadomić o tym dowódcę, o którym mowa w ust. 1. Powinien on niezwłocznie rozstrzygnąć, czy materiał nadal powinien pozostawać w zajęciu.

1. Treść znowelizowana ustawą nr 1448 z 1988 r.

§ 121

O zajęciu materiału drukowanego zgodnie z § 11 należy bez zbędnej zwłoki zawiadomić Kanclerza Sprawiedliwości. Powinien on niezwłocznie rozstrzygnąć, czy materiał nadal powinien pozostawać w zajęciu.

1. Treść znowelizowana ustawą nr 955 z 1976 r.

§ 13

Do zajęcia pisma periodycznego, które jest rozpowszechniane wbrew zakazowi o wydawaniu lub stanowi bezsporną kontynuację pisma objętego zakazem, stosuje się ogólne przepisy dotyczące zajęcia przedmiotów, wobec których został orzeczony przepadek.

§ 14

Egzemplarz materiału drukowanego, który może mieć znaczenie dla postępowania w sprawie dotyczącej wolności druku, podlega zajęciu. Stosuje się tu przepisy §§ 2, 3, 5 ust. 1, 6, § 7 ust. 1 oraz § 9. W pozostałym zakresie stosuje się odpowiednio powszechnie obowiązujące przepisy dotyczące zajęcia. Oskarżenie powinno być w każdym przypadku wniesione w ciągu jednego miesiąca od daty ogłoszenia postanowienia o zajęciu, o ile sąd na wniosek Kanclerza Sprawiedliwości nie zezwoli na przedłużenie terminu.

1. Treść znowelizowana, ostatnio, ustawą nr 1475 z 1994 r.